blecha

Blechy (Siphonaptera) – Je známo přes 2 tisíce druhů blech, a protože se některým více líbí u koček nebo psů, lze je dělit třeba na psí nebo kočičí blechy.

Svou oběť si blechy najdou podle tepla, pachů, vlhka či pohybu. Bleší kousnutí lze snadno poznat, protože ona se nenamáhá po hostiteli moc cestovat. Kousnutí jsou proto blízko sebe, často v pruzích např. po délce kalhotkové gumy. Jediná samice vysaje za den krev mající až pětinásobek své váhy.

 

Vývojové stádium

Jejich vývoj je celkem rychlý. Blecha naklade malá vajíčka, která vypadají jako zrníčka soli. Nejsou lepkavá a proto je nositel trousí volně po svém okolí. Z vajíček se během pár dnů vylíhnou larvy, které se živí výkaly dospělých blech. Brzy se však zakuklí a z kokonu vyleze blecha, která už je připravena k sání krve. Za příznivých podmínek proběhne celé stádium do týdne, kdy se mohou blechy začít divoce množit. Za pár týdnů svého života nakladou blechy přes tisíc vajíček.

 

Blechy jsou přenašeči nemocí

Blecha může být přenašečem tasemnice, moru,  lymeské boreliozy a encefalitidy.

 

Co blechy nemají rády

Když se blechám u vás zalíbí, může vás boj s nimi stát i několik tisíc. Mám osobní zkušenost s kočkou, která z venku přinesla blechy a ty se uvelebily i na 2 týdny starých koťatech. Jakákoli snaha byla marná. Šampony, pipety, …  Máte-li zvířata, nešetřete, může se vám to ve finále prodražit. Koupila sem nakonec kočce kvalitní obojek a blechy zmizely i u koťat.

Zablešené zvíře se často škrábou, třepou hlavou, mohou mít i ekzém či úbytek váhy. Blechy bývají hlavně kolem kořene ocasu. Když zvíře vyčešete a vyčesané chlupy postříkáte vodou, uvidíte červené skvrnky. Bleší výkaly se totiž ve vodě rozpustí a zčervenají.

Chytit blechu není snadné, je velmi rychlá a  její skoky mohou mít kolem 25 cm. Podaří-li se vám ji chytit, nezabijete ji  pouhým zmáčknutím mezi prsty. Lepší je vhodit ji do vody s nějakým prostředkem na nádobí.

Nepřítelem blech je čistota a voda. Takže co se dá vypereme, zbytek alespoň vyluxujeme (vysávat se sáčkem). Mršky se mohou schovávat i v kobercích a čalounění, takže opakování je matkou moudrosti.

Larvy nemají rády přímé sluneční světlo, horko a sucho.

Blechám také nevoní některé rostliny jako je např. chryzantéma nebo měsíček lékařský.