Prolaktin (neboli Luteotropní hormon) je hormon produkovaný hypofýzou (podvěskem mozkovým) a je významný zejména pro růst prsů v těhotenství a pro následné kojení. Přestože tento hormon muži nepotřebují, jejich tělo jej produkuje, protože ovlivňuje růst předstojné žlázy (prostaty) a přídatných pohlavních orgánů. Jeho produkci podporuje sexuální styk a cvičení.
Příčinou nadprodukce prolaktinu mohou být léky na předpis (jako jsou antidepresiva a opiáty), onemocnění štítné žlázy nebo pásový opar.

Zvýšená hladina prolaktinu

Nese sebou řadu příznaků a v nejzávažnějších případech muže i  vznik rakoviny.
U žen má na svědomí poruchy menstruacezabraňuje ovulaci a tím i nižší možnost početí dalšího dítěte. Významně ovlivňuje také vztah matky k dítěti. Tyto příznaky jsou těhotných a kojících žen běžné a dokonce žádoucí.  Po porodu se u nekojících matky jeho koncentrace sníží na normální hodnoty během několika týdnů.
Jinak je to u lidí z běžné populace, protože může souviset i s potížemi při početí dítěte ať už na straně ženy, nebo muže.
Zvýšená hladina prolaktinu může být příčinou snížené sexuální apetence u žen i u mužů a úzce souvisí s mužskou plodností. Stejně jako u žen, prolaktin ovlivňuje dozrávání vajíček, tak u mužů narušuje správnou funkci varlattlumí produkci testosteronu. S tím pak úzce souvisí tvorba spermií, které mohou mít různé abnormality, nebo je snížen jejich počet. Normální hladina prolaktinu u mužů bývá méně než 15 mg/ml. Vyšší hodnoty znamenají hyperprolaktinémii.
U mužů často dochází ke snížení erekce, ztráta vousů a ochlupení.
Prolaktin má mnohdy na svědomí i bezdůvodné přibývání na váze.  Postiženým se často viditelně zvětší prsa a mají citlivé bradavky, což kladou za vinu zvýšené hmotnosti. Může dojit i k vylučování mléka prsní žlázou mimo období kojení nebo u mužů (galaktorea)
Nejčastější příčinou zvýšené hladiny hormonu je nezhoubný nádor v hypofýze, který dále produkuje prolaktin (prolaktinom), který může dorůst až 5 cm.
Dlouhodobě zvýšená hladina prolaktinu, by rozhodně měla být léčena, aby nedošlo k vážným komplikacím. U mužů jsou projevy výšené hladiny prolaktinu, méně nápadné než u žen, stihne prolaktinom obvykle dorůst mnohem větších rozměrů.  První vážnější příznaky je pak projeví až bolestí hlavy, depresemi, velkou únavou, nebo až nevratné poruchy vidění, protože nádor tlačí na zrakový nerv v mozku. Jinak však patří  prolaktinom mezi dobře léčitelné tumory.
Vysokou hladinu uvolňování prolaktinu úspěšně potlačuje dopamin, v případě nutnosti je prolaktinom operován.