Vosy nejsou jen škodná, která nás píchne, kdy se ji namane. Reguluje v přírodě množství jiného hmyzu (pavouk, klíště), protože je to v podstatě masožravec. Navíc stejně jako včely opylují květy. nemá tedy smysl se jich důsledně zbavovat.  Staví si hnízda v zemi, na půdách a různých škvírách kam se k nim těžce dostáváme.
Máte-li na zahradě vosy, které by mohly ohrozit nějakého alergika, či malé děti, zbavte se jejich hnízd buď v zimě nebo časně z jara, když jsou ještě málo početná a samičky jsou dost agresivní. Zajímavostí je, že žihadlo mají právě jen samičky složení jejich jedu je jiné než u včel. Také intenzita je odlišná a jed je obvykle slabší než včelí. Problém ovšem je v tom, že zatímco včela bodne jednou a je to její konec, vosa vás může bodnout mnohokrát, protože její žihadlo nemá na konci háček, který se vám zachytí v ráně. Čím je čistější prostředí ve kterém vosy žijí, tím méně bodnutí bolí a čím je větší jejich společenstvo, tím jedovatější jed naopak je. Nepříjemné tedy může být, když se na vás vrhne početný roj žijící v zanedbaném koutu země.

Nejhůře je koncem srpna. Roje jsou veliké, líhnou se nové královny, v hnízdě je zmatek a na zahradě je sousta sladkého ovoce. Přes zimu mohou v hnízdech přežívat jen mladé, spářené královny, které si na jaře zakládají nová hnízda a ta stará zůstávají opuštěná.

Vosy likvidujeme během roku neinvazivně, protože napadená vosa vylučuje feromon, který přiláká celou vosí armádu.
Rozřízněte PET láhev a horní část vložte do spodní a páskou je slepte dohromady. Do láhve dejte trochu piva a postavte někam kde často létají vosy. Vůně piva vosy přiláká, ale už je nepustí ven.