borrelióza

Lymeská borrelióza (Lymská borelióza) – Jde o nemoc, kterou přenášejí klíšťata a v podezření je i krev sající hmyz (pasivním způsobem). Ročně se touto nemocí nakazí stovky lidí a nejsou vzácné trvalé následky, případně ani úmrtí. Jde o bakteriální infekcí, která se v počátcích dá docela dobře léčit antibiotiky.

Lymeská borrelióza a příznaky nakažení

Projevuje se bolestí hlavy, zvýšenou teplotou, nechutenstvím, únavou, bolestmi kloubů a svalů. Protože jsou příznaky velmi podobné chřipce, bývá složité boreliózu včas odhalit a léčit.
V místě kousnutí klíštěte se může (ale nemusí) objevit až 20 cm velká, červená skvrna ve tvaru soustředných kruhů. Krevní testy jsou z počátku i při nakažení pár týdnů negativní. Borrelie se během několika dnů rozšíří po celém těle a po pár týdnech ji lze najít v mozkové tkáni.

Hledejte souvislost borrelióza / chřipka

Jestliže jste měli přisáté klíště a pak jste do pár týdnů dostali „chřipku“, zajděte k lékaři a trvejte na léčení antibiotiky, jako byste nakaženi byli. Léčba by měla trvat několik týdnů. U neléčených pacientů může dojít ke chronickému onemocnění.
V současné době není na našem trhu žádná vakcína, která by působila preventivně a zřejmě v dohledné době na trhu ani nebude, protože doposud používané vakcíny měly vedlejší účinky.

 

FOTO – zdroj