paprikaPapriky jsou teplomilné rostliny. Pálivost některých paprik způsobuje kapsaicin. U citlivých lidí může při  požití velkého množství kapsaicinu nastat dýchací potíže, zvracení a může se změnit i krevní tlak a srdeční rytmus. Některé druhy paprik (např. Bhut Jolokia) mohou způsobit i smrt.

Vhodný soused – cibule, česnek, kapusta, kedluben, mrkev, okurku,  petržel, rajče, tymián.

Nevhodný – keříčkové fazole

 

Pěstování

Vyséváme  během ledna, února. Semena paprik vyklíčit asi za týden. Pak už potřebují mimo vysoké teploty a vlhkosti i dostatek světla. Sazenice jsou citlivé na průvan, proto je lepší je mít pod nějakým průhledným krytem. Mimo to je potřeba zajistit, aby nebyly pěstební nádoby zbytečně předimenzované.

Později přepichujeme (přesadíme) vždy po dvou sazenicích do každé nádoby.

Pokud začnou papriky v nádobách kvést, odstraňujeme květy, aby se rostlina nevysilovala.

paprikyNa venkovní záhony se vysazují vždy obě předpěstované sazenice najednou (aby si vzájemně dělaly oporu), ve sponu asi 50 cm. S výsadbou počkáme až když už nehrozí mráz.

Papriky potřebují humózní půdu, slunné stanoviště, pravidelnou zálivku. Nikdy se nesmějí zalévat studenou vodou. Teplota vody by měla být přibližně stejná jako je teplota půdy.

Během vegetace zaštipujeme boční výhony – stejně jako u rajčat. Rozdíl je v tom, že výhon paprik vystřihneme až 1 cm od hlavního stonku. Boční výhony extrémně rychle rostou a vysilují rostlinu.

Sklizeň paprik je postupná, dle zralosti. Musíte-li papriky utrhnout nezralé, můžete nezralé papriky vložit společně s jablky do igelitového sáčku, papriky „dojdou“.

 

Škůdci

Velkým nepřítelem paprik jsou mšice. Sotva jedny zlikvidujete, objeví se další.

Je-li na rostlině drobný trus, jde o třásněnky

Molice – drobné bílé mušky.