pleť

Už naše babičky věděly, že kožní problémy jako jsou otoky a hnisavé ranky (např. bolestivé záděry u nehtů) se výborně hojí pomocí cibulových slupek. Stačí ránu důkladně vyčistit a pak na ni přiložit cibulovou slupku, kterou jsme předtím vydezinfikovali v horké vodě, ve které zároveň změkne. Účinek se rychle dostaví, protože cibulová slupka má silné antibakteriální účinky.

Na nehojící se rány přímé obklady či vývary na obklad – hluchavka bílá, jablečník obecný, jitrocel kopinatý, kontryhel obecný, kostival lékařský, křen selský, len setý, lopuch větší, majoránka, měsíček lékařský, třezalkový olej, mochna nátržník, oman pravý

Vředovitá a nečistá pokožka – čekanka obecná, hluchavka bílá, jírovec maďal, len setý, měsíček lékařský,

Kožní infekce – dobromysl (oregano), dub letní, měsíček lékařský, heřmánek

Nebo: potřete ranku šťávou z listu aloe
Nebo: Máta peprná – jako obklad urychluje hojení  drobných poranění kůže a kožní vyrážky


Spáleniny

Když se spálíme, tak bychom měli rychle sáhnout na něco studeného (a to bývá třeba ucho), aby se teplo dále v kůži nešířilo. Nejlepší úleva od bolesti je místo neustále chladit. Rozhodně na závažné spáleniny nic nenatírejte a puchýře nepropichujte.
Na opařená místa, spáleniny od omastku a slunce je dobré dát rozkrojené rajče.
Pokud jste to přehnali se sluníčkem, a nyní nevíte jak si sednout či lehnout, koukněte co máte v lednici. Pomůže vám např. jogurt, kyška, ale i majonéza.
Na popáleniny se osvědčil našim babičkám i dub letní, lněný olej, měsíček lékařskýtřezalkový olej i med (můžete přidat do vody, kterou si spáleninu chladíte).
Nebo: Udělejte si gel na drobné popáleniny. Větší list aloe oloupeme a dužinu nakrájejte na kousky. Potom rozmixujeme se 4 okvětními lístky měsíčku lékařského. 
Nebo: Nalijeme vodu do formiček na led a do každé části kápneme levandulový olej. Skladujeme v mrazničce.


Opakem spáleniny jsou omrzliny. Můžete si udělat obklady z – dub letní, jitrocel kopinatý, měsíček lékařský, mochna nátržník


Otoky a hnisavé ranky (např. bolestivé záděrky u nehtů) se výborně hojí pomocí cibulových slupek. Stačí ránu důkladně vyčistit a pak na ni přiložit cibulovou slupku, kterou jsme předtím vydezinfikovali v horké vodě, ve které zároveň změkne. Účinek se rychle dostaví, protože cibulová slupka má silné antibakteriální účinky.
Nebo: potřete ranku šťánou z listu aloe


Opruzeniny

Pomohou obklady z heřmánku.


Pásová opar 

Benedikt lékařský


Bércové vředy

divizna velkokvětá, jírovec maďal, kontryhel obecný, kostival lékařský, měsíček lékařský, mochna nátržník (obklady)


Lupénka viz samostatný článek


Ekzémy

Většina  ekzémů vzniká uvnitř našeho těla, proto je potřeba vyřešit původ problému. Pomáhá konzumace lněného oleje a logicky tedy i lněného semínka.
Nebo: si uvařte z lněných semínek odvar – 1 lžíce na půl litru vody a 5 minut povařit.
Nebo: Violka trojbarevná má výborné čistící a protizánětlivé účinky Lze použít k pití, ale i jako koupel.
Nebo: Jetel luční čistí organismus od škodlivin a má diuretické účinky (vylučování moči, pocení). Lze použít k pítí, ale i jako koupel.
Nebo: Lopuch vetší, má diuretické účinky (vylučování moči, pocení), čímž zlepšuje látkovou výměnu, používá se sušený kořen.
Nebo: heřmánek lékařský na všechny možné způsoby.


Stárnutí pokožky

Stařecké skvrny – prvotní známky nedostatku selenu se projeví jako tzv. stařecké skvrny. Pokud začnete užívat koloidní minerály obsahující selen, skvrny během 4 až 6 měsíců zmizí. Nedostatek selenu poškozuje i vnitřní orgány, ovšem pro oko je toto poškození neviditelné. Pokud zmizí skvrny na kůži, zmizí i vnitřní poškození a vaše srdce, ledviny, mozek a játra začnou pracovat jako dříve.
Mezi tím můžete použít ananas (namočte vatu do ananasové šťávy a přiložte na skvrnu, která se vybělí).

Okurky obsahuji až 95% vody, draslík, křemík, fluor, železo a hořčík. Zpomalují stárnutí pokožky, mají stahující účinek a dodávají ji pružnost.
1 salátová okurka, 1 lžíce tvarohu Okurku nastrouháme, odebereme 2 lžíce a smícháme je s tvarohem. Naneseme na tvář a necháme působit 15 min. Potom masku smyjeme vlažnou vodou.

Na zjemnění tvrdé kůže chodidel nebo loktů můžete použít i netřesk (Sempervivum)