Příčin chronické únavy je mnoho.  Může to být způsobeno tím, že je toho na vás moc. Děti ve škole najely na plný režim a je na ně potřeba neustále dohlížet, prací v domácnosti nám neubylo, ale naopak.  Přibylo prací na zahradě, aby byly zpracovány poslední letošní výpěstky a mohli jste zahradu zazimovat. Máte špatné výsledky v práci, kde se to snažíte trochu ošidit a nabrat tam sílu na další kolotoč, který vás čeká doma. Příčiny únavy ale mohou být jen díky tomu, že si neumíte správně zorganizovat čas a běháte tzv. od ničeho k ničemu, nebo proto, že máte špatné stravovací návyky. Může ale jít o i nemoc, kterou jste zatím neodhalili, jako je např. anémie, cukrovka, borelióza, nefunkční štítná žláza, sarkoidóza atd. Podstatné je tedy  najít příčinu.
 
Jak z kola ven
Naplánujte si den tak, abyste měli alespoň hodinu jen pro sebe. Docílíte to tak, že se budete snažit  naplánovaný harmonogramu držet. Pokud se vám některá povinnost někam nevejde, nezoufejte, udělejte jen to co tzv. „hoří“. Nejhorší je naplánovat si příliš mnoho úkonů a pak se stresovat z toho, že jste to prostě nestihli. V plánu si proto určete priority, které za každou cenu ten den stihnout musíte (odvést děti do školy) a pak si tam přidejte něco, co byste sice udělat měli, ale až tak to nespěchá (přeleštit okna).
Pokuste se některé činnosti sloučit do jedné. Cvičit můžete např. i při čištění zubů, při žehlení nebo sledování televize. Na procházku s kočárkem si vezměte kolečkové brusle. Jsou i činnosti, které sloučit nejdou a pokud se o to pokusíte, sklouznete do chaosu. Učíte-li se s dětmi, rozhodně si nevšímejte zvonícího telefonu, nejlépe je vypnout zvonění. Tím, že budete neustále od učení přeskakovat k jiné činnosti, nejenže vytrhujete děti ze soustředění, ale učení bude trvat mnohem déle.
Omezte nebo naopak změňte fyzickou aktivitu. Pokud celý den běháte v práci mezi regály, pak je asi nesmysl si jít večer zaběhat. Můžete si ale jít třeba zaplavat. Tělesná aktivita má pozitivní vliv na naši psychiku a díky většímu přísunu kyslíku do tkání se zvyšuje i vaše vytrvalost.
Správná hydratace. Vypít doporučené množství vody bývá pro někoho problém. Ráno si dá kávu, která má spíše de-hydratační účinky a večer se napije u večeře nějakého čaje. Tím pitný režim končí. Díky špatnému pitnému režimu je krev příliš hustá, neproudí, jak by měla a nepřivádí do tkání dost kyslíku. Z tkání se neodplavují škodliviny a bolí vás celé tělo včetně kloubů. Pokuste se mít vždy vedle sebe nějakou láhev s čistou vodou. Pokud ji budete mít na očích, vytvoříte si zvyk, díky němuž po láhvi bezděčně sáhnete.
Nedostatek spánku je další důležitý symptom nezdravého způsobu života. Je dobrá kondice méně důležitá než seriál, který prostě „musíte“ o půlnoci vidět? Spát byste měli průměrně 7-8 hodin denně a nedostatek spánku je jeden z hlavních příčin trvalé únavy. Máte-li za sebou probdělou noc, vaše myšlení se zpomaluje a pro splnění jednoduchého úkolu pak potřebujete mnohem více času.
Hoďte se do pohody. Obrňte se proti stresu. Vzpomeňte si na lotosový list. Kapka vody po něm jednoduše sklouzne a list zůstává suchý. Pokud se naučíte, že po vás stejným způsobem sklouzne urážka nějaké paní v obchodě (která si tím jen uvolňovala vlastní napětí) a nebudete hned vyskakovat jako čert z krabičky, pak se vám bude žít daleko lehčeji. Pokud cítíte při každé takové epizodě velké napětí, stojí vás to spoustu zbytečné energie, kterou byste mohli použít někde úplně jinde.
Relaxujte. Odpočinek může pro každého znamenat něco jiného. Pro někoho je to hodinový rozhovor s přítelem, pro někoho je to bezmyšlenkovitý pohled do koruny stromu a pro dalšího poslech hudby.
Nemůžete-li věci změnit, tak si nestěžujte. Neustálý nářek vám bere energii a znepříjemňuje i činnost, na kterou si stěžujete. Když neradi myjete okna, tak je prostě nemyjte tak často, nebo si najměte na to firmu. Když už to ale děláte, tak to dělejte se stoickým klidem a myslete spíše na to, jak pěkně čistá ta okna pak budou. Na každé věci lze najít nějaká pozitiva.
Co změnit lze, tak to bez váhání udělejte. Zhubněte, když se vám nelíbí vaky na vašem těle, nebo odejděte od partnera, který vás týrá. Pokud neradi ráno vstáváte, změňte zaměstnání.
Nemějte na sebe tak vysoké nároky. Možná vás vychovávali rodiče, kteří vás „povzbuzovali“ slovy o tom, že jste úplně neschopní. Chcete proto skákat přes tyč, i když máte jen metr padesát. Uvědomíte-li si, že nemusíte umět všechno, a že nemusíte zachránit celý svět, pak se vám najednou uleví. Dělejte jen to, na co stačíte a co vás uspokojuje. Začněte třeba malovat nebo chodit na ryby.


A co by dělaly naše babičky? Sáhly by po bylinkách

Stres, deprese – aralka mandžuská, jahody, fíky, šípky, borůvky, rybíz, hluchavka bílá, majoránka zahradní, meduňka lékařská, třezalka tečkovaná, meruňky, mařinka vonná (pozor na předávkování), heřmánek lékařský, kozlík lékařský (pozor na předávkování), ostružiny, sůl (nevhodné)

Poruchy spánku – datle, banány, hluchavka bílá, levandule lékařská, meduňka lékařská, heřmánek, třezalka tečkovaná, mařinka vonná (pozor na předávkování), kozlík lékařský (pozor na předávkování),

Únava – meruňky, fíky, datle, aralka mandžuská, kozlík lékařský (pozor na předávkování),

Zlepšení nálady – meruňky, avokádo, banány, ostružiny, fíky, rybíz, třezalka tečkovaná,

Soustředění – fíky, šípek, rybíz,

Duševní choroby – ananas, třezalka tečkovaná,