Stevie je zázračná rostlina, která je sladší než cukr. Přemýšleli jste o tom jak pěstovat stévii a vyrábět si z ní domácí extrakt? Lze ji pěstovat v květináčích nebo na zahradě a sklízet lístky pro sušení, nebo k výrobě extraktu.
Semena lze koupit stejně jako všechny ostatní zahradní semena. Tmavší semena mají tendenci mít vyšší rychlosti klíčení.

Výsev

Do každého výsevního kontejneru umístěte 1-3 semena a lehce pokryjte několika milimetrovou vrstvou jemné zeminy. Oroste mlhou z vody a přikryjte nějakou průhlednou plastovou nádobou (lze recyklovat plastové krabičky nebo používat produkty speciálně pro výsev). Pro dostatek světla použijte zářivkové osvětlení a snažte se udržet teplotu kolem 25 stupňů. Ze začátku 24 hodin denně, a postupně po 3 týdnech snižujeme až na 15 hodin denně.
Sazenice by se měly objevit po 7-14 dnech. Potom odstraňte kryt. V kontejneru nechejte vždy jen jednu sazenici, zbytek odstřihněte u země.
Zalévejte do misky každých 3-5 dní tak, aby půda zůstala vlhká, ale ne mokrá. Rostlinky můžeme rosit. Do vody můžete přidat trochu přírodního hnojiva.

Sazenice Stévie

Když sazenice dosáhnou výšky asi 10-15 cm, můžete rostlinku na podporu větvení začít zaštipovat a lístky použít ke slazení.
Po 8-10 týdnech od výsadby jsou rostlinky připraveny k přesunu do větší nádoby, nebo do zahrady. Ze začátku je dobré dát sazenice do nádob s průměrem kolem 10 cm a později přesadit do větších.
Sazenice dáme ven na chráněné místo, mimo dosah přímého větru a slunce, vždy jen na pár hodin a tuto dobu postupně zvyšujeme. Když už se rostliny aklimatizovaly na vnější podmínky, můžeme sazenice vysadit i na plné sluneční světlo. Rostliny však nesnášejí mráz, takže je musíte nějak ochránit, nebo znovu přesunout dovnitř, pokud se očekává, že teplota klesne pod 4ºC. Stevie nemá ráda příliš těžkou půdu a vhodné je neutrální pH. Máte-li těžkou jílovitou půdu, je lépe ji vysadit na vyvýšený záhon nebo do květináče.

Na podzim

Jakmile se ochladí, rostliny vyjměte ze země, nechejte asi 15 cm nadzemní části a zbytek ostříhejte a zpracujte. Rostliny dejte do květináčů a přeneste do místnosti. Mé rostliny jsou starší než dva roky a stále rostou. Lituji jedině toho, že jsem se nenaučil vyrábět extrakt už dříve a ušetřit tím nějaké peníze. :-)

Sklizeň a sušení Stévie

Lístky můžete sklízet kdykoli během roku. Většina receptů na uchování stěvie doporučuje sušení a rozdrcení na prášek nebo pro vyváženější chuť – výroba kapalného extraktu.
Listy jsou mnohem sladší než stonky, takže stonek se většinou vyhazuje. Stěvie se suší jako většina bylin. Odřízněte malý svazek stébel  a zavěste k usušení. Potom odrolte nebo ostříhejte suché lístky. Čerstvé lístky můžete sušit i bez stonků při mírném teple v domácí sušičce. Sušené listy vydrží i několik let, jsou-li uskladněny v pevně uzavřené skleněné nádobě. 3-4 lžičky sušených lístků nahradí jeden šálek cukru, ale budete muset asi experimentovat sami, protože stévie změní strukturu těsta (cukr těsto zahustí, stévie ne).
Čerstvé listy můžete použít s mátou a vyrobit si osvěžující bylinkový čaj.

Jak si vyrobit extrakt ze Stevie

Výroba domácího extraktu je velice snadná. Můžete použít čerstvou i sušenou stévii, ale někde jsem se dočetl, že výtažek ze sušených listů může být nahořklá. Proto vyrábím extrakt z čerstvých listů.

Domácí extrakt s alkoholem

Vezmeme listy, ať už čerstvé nebo sušené, opláchneme je a rozemeleme v mixeru. Nepoužívám stébla, protože mají velmi málo glykosidu, což je to, co dělá stévii sladkou.

Vložíme drť do skleněné nádoby a zalijeme dostatečným množstvím alkoholem (pokrýt). Nepoužívejte líh, raději třeba vodku, protože má neutrální chuť. Láhev označíme a dáme na dva dny na chladné místo, které je mimo dosah přímého slunečního světla. Několikrát za den nádobu protřepeme, nebo zamícháme. Listy by měly být stále ponořené.
Nenechávejte vyluhovat déle,  protože bude extrakt hořký.
Po dvou dnech přefiltrujte vše přes kávový filtr apod. Kapalinu zahřejeme asi na 20 až 30 minut na mírném ohni (nevařit – získá to pachuť), aby se odstranil části alkohol a zvýšil se koncentrát. Získá tmavší barvu, zhoustne a některé částice se mohou vysrážet. Nakonec vše zase přefiltrujte do malých neprůhledných láhví.
Ke slazení stačí jen pár kapek extraktu. Je proto dobré na to použít kapátko.
Lahvičky si dejte do lednice.

Domácí extrakt na vodní bázi

Zahřejte 1 šálek vody. Nevařte, měli byste vidět pouze malé bublinky. Vmíchejte ½ šálku rozmačkaných, sušených listů a odstraňte z tepla. Přikryjte a nechte 40 minut vylouhovat. Potom přecedíme a nalijeme do čisté skleněné nádoby, kterou uložíme na dva týdny do chladničky. Získáme tím asi 1/2 šálku extraktu

Další příspěvky z této kategorie

Zdroj: http://commonsensehome.com