Včely patří mezi velmi důležité opylovače a sběrače nektaru. Protože žijí jen pár týdnů, je jich potřeba opravdu mnoho, abychom si mohli pochutnat na naší úrodě a jejich medu.
Proto bychom se měli snažit, aby byly naše zahrady plné květů zejména na jaře, kdy je pro ně potravy ještě málo.
Z úlu začínají vylétat, když je kolem 10 ℃ a je lhostejné, jestli je to v únoru nebo až v dubnu. Jejich první let je o tom, že se potřebují po dlouhé zimě vyprázdnit. Potom už ale začínají hledat nektar.
Pomáhají jim i trávníky plné pampelišek či sedmikrásek. Nechejme tedy naše zahrady kvést, pokud to jen trochu jde.
Nejsou jen včely medonosné, ale je mnoho druhů i včel samotářek, které nám zahradu také spolehlivě opylují. Uděláte-li jim hmyzí domeček, zabydlí se i u vás.
Udělejte včelám pítko
Včelky mají rády slanou vodu, které přinášejí do úlu velké množství. Chcete-li aby k vám včely často přilétaly, něco pro ně udělejte. Vezměte velkou zavařovačku, naplňte ji vodou a přidejte špetku soli. Přikryjte nasákavou látkou a miskou. Rychle otočte a dejte na vhodné místo. Hadr by měl být stále vlhký, ale voda zůstane v láhvi.
Když se rojí včely
Když se na jaře stane, že je úl pro dvě matky malý, spakuje si jedna z matek (neoplozená) kufry, vezme s sebou i nějaké kamarády do začátku, a odletí hledat nový domov. Nezřídka se usadí na nějakém stromě, kde si chtějí před další cestou odpočinout. Zkušený včelař roj setřese do krabice a odnese si jej do svého úlu. Dokud je s nimi jejich královna tak se drží pohromadě.
Někdy se ale jedná o poroj včel, který se rád potuluje krajinou, v úle nezůstane a většinou při svých potulkách zahyne. V poroji jsou neoplozené matky s ostatními včelami.
Úhyn včel má ale na svědomí i velké množství pesticidů, které se na polích používá. Ty co nezahynou si pesticid donesou do úlu a vrátí nám jej v medu, který pak dáváme i svým dětem, aby byly zdravé.
I včely mají kasty
Každá kasta má jiné úkoly.
Krmičky – asi týden po vylíhnutí začnou včely produkovat mateří kašičku, kterou krmí královnu, trubce a další larvy.
Stavitelky – jsou to asi dvoutýdenní včely, v zadečku se jim začne vytvářet vosk ze kterých stavějí plásty (zásobníky na med a pyl).
Strážkyně jsou vybrané včely, které mají za sebou kolem 3 týdnů života. Jsou připravené nasadit svůj život ve prospěch společenstva.
Létavky sbírají nektar, jiné dělají pylové bochánky a další přinášejí vodu. Další sbírají lepkavý propolis, který slouží na dezinfekci úlu. Je zajímavé, že až 1/3 létavek je z jiného úlu. Prostě přiletí a už tam zůstanou.
Informátorky zdánlivě nic nedělají. Naberou si v úlu zásoby a letí na výzvědy. Zásoby spotřebují a do úlu se vracejí jen s informacemi, kde se co děje.
Jarní a letní včely se prakticky upracují k smrti a žijí od jednoho týdne do šesti. Ty, co se narodí koncem léta už se více šetří. Úl je plný a ony musí s královnou vydržet až do jara.
Trubci jsou na podzim z úlu vyhnáni.
Med a alternativní medicína
Díky včelím enzymům je med velmi zdravý, med v obchodních sítích je ale nejčastěji falšovaná potravina ve světě.
Máte-li pylovou alergii, jezte med přímo z vaší oblasti, alergie se zbavíte. Med z jiné oblasti vám alergii může naopak způsobit.
Med působí jako mírné projímadlo. Zkombinujete-li med se lněným semínkem, máte po problémech se zácpou.
Medovicový med neobsahuje tolik pylu jako květový. Má mnoho minerálů a je vhodný pro rychlou rekonvalescenci unavených svalů a po nemoci.
Pomáhá při regeneraci jaterní tkáně a k posílení srdce.
Med má také velmi silné antibakteriální účinky. Proto je to skvělá potravina všude tam, kde nás decimují bakterie.
Stres kterým je dnes všudypřítomný zlepšuje každodenní příjem medu. Med si můžete přidat do mléka i do piva.
Med můžete použít i na různé rány, protože podporuje hojení. Na ránu naneste med a přikryjte gázou. Obklad si denně vyměňujte.
Nezpůsobuje kolísání hladiny krevního cukru, ale pozvolně se vstřebává do těla. je vhodné jim nahradit při redukční dietě cukr.
Napsat komentář