Většina prodávaného česneku se nepěstuje v zemi své spotřeby.  Aby vydržel dlouhý transport, stříká se chemickými látkami, jako např. methylbromid. Přitom je mnoho různých odrůd česneku, které nemusí být ošetřeny chemikáliemi.

Nejen toto je důvod, proč si pěstovat vlastní česnek. Česnek je velmi zdravý nejen pro nás, funguje jako ochrana proti škůdcům i v naší zahradě.

Sázejte česnek všude, kde se dá, protože pomáhá zlepšit zdraví a růst jiných rostlin. Má antibakteriální a proti-plísňové účinky.

Vhodný je zejména – např. jsou to  brambory, brokolice, celer, červená řepa, estragon, heřmánek, jahody, hlávkový salát, kedlubny, kopr, lilek, měsíček, mrkev, maliny, ostružiny, pastinák, papriky, rajčata, rybíz, réva, rukola, řebříček, špenát, zelí,  saturejka a růže. Klidně jej tedy můžete vysázet do stejného záhonu.

Zejména estragon má pozitivní vliv na velikost česnekových hlav.

Také ovocné stromy mají česnek v oblibě a můžete jej kolem nich vysázet. Chrání je před napadením roztoči mšicemi, mravenci slimáky apod.. U jabloní snižuje strupovitost a broskvoně chrání před kadeřavostí.

Rozhodně ale nepatří blízko hrachu nebo fazolí a ani jiné cibuloviny, protože pak trpí stejnými chorobami. Chcete-li na pěstování česneku použít stejný záhon, kde se v posledních letech pěstoval česnek cibule apod., přidejte raději čerstvý substrát, abyste zabránili přenosu chorob, které v zemině mohly zůstat.

Česnek, cibule, pórek, pažitka, šalotka jsou členy jedné rodiny, takže pravidla, která platí pro česnek se vztahují na všechny členy této rodiny.

 

Jak pěstovat česnek

Kdy jej zasadit

Česnek je jednoroční bylina, roste 6-8 měsíců a lze jej pěstovat ve všech polohách. Pro vyšší výnosy je nejvhodnější čas pro výsadbu podzim. Sázet byste měli den před zamrznutí půdy. Půdní teplota by neměla být dlouhodobě vyšší než je 9 stupňů.

Můžete jej ale zasadit i na jaře. Nejvhodnější doba na výsadbu podle fáze měsíce, je ta, když se měsíc zmenšuje (couvá)

Připravte si česnek

Pěstování ze semen je složité, lepší je sázet jednotlivé stroužky. Pro výsadbu nikdy nepoužívejte česnek ze supermarketu (bývá ošetřen proti klíčivosti). Pořiďte si raději přímo sadbový.

Rozhodněte se jakou sadbu si koupit. Odrůdy jsou nepaličáky a paličáky. Paličáky mají uprostřed hlavy tvrdý stonek, proto se nehodí na vázání věnců. Různé odrůdy mají různě velkou ostrost (pálivost), velikost hlavy i velikost stroužků.
Každá odrůda má jinou skladovatelnost, rozdíly mohou být i půlroční.

Spočítejte si kolik stroužků potřebujete na záhon. Sázíme je asi 10 cm od sebe Řádky by měly být asi 30 cm.
Vyberte si ty největší stroužky a ujistěte se, že stroužky jsou naprosto zdravé, bez skvrn a poškození. Rány a otlaky jsou vstupní bránu pro choroby.

Před výsadbou dejte česnek na pár týdnů do lednice. Chlad zlepšuje tvorbu hlavy.

Ošetřete stroužky proti případné hnilobě. Na 10 stroužků potřebujete 1 lžičku jedlé sody a 1 lžičku mořských řas. Nebo můžete česnek namočit do výluhu z hřebíčku a skořice.

Co má česnek rád

  • Česnek preferuje zeminu s pH 6,5 – 7,0. Pokud potřebujete upravit pH půdy, můžete přidat dolomit nebo zemědělské vápno.
  • Líbí se mu na plném slunci s dostatečným odvodněním
  • Má rád lehkou půdu, bohatou na humus (kompost, humus, dobře shnilý hnůj apod.) plus hnojivo.
  • Česnek miluje mulčování, které zabrání růstu plevele a udržuje půdní vlhkost.
  • Má rád dostatečnou vlhkost, proto je potřeba s mírou zalévat.

česnekCo nemá česnek rád

  • Mladý česnek nemá rád suchou a studenou půdu. Proto čím chladnější je vaše zima, tím by měla být větší vrstva kompostu. V subtropech je to asi 8 cm, ale ve velmi chladné oblasti by bylo potřeba asi 10 – 15 cm kompostu.
  • Kypřete jej jen v případě potřeby, že potřebujete zapracovat hnojivo.
  • Česnek nemá rád plevel.
  • Mulčujete-li, nedávejte mulč přímo kolem rostlin (ve vlhkém počasí hrozí zahnívání krčků).

Jak česnek zasadit

  • Česnek rozdělte na jednotlivé stroužky až těsně před výsadbou.
  • Před výsadbou je dobré česnek namočit do teplé vody.
  • Hloubka kvalitní zeminy by měla být alespoň 15 cm.
  • Udělat do hlíny díru o asi asi 5 cm, ve vzdálenosti asi  10 cm od sebe.
  • Do díry vložte stroužek špičatou stranou nahoru.
  • Zatlačte zeminu tak, nebyly stroužky vytlačeny z hlíny, až začnou růst kořeny.
  • Určitě mu prospěje pískové lože a čepice z kompostu.
  • Tam, kde hrozí velké mrazy, můžeme česnek přikrýt chvojím, nebo textilií.

Jak hnojit

  • Když se objeví nové výhonky a mají asi 15 cm, je čas pohnojit půdu tekutým hnojivem.
  • Interval hnojení je asi 2 týdny
  • Vhodné hnojivo je z mořských řas, rybí emulze, melasa, žížalí čaj, tekutý kompost.
  • Povrch hlíny mulčujeme kompostem

Pěstování

Během růstu vyvine česnek květenství, které je potřeba ihned odstranit, aby šla všechna výživa do stroužků, a ne do květu. Mladé stvoly můžete použít v kuchyni stejně jako česnek.

Nesázíte-li jej do nepropustné hlíny, nevadí mu časté zalévání.

Sklízení česneku

Asi 1 měsíc před sklizní zalévejte jen mírně, aby palice vyschly a ztvrdly. Půdu můžete kontrolovat vlhkoměrem a udržuje ji asi na  40-50%, měla by být vlhká, ne mokrá.Pokud jste si vedli záznamy o výsadbě, tak víte, kdy bude pravděpodobný den sklizně.
Před sklizní nikdy nezaléváme.
Odhad termínu sklizně je, když zvadne asi 1/3 – 1/2 listů.
Nikdy česnek nemyjte, jen ho nechte oschnout a pak zlehka oprašte.
Pověste česnek asi na 4 týdny na stinné, suché a vzdušné místo. Je-li vlhké počasí tak i déle. Česnek by rozhodně neměl zmoknout. Jakmile jsou slupky krepovitě suché, je česnek připraven na uskladnění.

Česnek a naše zdraví

česnekový výhonStroužky česneku obsahují alliin a allinázu. Při poškození má rostlinu ochránit, je to skvělý detoxikační prostředek. Proto by se měl česnek nadrtit až před konzumací, později začne allicin rychle degradovat. Díky allicinu, je česnek dobrý prostředek při prevenci krevních sraženin, snižuje krevní tlak a inzulín. 
Česnek je skvělým pomocníkem při dietách. Lidé kteří jej pravidelně konzumují  nemají tak velké problémy s nadváhou, jako jejich kolegové, kteří jedí stejné potraviny a česnek vynechávají.
Babičky léčily bradavice česnekem, který rozdrtily, daly na bradavici a místo přes noc převázaly.
Protože má česnek antimikrobiální účinky na bakterie, houby a parazity, doporučuje se podávat při nachlazení, při nemocech trávícího traktu. Výjimku je potřeba udělat při podrážděném zažívacím traktu (např. vředy) a při velmi nízkém tlaku.
Snižuje hladinu LDL cholesterolu a hladinu HDL cholesterolu v některých případech jej naopak zvyšují.