U nás je největší výskyt infikovaných klíšťat. Největší výskyt je na jaře a na podzim, dokud nepřijdou mrazy.
Krví hostitele se živí už i larvy. Dospělý samec nepřímá potravu, ale hledá samičku k rozmnožování. Oplodněná vajíčka, kterých může být až několik tisíc, klade samička do půdy a potom umírá. Vzhledem k tomu, že cílem klíštěte je hlavně rozmnožování, může být naživu i tři roky, než se jí to konečně podaří.
Klíšťata nenapadají jen savce, ale můžeme je nalézt i na plazech. Dokáží klidně i rok hladovět a jen čekat na svého živitele. Líbí se jim ve vlhkém porostu či trávě, v jeskyních nebo různých štěrbinách. Když se přichytí na hostitele, může trvat až 30 hodin, než si najde vhodné místo k sání.
Kousnutí klíštětem většinou ani neucítíte, tělo si ale začne vytvářet protilátky, díky kterým začne místo svědit. Jakmile se klíště přichytí, vypustí do místa vkusu tekutinu, která ztvrdne. Sání trvá obvykle jeden den.
Klíště je přenašečem nemocí, např. lymeská borrelióza (Lymská borelióza) či klíšťová encefalitida
Odstraňování klíštěte
Klíště vytáhneme rychlým kývavým trhnutím, ale abychom se neinfikovali, je dobré to provést pomocí pinzety. Na klíště netlačte, aby nedošlo k vytlačení střev do rány, protože právě tam se nachází infekce. Je to tedy horší, než když tam zůstanou kusadla. Poté ránu vydezinfikujeme. Zůstaly-li v ráně kusadla, dezinfekci opakujeme a tělo už si s tím poradí samo.
Klíšťata odpuzují tyto vůně: eukalypt citronový, citronela, tea tree (čajovník australský) …
Není pravda, že:
Klíště odstraňte olejem a točením proti směru hodinových ručiček. Při dušení vyvrhne klíště obsah trávicího traktu do místa přisátí. Je-li nakažené, dostane se do krve ještě více virů.
Klíšťata jsou hlavně na stromech. Naopak, nejvíce jich je v trávě do jednoho metru. Larvy klíšťat jsou jen pár cm nad zemí. Nedaří se jim na posečených a suchých místech. Pro svůj život potřebují vlhko, proto žijí hlavně na loukách, v listnatých a smíšených lesích, ale na jejich okraji, v parku, v křovinách, ale také na louce.
Klíšťata odpuzuje světlé oblečení. Klíšťata se hůře zachycují na hladký materiál a špatně po něm šplhají. Nejvhodnějším oblečením do přírody jsou dlouhé světlé kalhoty, kde lze klíště najít. Nohavice ještě zajistěte dole gumou nebo je zastrčte do ponožek.
Napsat komentář