Správně uložená vejce mají být v teplotě kolem 6 st. a vejce se ukládají úzkou stranou nahoru, protože je to místo kudy do něj vstupuje kyslík. Udělat skvělé vejce může být někdy jen otázkou priorit. Někdy ale rozhoduje i délka a způsob tepelné úpravy. Uskladněte je tak, abyste brali vždy starší várku přednostně, jejich skladovatelnost je nejdéle měsíc. Čím jsou vejce starší, tím je bílek řidší.

Máte li vejce déle, zkuste je nějak zpracovat.
V mrazáku můžete samostatně skladovat bílek i žloutek, podle toho, jak vajíčka spotřebováváte, což se vám může hodit v období pečení cukroví, kdy je bílků najednou nějak moc. Prostě si je naporcujte podle oblíbených receptů. Použít můžete cokoli co dá zmrazenému vajíčku tvar. Třeba i ve formě na muffiny. Pokud jste ale vajíčka koupili v plastových obalech, pak je rozhodně nevyhazujte, protože je můžete rozklepnout i tam.

Tajemství dlouhých vajec

Chystáte pohoštění pro přátelé a rozčiluje vás, že na jednom chlebíčku je malé vajíčko, třeba i bez žloutku a na druhém je pěkně vykroužené? Pokud vám na tom záleží, můžete si vyrobit tzv. dlouhá vejce. Oddělte si  žloutky a bílky. Najděte nějakou varnou nádobu podélného tvaru (chemické sklo snese var).
Do ní vsuňte podélnou trubičku (třeba širší zkumavku). , vložte do vroucí vody a mezi tyto nádoby nalijete bílek. Krátce povařte a až bílek ztuhne a vznikne něco jako trubička. Vloženou zkumavku vyndejte a nalejte do vzniklého otvoru rozmíchané žloutky a ještě povařte, aby i ony ztuhly.

Vařená vejce

Uveďte vodu k varu a vložte do ni vejce tak, aby byla ponořená. Vkládat je můžete pomocí lžíce. Čas vaření závisí na tom, jak moc je chcete mít uvařená.
3 minuty – bílek bude možná místy ještě nedovařený, ale žloutek ještě poteče.
6 minut – bílek bude dovařený a žloutek bude ještě uprostřed řídký.
9 minut – bílek bude dovařený, žloutek bude kolem dokola uvařený a uprostřed měkký.
Vajíčka byste neměli vařit déle než 15 minut. Je to zbytečné a kámen z nich stejně nebude.

Loupání vajec

Vajíčko natvrdo oloupeme tak, že si do plastové krabičky dáte trochu studené vody. Do vody vložíme vařené vejce přímo z hrnce. Krabičku zavřeme a párkrát  s ní zaštěrkáme. Skořápka se uvolní úplně sama.
Nebo je dáme schladit do studené vody a oloupeme až budou studená.
Vajíčka naměkko vložíme do nějakého pohárku, naklepneme užší stranu a  otevřeme tak opatrně, jak moc jsou měkká. Nebo si zahrajte na samuraje a usekněte špičku.

Pošírovaná neboli ztracená vejce

Vařte je jen z čerstvých vajec. Na 1 litr vody dejte do hrnce 1 lžíci octu. Uveďte vodu do varu a potom teplotu trochu ztlumte. Do hrnku vyklepněte jedno vejce. Zamíchejte vodu, aby v ní vznikl vír a doprostřed vlejte vejce, případně nahrňte bílek na žloutek, aby zůstal uprostřed. Vařte alespoň 3 minuty a vyndejte děrovanou naběračkou na knedlíky.

Volská oka

Do rozehřáté pánve s tukem rozklepneme vajíčka. Nahoru dejte to, co máte rádi – sůl, pepř, papriku,… Když se bílek nerozteče je volské oko hodně vysoké a proto nemůžeme použít silný plamen. Bílek by zůstal syrový a spodní strana bude tvrdá. Pomůžete si tak, že pánev přikryjete poklicí.

Smažená vajíčka

Někdo je má rád na másle, jiný na cibulce či na špeku. Nemáte-li ale rádi smaženici ve formě hrouda sem, hrouda tam, neměli byste ji smažit na prudkém ohni a měli byste vajíčka neustále míchat. Chcete-li mít extra jemná smažená vejce, zašlehejte do vajec před smažením trochu mléka, nebo sýru.

 

Další příspěvky z této kategorie