tlakoměrVysoký krevní tlak, nízký krevní tlak,… Kdo se v tom má vyznat? Co to vlastně znamená? Srdce pracuje po celý náš život. Při každém stahu srdečního svalu se okysličená krev vypudí do tepen. Když jste ve stresu nebo nějaké fyzické zátěže, stoupne vám počet stahů za minutu i krevní tlak.

Aby se krev dostala do tepen, je k tomu zapotřebí nějaké síly. Krev je jako řeka, která buď klidně proudí a v některých místech je potřeba velkého tlaku, aby se voda prodrala dál. Čím větší vzdálenost od srdce, tím je tlak nižší.

Měřená hodnota krevního tlaku se skládá ze dvou čísel např. 120/80 mmHg. Hodnota 120 je krevní tlak během stahu srdce a vypuštění krve do krevního oběhu. 80 je hodnota krevního tlaku v klidového stavu srdce mezi dvěma stahy (srdce odpočívá).

Zdravý dospělý člověk má tlak kolem 120/80 mm Hg, u malých dětí to bývá 120/80 mm Hg a s věkem postupně stoupá.

Vysoký krevní tlak

Dostane-li se hodnota nad 140/90 mm Hg může dojít k selhání srdce nebo k cévní mozkové příhodě. Proto je lépe jej řešit s lékařem. V krizové situaci může pomoci meditace. Klid pomáhá tlak snížit.

Vyšší hodnota (spodního tlaku) než 90 mmHg má vliv na zjizvení, ucpávání a snížení pružnosti malých cév. Znamená buď zvýšení hustoty krve, nebo zvýšení odporu malých cév. V podstatě ale není známa příčina a může být ovlivněna nějakou konkrétní nemocí, genetikou, stravou, životním stylem atd.

krev„Nedostatek vápníku se projevuje zhruba 147 druhy onemocnění. Z těch nejběžnějších je to odvápnění kostí, obnažení dásní, odvápnění kloubů, vysoký krevní tlak, nespavost, ledvinové kameny, ostruhy, křeče, PMS u žen a bolesti zad. Při ustupováním dásní vám dentista doporučí dvakrát denně masáž. Zvířata ustupováním dásní netrpí, přestože si zuby nečistí, neboť jim farmáři dávají do potravy minerály. Ustupováním dásní je způsobeno odvápněním čelistí. Máte-li tento problém, pak máte ostereperózu v pokročilém stádiu.

Před nedávnem se uskutečnil experiment s 5 000 dobrovolníky. Těmto lidem zvýšili denní doporučenou dávku vápníku na dvojnásobek. Pokus byl po třech týdnech přerušen protože u 95 % lidí došlo k návratu tlaku na normální hodnotu.“  (Dr. Joe Wallacha MVDr., MUDr., v roce 1991 navržen  na Nobelovu cenu)

Nízký krevní tlak

Pokud je tlak nižší než 60 mmHg, nejedná se o závažný problém, ale o nepříjemnost, která vám může pořádně zkomplikovat život. Nízký tlak totiž .

Naopak tlak, který je pod 100/65 mm Hg způsobuje mžitky před očima, únavu, závratě, a mdloby. Nejde sice k přímému ohrožení života, ale když omdlíte a spadnete pod auto, výsledek může být stejný.

Tady může pomoci rychlejší životní tempo a více aktivity.

 


Alternativní medicína:

Rajčata zlepšují průtok krve ve zvápenatělých tepnách (ateroskleróza, křečové žíly, infarkt)

Rovněž ananas výrazně snižuje riziko trombózy, protože brání shlukování krevních destiček.

Piperin obsažený v pepři je účinný „požírač“ volných radikálů, které přispívají nejen ke vzniku řady onemocnění, ale současně urychlují stárnutí a vedou k ateroskleróze, srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici.

Česnek díky allicinu, je dobrý prostředek při prevenci snižuje krevní sraženiny a krevní tlakMěl by se nadrtit vždy čerstvě před konzumací, protože allicin v nadrceném česneku rychle degraduje.

Meloun obsahuje aminokyseliny, které snižují rozvoj aterosklerózy, protože pomáhají při rozšíření cév. Meloun také snižuje tuhost aorty a tepen u obézních postmenopauzálních žen s hypertenzí. Snižuje krevní tlak u lidí s nadváhou.

Ibišek súdánský se také používá pro zlepšení chorobných stavů, jako je vysoký a nízký krevním tlak.

 

Na vysoký krevní tlak: Svařte  3 litry vody s 1 kg cukru a nechejte schladit. Nakrájet 5 cibulí + 5 citronů + 50 g křenu + 100g česneku. Promíchat a zalít sirupem. Nechat 2 týdny louhovat, potom scedit a  naplnit do skleněných nádob. 3x denně si dejte polévkovou lžíci.

 

Zdravotní stav