Chřipka se k nám každý rok vrací s naprostou setrvačností. Vyzkoušejte pár rad, které rozhodně našemu tělu neublíží.

Uvařte si zázvorový čaj. Některé vitamíny se sice vařením zničí, ale ty důležité tam zůstanou. Zázvor nakrájejte na plátky a zalejte horkou vodou. Správný poměr je asi 2 cm zázvoru na 1 šálek.

Balíček rozinek spaříme horkou vodou a dáme do malé misky, kam jsme vymačkali šťávu ze 2 citronů. Promícháme a necháme několik hodin nabobtnat. Vitamin C  se naváže na hroznový cukr a bude lépe pracovat pro náš organismu.

Na mírném ohni povaříme 250 ml vody a 200 g cukru asi 20 minut. Sundáme z ohně a přidáme velkou hrst TYMIÁNU a necháme louhovat do vychladnutí. Přecedíme a přelijeme do lahviček, které můžeme díky cukru skladovat kdekoli v bytě. Při potížích užívat jako sirup 5 krát denně.

Jednu menší cibuli i se slupkou nakrájíme na plátky. Potom nakrájíme na plátky i kousek zázvoru a zalijeme to asi 0,5 l vařící vody. Necháme asi 20 minut louhovat, přidáme špetku soli. Pijeme teplé, stejně jako čaj. Lze i naředit, záleží zda tak silný výluh snesete.

Na doléčení jsou velmi vhodné bezinky. Do 0,5l vody dáme 4 lž. plodů, 1 pokrájená cibule, a 10 minut povaříme. Plody se dají nahradit mladými bezovými větvičkami (2 lž.) U citlivých osob může působit projímavě.

Česnek má antimikrobiální účinky na bakterie, houby a parazity, doporučuje se proto podávat při různém nachlazení a infekcích.

Chřipka se „bojí“ vitamínu C, Máte-li, dejte si kašdý den 2-3 lžičky sirupu ze smrkových výhonků.  Nemáte-li, zapište si do kalendáře, že květen a červen jsou měsíce, kdy je máte naložit.


Medicína pro nás i naše děti:

Cibuli můžeme použít čerstvou: pár koleček cibule zalejeme horkou vodou a necháme 15-20 minut vylouhovat.
Nebo si připravíme medicínku do lednice, kterou pak užíváme před jídlem po lžičkách (3 – 5 x denně).  Odšťavníme si cibuli. Šťávu z cibule smícháme 2:1 s medem. Dětem tato medicín moc nechutná, protože nevoní nejlépe. Můžete je trochu oklamat tak že to přidáte do lipového nebo fenyklového vývaru.

 

Další příspěvky v této kategorii