Kapavka se už dlouho řadí mezi nejrozšířenějších pohlavní nemoci, a to nejen u nás, ale po celém světě. Dalo by se říct, že jde o onemocnění mladých, protože většina nakažených je ve věku od 15-ti do 30-ti let. V poslední době se ale výskyt kapavky výrazně snížil. Dle názorů lékařů je to zřejmě tím, že je mnoho pacientů, kteří se stydí k této nákaze přiznat, a léčí se pokoutně.
Způsob přenosu:
Nejčastěji dochází k nákaze při pohlavním styku díky bakterii, která je známá jako gonokok.
Nakažená žena pak může kapavku přenést i na své dítě, a to během porodu. Dítě dostane zánět očních spojivek a je dokázáno, že takovéto dítě může s velkou pravděpodobností i oslepnout. Proto je v našich porodnicích při nějakém podezření nakažení matky, dítě preventivně ošetřeno.
Inkubační doba:
Jde o období dvou až čtrnácti dnů, přičemž muži si příznaků všimnou většinou dříve. Někdy však mohou být symptomy tak nejasné, že na ně postižený přijde až za několik měsíců.
Jak se projevuje:
Při nákaze jsou většinou prvním postiženým místem pohlavní a vylučovací orgány, kde dochází k hustému, hnisavému výtoku. Nakažený má potíže s močením spojené s častější potřebou, pálením nebo krvácením. Postižena bývá zejména močová trubice, kde je vidět zarudnutí kolem jejího vyústění. Infekci se ale daří i v konečníku (anální sex) nebo v ústní části hltanu (orální sex) a v očních spojivkách, kde může dojít až ke slepotě. Při postižení hltanu má nemocný jen mírné bolesti v krku. Je-li postižen konečník, má pacient anální výtok nebo svědění, které je doprovázeno nepříjemným a bolestivým nutkáním na stolici, případně krvácením.
U žen může docházet ke krvácení během styku nebo mezi jednotlivými menstruačními cykly. Většinou platí, že má-li pacientka zánět močové trubice současně se zánětem děložního hrdla, je pravděpodobné, že má kapavku.
Až v polovině případů jsou však symptomy tak malé, že postižený ani netuší, že byl infikován.
Diagnostika:
Je nutno provést odběr vzorku výtoku přímo z pohlavního orgánu, ten se zabarví a zkoumá se pod mikroskopem (tzv. barvící test). Jde však o méně spolehlivou metodu, a to zejména u žen. Proto se provádějí výtěry moči, případně cervikální výtěry, ve kterých se během laboratorních testů hledají geny bakterií způsobujících kapavku. Dalším způsobem, jak odhalit nákazu je tzv. kultivační test. Tento způsob spočívá na sledování růstu bakterií v nádobce, kde je vzorek uchován po dobu dvou dní.
V současné době bývá kapavka často spojena s výskytem chlamydií.
Léčba:
Kapavka se léčí antibiotiky, zpravidla 7 dní. Léčba je u nás povinná a osobám, které se léčbě vyhýbají, hrozí trestní stíhání.
Po léčbě jsou pacientovi provedeny kontrolní testy, a z evidence pacientů je vyřazen až po několika měsících. Je důležité vědět, že onemocnění kapavkou nezanechává v těle žádnou imunitu.
Během léčby je nutné dodržovat sexuální půst. Současně je dobré projít si seznam svých sexuálních partnerů, kterým doporučíte návštěvu lékaře.
Neléčená kapavka:
S postupným rozšiřováním nemoci putují bakterie u žen do dělohy a vejcovodů, a mohou způsobit i zánět pánve, který může vést k neplodnosti, nebo k mimoděložnímu těhotenství. Obvyklými symptomy zánětu pánve bývají křeče a bolestivost břicha, krvácení, horečka, nebo nutkavé dávení, bolestivý styk. Infekce někdy postihne i žlázky na malých pyscích a při ústí močové trubice. To může vést až ke vzniku bolestivého hnisavého váčku (absces).
U mužů se bakterie mohou rozšířit až do oblasti varlat a nadvarlat, nebo prostaty, což je obvykle doprovázeno svěděním, zvýšenými teplotami, bolestivým nočním výronem semene (poluce), nebo bolestmi břicha při vylučování. Rovněž u mužů může dojít díky neléčené kapavce k neplodnosti.
Nákaza kapavkou zvyšuje pravděpodobnost infikování virem HIV.
Vzhledem k tomu, že kapavka je onemocnění, kde dochází k nakažení u dospělé osoby téměř výhradně prostřednictvím pohlavního styku, je zde snadná prevence. Je tu buď věrnost jednomu sexuálnímu partnerovi, nebo důkladný výběr každého dalšího jednotlivce, vyloučení nechráněného styku a promiskuity. Tato pravidla by si měl každý sexuálně aktivní jedinec vrýt do paměti zejména proto, že se zřejmě vyskytl zmutovaný, neléčitelný vir kapavky.
Napsat komentář