komářiNa jaře se probouzejí k vyšší aktivitě nejen zvířata a stromy, ale  i komáři, kteří patří do skupiny hematofágních členovců (hmyz sající krev).

Někomu vadí více, jiným méně. Někomu se po  jejich útoku objeví různě velké dermatitidy a jiní jejich návštěvu ani nezaregistrují. Samička při útoku vstříkne do krve i sliny, které snižují  srážlivost krve. Při hledání hostitele se orientují pomocí infračerveného záření, nebo čichem, proto jim možná někdo voní lépe a někdo hůře. Různá alergická reakce může souviset s krevní skupina a množství útoků s vyšší produkcí potu různých lidí.

Komáři mohou být příčinou přenosů patogenů, které způsobují závažná onemocnění.
Po probodnutí kůže samička vstříkne do krve své sliny, které omezují srážlivost krve. Při bodnutí se do těla oběti dostanou choroboplodné zárodky. Jako je např. malárie, žlutá zimnice, virus zika,  lymeská borrelióza, virus Ťahyňa, …

 

Něco o komárech

S přibývajícím teplem se probouzejí  k vyšší aktivitě i komáři. Všichni je známe, někomu vadí více, někomu méně, někomu se po jejich útoku objeví různě velké dermatitidy a někdo jejich milou návštěvu ani nezaregistruje. Faktem je, že znepříjemňují život nejen lidem, ale i zvířatům.

Komáři mají 4 životní cykly – vajíčko, larva, kukla a dospělec. Je známo asi 3000 různých druhů komárů a na rozdíl od jiného hmyzu, zde se krví živí jen komáří samičky. Samečkové jsou vegetariáni. K rozmnožování potřebují nejen krev, ale i stojatou vodu, jakou jsou různé tůňky. Stačí jim i docela obyčejná kaluž anebo sud s vodou u vašeho domu. Proto se jim snažte v množení zabránit.
Komáři přes zimu spí, ale během teplé zimy to není tak jednoznačné. Někteří komáři přezimují ve vlhkých úkrytech jako jsou sklepy, kde nakladou i vajíčka a pak zahynou. Vajíčka jsou velmi odolná a přežijí i tuhou zimu.

 

Jak na komáry

Na ochranu proti komárům se prodává hodně přípravků, které nám mohou nepříjemně vonět. Díky jejich složení se můžeme cítit jakoby “ulepení”.

„Neškrábej se!“ Snadno se to řekne, ale hůř udělá. Máte-li ale na zahrádce netřesk, máte vyhráno. Utrhněte si z něj jeden lísteček, rozmáčkněte mezi prsty, a pak jeho šťávou potřete štípanec. Okamžitě vás přestane pálit. Listy netřesku obsahují gelovitou šťávu, která má dezinfekční účinky, je chladivá a působí protizánětlivě.

Osvědčeném receptem je nasypat vrchovatou lžičku hřebíčku do lahvičky s Alpou a po pár dnech se tímto výluhem potírat. Nebo dejte tekutinu do rozprašovače a postříkejte oděv, který máme na sobě. Vůně je celkem příjemná a nevýrazná.

Někdo radí: Namočte kapesník do aviváže a nechejte uschnout. Pak si jej dejte do kapsy. Budete krásně vonět a komáry to odpudí.

A jiní sázení na tento recept:  Nevykazujte starou kávu. Mletou kávu dejte na mističku a uprostřed zapalte. Jemný kouř se rozptýlí po celé terase a komáry vyžene.