Žaludeční vřed je onemocnění, při které je stěna žaludku poškozena působením kyseliny chlorovodíkové, která je součástí žaludeční šťávy. Děje se to proto, že je výstelka žaludku velmi tenká a poškození může mít velikost i několika centimetrů. Bolesti spojené se žaludečním vředem mohou být pociťovány za hrudní kostí, nebo v oblasti nadbříšku.

Vřed se bolestivě připomene vždy při jakémkoli příjmu potravy. Oproti dvanáctníku, kdy je bolest pociťována nalačno a mizí po příjmu nějaké potraviny, tak u vředů jsou bolesti až po jídle.

Prasklý žaludeční vřed je pak provázen velkými bolestmi břicha, případně zvracením krve. Když už byly vředy u někoho zjištěny, jsou potraviny, které by mu mohly život usnadnit.

 

Dr. Joe Wallacha MVDr., MUDr. (v roce 1991 navržen  na Nobelovu cenu):

Žaludeční vředy jsou způsobeny stresem. Přitom každý veteriná ví, že vředy (alespoň u vepřů) způsobuje bakterie „HelicoBacter Pylori“. Léčba je  velmi jednoduchá a spočívá v podávání minerálu vizmutu spolu s antibiotikem tetracyklin. Přitom Národní  institut Zdraví ve své zprávě z roku 1994 uvádí:
„Žaludeční vředy  jsou způsobeny baterií HelicoBacter Pylori a mohou být vyléčeny podáváním tetracyklinu a vizmutu“.


 

Strava na žaludeční vředy (zejména ráno před jídlem):

Zelenina

Květák – 2x denně. Obsahuje sulforafan, který pomáhá v boji s bakteriemi H. pylori, které je u zrodu vředů žaludku. Už po sedmi dnech se sníží tato bakteriebakterie o 78 %. Mimoto je květák zdrojem vitamínu C a vlákniny.

Zelí – V zelí je přítomný S-methylmetionin, známý i jako vitamín U, a pomáhá léčit vředy. Vředy vznikají díky nerovnováze pH žaludku a vitamin U, pomáhá při alkalizaci těla. Zelí obsahuje i aminokyselinu glutamin, která je při léčbě vředů rovněž prospěšná. Přítomnost glutaminu pomáhá při hojení otevřených pórů tak, že posiluje slizniční výstelku.

Ředkvička – denně. Nejenže obsahuje vlákninu, která pomáhá při trávení, ale absorbuje i zinek a další minerály. Odstraňuje příčiny zánětu žaludeční sliznice a potíží s trávením.

Papriky – Sladké papriky, zejména čerstvé, jsou rovněž prospěšné při potlačování peptických vředů, každý den je v surové formě se salátem.

Mrkev – Díky vitamínu A pomáhá při posilování výstelky žaludku a tím i zlepšení stavu při potížích s žaludečními vředy, žaludečními záněty nebo špatnému trávení.

Brokolice – Výzkum naznačuje, že brokolice obsahuje sulforafan, která také pomáhá eliminovat bakterie, které způsobují žaludeční vředy.

Česnek – Obsahuje speciální antimikrobiální prvky, které pomáhají při léčbě žaludečních vředů. Pravidelná konzumace česneku je schopna zastavit množení bakterie H. pylori.

Ovoce

Jablka – Je dobré jíst jablka každý den, aby se snížila šance, že se žaludeční vřed vytvoří. Jablka obsahují flavonoidy, které zpomalují vývoj bakterie H. pylori.

Borůvky – Jsou bohatým zdrojem antioxidantů a živin, které pomáhají zlepšovat imunitní systém a urychlují zotavení organismu při vředovém onemocnění.

Maliny a ostružiny – Obsahují velké množství fenolové sloučeniny, a proto se považují za bohatý zdroj vlákniny. Pomáhají při trávícím procesu a regulují zánět žaludku. Při aktivním zánětu žaludku, či vředech byste si měli dát pozor na čerstvé plody ostružin. Pomáhá však vývar z listů (lépe z planě rostoucích ostružin).

Jahody – Podle nového výzkumu je patrné, že jahody mohou v žaludku fungovat jako ochranný štít proti vředům, protože obsahují velké množství antioxidantů. Mimoto pomáhají při posilování výstelky žaludku.

Ostatní pochutiny

Jogurt – Je to jedna z nejzdravějších potravin, protože obsahuje probiotika, Lactobacillus a Acidophilus, které pomáhají při léčbě žaludečních vředů. V zažívacím systému vytváří rovnováhu mezi špatnými a dobrými střevními bakteriemi.
Probiotika obsahují i ​​potraviny jako tempeh, miso a sója

Olivový olej – Studie ukazují, že i olivový olej má při léčbě žaludečních vředů velký potenciál. Obsahuje fenoly, které působí jako antibakteriální látka, a zabraňuje dalšímu šíření bakterie H. pylori a ovlivňuje sliznici žaludku.

Med – Je prospěšný nejen pro zdravou pokožku a při hojení ran, ale je velmi účinný i při hojení poškozené sliznice žaludku. Med omezuje bakteriální růst a léčí žaludeční vředy.

Zelený čaj bez kofeinu – Obsahuje ECGC, vysokou hladinu katechinu, který také pomáhá v léčbě žaludečních vředů. Jeho protizánětlivé a antioxidační vlastnosti působí přímo na vřed.

Lékořice – Jde o starodávný lék, který má potenciál bojovat proti žaludečním vředům a gastritidě. Má protizánětlivé účinky.

Máta peprná – Pomáhá ulevit u všech druhů žaludečních potíží, uvolňuje křeče, snižuje žaludeční nevolnost, zastavuje zvracení a pálení žáhy, zlepšuje chuť k jídlu,

Potraviny bohaté na antioxidanty jsou prospěšné při léčbě žaludečních vředů. Posilují imunitní systém a zabraňují šíření infekce.

 

Atd. např. špenát, mandle, třešně atd.

Zdroj https://www.boldsky.com/

Další příspěvky v této kategorii