krtekPohádka o Krtečkovi v kalhotkách provází už několik generací dětí. Ty ho milují a nedali by na něj dopustit. Pak ale vyrostou, zasadí strom, postaví dům, zplodí syna a najednou začnou s krtkem bojovat, hlava nehlava. Jenže pozor, krtek může být i docela užitečný, protože je to hlavně hmyzožravec, kterému chutnají i žáby a myši. Je to opravdu dobrý jedlík, protože denně spořádá skoro tolik potravy, kolik sám váží. Problémem je, že jeho žravost souvisí i s jeho pracovitostí, jeho tlapky připomínající lopatky hloubí dlouhé tunely a přebytečná hlína se musí někam dát.
Pokud jste si nikdy nezlomili ruku po zakopnutí o jeho krásně udělané kopečky a pokud vám nezničil nově vybudovaný trávník, tak si řeknete: „V čem je problém?“
Je-li tomu naopak a opravdu se vám měsíční krajina nelíbí, začnete vymýšlet, jak ho ze zahrady vyhnat.

Jak to tedy zařídit, aby se krtkovi u vás extrémně nezalíbilo?

Tady je každá rada drahá a existuje nespočet humorných situací, kdy krtek díky své inteligenci vítězí nad člověkem. Ten, kdo si postavil vlastnoručně dům, tak asi chápe krtka, který dělá totéž. Krtek jen s těžkým srdcem opouští krásně vybudovaný labyrint chodeb, které pod zemí vlastní. Krtek totiž dokáže za den udělat i 20m chodeb a dokáže zvednout až 50-ti násobek své váhy. Budete-li mu je ale s dostatečnou pravidelnosti a trpělivostí likvidovat, určitě to nakonec vzdá.
Dalo by se říct, že se mu nelíbí tam, kde se pravidelně seče tráva, protože sekačka vydává nepříjemné vibrace a krtek má velmi citlivý sluch, který mu pomáhá při hledání potravy. Proto se můžete setkat i s radami, že do děr je dobré pustit jakýkoli hluk. Taková správně zakopaná pivní láhev, nasměrovaná proti směru větru totiž vydává pěkně naříkavý tón. A když v ní zapomenete i trochu piva, tak se vám podaří pochytat i nějaké otravné vosy.
krtekI jeho mimořádně vyvinutý čich je vlastně jeho nepřítelem, protože mu nevoní nic, co vydává příliš intenzivní „vůni“ jako je česnek, afrikány (smraďochy), pryšec křižmolistý, tvarůžky, citronová kůra, atd. Účinný je i síran draselný (draselná sůl kyseliny sírové), kterým celou zahradu pohnojíte a zároveň mu ji znechutíte. Než tedy kopečky zahrnete, strčte do chodbičky něco pěkně „voňavého“.

Docela logicky zni i ta rada, že je dobré krtka zahánět k útěku tím správným směrem. Zabírá ale jen tam, kde je dostatečně velká a bujná okolní příroda. Budete-li ho vyhánět jednou zleva a pak zase zprava, nebude zmatený krtek vědět, že tam vedle ve stráni mu nikdo a nic nehrozí. Vytvořte si tedy nejdříve plán, kterým směrem chcete, aby se vydal a tuto cestu mu nechejte volnou. Určitě brzy pochopí, že jedině cesta vřed je ta pravá a vy jej pomalu, ale jistě dostanete tam, kam jste chtěli. I když je to velice pracovité a inteligentní zvířátko, přeci jen je to klidu milovný morous, který s nikým bojovat nechce.

Jsou zde i metody, které přímo souvisejí s přírodními zákony, kde silnější vyhrává – kočka jako lovec. U dostatečně akční kočky by to mělo fungovat.

Lidé zkoušeli knoty a nic, krtek se ani nepohnul. Existuje gel na krtky, ale buď je neúčinný anebo si o něm krtci už emailovali, a tak je to asi ztráta peněz. Škoda peněz je i za vodu. Krtka nevyplaví ani povodeň.
Možná to chtělo frontální útok a udělat tedy více akcí najednou, Na jednoho zabere to a na druhého ono a ve výsledku je krtek pryč.

A když nepomůže ani toto, kupte si pastičku na krtky, kde se krtci chytají jako živí. Trpělivě rozhrabujte krtince (to nemá krtek rád a přijde ho zase nahrnout), skočí do nastražené pasti a pak si s dětmi udělejte výlet do hodně vzdálené přírody a tam krtka zase vypusťte. Uděláte dobrý skutek a s dětmi si uděláte pěknou procházku. Pastičky ale nechejte stále v chodu, protože se za čas chytí třeba jeho bráška, … krtek není nikdy sám.