rebarboraPěstování rebarbory je poměrně snadné a může být skvělým doplňkem zahrady, zvláště pokud máte rádi její výraznou chuť a univerzální použití v kuchyni. Rebarbora je vytrvalá rostlina, která dokáže růst na jednom místě mnoho let, pokud je správně ošetřována.

Rebarbora nemá ráda horké a suché stanoviště, ale ani mokré a studené stanoviště, takže v teplých oblastech se jí bude dařit ve stínu a v chladnějších oblastech se ji daří na slunci. Obecně lze říct, že tam, kde se daří rebarboře, bude se dařit i chřestu.

Výběr stanoviště

Rebarbora je rostlina, která preferuje slunné až polostinné stanoviště. Ideální je místo, kde bude mít alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. Potřebuje dostatek odvodněného prostoru. Dobře se jí daří v hluboké, úrodné půdě, která je bohatá na organické látky a dobře odvodněná. Půda by měla být mírně kyselá až neutrální (pH 6,0–7,0).

Příprava půdy

Před výsadbou je dobré půdu důkladně připravit. Záhon by měl být hluboce zrytý, aby se odstranily všechny plevele a půda byla provzdušněná. Doporučuje se přidat dostatečné množství kompostu nebo dobře rozloženého hnoje, aby byla půda bohatá na živiny. Rebarboře prospívá dobře vyhnojená půda.

Výsadba

Lze ji sice vypěstovat i ze semene, ale daleko snadnější je množení rostliny dělením, protože vývoj ze semen je dost nejistý a zdlouhavý. Oddělení sazenice od matečné rostliny je potřeba udělat na jaře, v oblastech s mírným podnebím to lze udělat i na podzim.

  • Nad rostlinu dejte rýč, který zasekněte přímo do rostliny, čímž odseknete část, kterou budete sázet na jiné stanoviště a zbývající, zmlazená část zůstane na svém místě.
  • Na novém stanovišti vykopejte širokou jámu, do které jste přidali kvalitní zeminu či kompost.
  • Rozestupy mezi sazenicemi nechejte nejméně půl metru. Každá rostlina potřebuje dostatek prostoru pro růst.
  • Kořeny by měly být zasazeny asi 5 cm pod povrch půdy.

Příští jaro přidejte k sazenici kvalitní kompost nebo hnůj a vůbec není potřeba se bát nějakého přehnojení, stačí, aby voda nestála u kořenů, které by mohly začít uhnívat. Čím více dodáte rostlině vody a živin, tím více stonků vyžene.

Zalévání

Rebarbora má ráda pravidelnou zálivku, zejména v období sucha. Půda by měla být stále mírně vlhká, ale ne přemokřená, protože přemokření může způsobit hnilobu kořenů. Mulčování kolem rostlin může pomoci udržet vlhkost v půdě a omezit růst plevelů.

Hnojení

Rebarbora je náročná na živiny, a proto je důležité ji pravidelně hnojit. Na jaře je vhodné přidat kompost nebo dobře rozložený hnůj kolem rostlin. Během vegetační sezóny můžete přidávat vyvážené hnojivo s vysokým obsahem dusíku, které podpoří růst listů a řapíků.

Péče a údržba

Rebarbora je relativně nenáročná rostlina, ale je důležité ji udržovat bez plevelů, které by mohly omezovat její růst. Jakmile se objeví květní stonky, je vhodné je odstranit hned u země, protože květy odvádějí energii z rostliny a mohou snížit kvalitu a množství sklizených řapíků.

Sklizeň

Rebarboru můžete začít sklízet na jaře, obvykle od druhého roku po výsadbě, když jsou rostliny dobře zakořeněné a silné. Řapíky by měly být dlouhé alespoň 30 cm a měly by mít intenzivní barvu (odrůdy mohou být zelené, růžové nebo červené). Řapíky odlamujte nebo odstřihujte u základny rostliny. Listy jsou jedovaté a neměly by se konzumovat, takže je odstraňte.

Je důležité nevyčerpat rostlinu nadměrnou sklizní. V prvním roce sklizně omezte sklizeň na několik řapíků, aby měla rostlina čas se plně etablovat. Sklizeň obvykle končí na začátku léta, aby měla rostlina čas regenerovat a připravit se na zimu.

Zimní péče

Rebarbora je mrazuvzdorná rostlina, zvládne zimu bez větší péče. Na podzim odstraňte odumřelé listy a případně přidejte vrstvu mulče, který ochrání kořeny před extrémním chladem.

Nemoci a škůdci

Rebarbora je odolná rostlina, ale může být napadena různými chorobami a škůdci. Nejčastějšími problémy jsou hniloba kořenů při nadměrném zalévání a napadení mšicemi nebo slimáky. Proti hnilobě pomáhá dobré odvodnění půdy a přiměřená zálivka. Slimáky lze mechanicky odstraňovat nebo použít ekologické metody ochrany.

Rozmnožování a přesazování

Po několika letech, když rostlina dosáhne plné zralosti, může být nutné ji rozdělit a přesadit, aby se udržela její vitalita. Tento proces lze provést na jaře nebo na podzim, kdy jsou podmínky pro zakořenění nových rostlin nejlepší.

Pěstování rebarbory je tedy dlouhodobá investice, která vám přinese bohatou sklizeň chutných řapíků po mnoho let. Při správné péči může rebarbora růst na jednom místě až 10 let nebo déle. Je to rostlina, která si nevyžaduje mnoho pozornosti, ale přesto vám může přinést radost a spoustu chutných pokrmů.