hnidyVši (Anoplura) – Existuje kolem 3 tisíc druhů vší a jen 3 druhy napadají člověka. Je to veš dětská, veš šatní, a veš muňka. Veš neumí na rozdíl od blech skákat a tak to má s hledáním hostitele trochu složitější. Při pohybu se přidržuje srsti hostitele, kterého se snaží držet po celý svůj životní cyklus, protože ztrátou hostitele rychle hynou díky dehydrataci.

Dětská veš žije ve vlasech a nejčastěji ji najdete kolem spánků, kde veš klade svá vajíčka.

Veš šatní se skrývá na místech, která jsou pokryta oděvem. Protože je projevem špatné hygieny, říká se jí choroba tuláků.

Veš muňka žije v ochlupení pohlavních orgánů (nikdy ve vlasech) a přenáší se při pohlavním styku, nebo ložním prádlem.

Sameček dokáže oplodnit i dvacet samiček po sobě. Vajíčka se při příznivých podmínkách líhnou asi za týden. Vylíhnuté hladové vši se krmí asi 5x denně. Veš žije asi měsíc a za svůj život naklade kolem 150 vajíček.

Veš přežije v sauně i pod vodou, protože si umí kolem sebe vytvořit vzduchový vak. Jsou ale velmi citlivé na chlad a změnu teplot a proto se např. vši šatní lze zbavit tak, že oděvy vystavíte mrazu nebo teplotě nad 50°C. Zbavit se jich můžeme i tak, že použijeme přípravek, který jim ucpe dýchací otvory a veš se udusí.

 

Foto zdroj