špenátŠpenát (Spinacia) je jednoletá rostlina, musí se tedy každý rok znovu vysévat.

Vytváří nízkou růžici listů sytě zelené barvy. Lodyha (stvol) může být až 70 cm vysoká, je nevětvená a lysá. Listy mají vejčitý tvar a mohou být až 25 cm dlouhé.

Špenát má samčí a samičí rostliny. Samčí rostliny vyvíjejí květní stvol rychleji  a jsou méně olistěné. Samičí vykvétají později. Květy jsou bílé. Hybridy vytvářejí rostliny s obojími květy. Plodem je nažka s 2 – 6 ostnitými výrůstky.

Špenátu se dobře tam, kde jsou ředkvičky (odpuzují škůdce), může u něj vysadit i  brambory, cukety, dýně, fazole, kedlubny, jahody a papriky. Naopak jej nesázejte tam, kde je cibule, česnek, řepa, okurky a salát.

Pěstování:

Je to nenáročná rostlina, která má ráda půdu bohatou na humus. Špenát má vysoké nároky na vodu.

Semínka špenátu vyséváme do sponu asi 20×5 cm, přibližně 0,5 cm hluboko.

Vegetační doba rostliny je u jarní výsevu (březen) 50 – 60 dní, u podzimního výsevu je to 240 – 250 dní (listy jsou mrazuvzdorné do -7 stupňů Celsia). Špenát se sklízí, když má rostlina asi 5 cm. Listy se odřezávají všechny najednou nebo postupně. Necháme-li nad zemí 2,5 cm natě, špenát znovu obrazí.

Vysoký obsah kyseliny šťavelové lze omezit hnojením draslenem a fosforem, včasnou sklizní a vhodnou kuchyňskou úpravou.

Využití:

Má vysoký obsah bílkovin a minerálních látek

Je to silný antioxidant, který podporuje zdraví pokožky a zlepšuje imunitu. Má pozitivní vliv při prevenci Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Draslík

Jod

Fosfor

Kyselina šťavelová na sebe v těle váže vápník. Není tedy moc vhodný pro lidi trpící tvorbou močových a ledvinových kamenů.

Vitamin C

Vitamin E

Vitamin B1

Vitamin B2

Vitamin B9 (Folát, Kyselina listová), je potřebná nejen pro těhotné ženy, potřebuje ji každý pro normální funkci buněk a růst tkání. Pozitivně ovlivňuje onemocnění srdce a cév.špenát

Vitamin K1 je potřebný při srážení krve. Jeden list špenátu vystačí ne denní potřebu tohoto vitamínu.

Vápník je potřebný pro zdravé kosti, nervový systém, srdce a svaly.

Vláknina pomáhá na snížení hladiny cholesterolu v krvi.

Železo pomáhá při tvorbě hemoglobinu (přivádí kyslík do tkání vašeho těla).