S přibývajícím sluncem přibývá i množství barev v přírodě. V květnu je jasné, že se blíží léto a některé roky už bývá takové teplo, že jej už za letní měsíc lze považovat. Je proto čas vrátit se do režimu sečení trávníku, protože právě v tomto období roste nejrychleji. V plném tempu je i výsev a výsadba venkovních záhonů a oken, která můžeme zkrášlit květinami. U sazenic je potřeba trochu sledovat předpovědi počasí, aby nám je Zmrzlíci nespálili. Truhlíky můžeme v případě nepřízně znovu z oken stáhnout.
Pokud čekáte mrazíky, přikryjte rostliny alespoň nějakou netkanou textilií, nebo jutou. Můžete použít i staré závěsy, bublinkovou fólii nebo noviny.
 

Sklizeň

Podle toho, zda jste včas něco zasadil do půdy či skleníku, budete moci sklízet salát, jarní cibulky, špenát či ředkvičky, nebo dokonce chřest. Možná ale ještě stále máte i zimní květák a zelí. Docela dobrou vitamínovou alternativou je zimolez kanadský, který chutná i vypadá jako borůvky.
 

Ovoce

Je doba se zamyslet jak zajistit plodiny před ptáky. Ochranná síťovina je sice velká investice, ale je to velmi účinná metoda. U velkých stromů to asi není problém. Nechejte je, ať se napasou, ale malé stromky a keře, kde počítáte každou bobuli, si je můžete přikryt d době zralosti alespoň starou záclonou.
Pokud jste teprve nyní zasadili jahody, tak se jim bude dařit až v dalších letech, proto je lepší jim odstraňovat květy a soustřeďovat se na rostlinu. Ze starých rostlin obereme suché listí a naposledy před sklizní přihnojíme.
 

Setí, sázení a pěstování

Setí – Pokud je příliš sucho, můžete semena před setím nechat nasáknout vodu. Je čas na fazolky, Fazole, červenou řepu, brokolici, zelí, květák, cikorku, kapustu, kedlubny, hrášek, vodnici, salát, ředkvičky, jarní cibuli, mrkev, léčivky, různé koření, letničky (jednoleté květiny)…
Pod ochranný kryt můžete vysévat kukuřici, cukety, dýně, okurky, … Obvykle je ale mráz nespálí, protože než se, ze zemně vyklubou, bývá po Zmrzlých.
Rostliny si ale můžete předpěstovat i v nádobkách, protože se ve studené zemi rozvíjejí poměrně pomalu. Problém bývá např. s kukuřicí, která nesnáší narušení kořenů. Je tedy lépe využít papírové květináče anebo je zasít do prázdných rolek od toaletního papíru, které můžeme zasadit i s rostlinou. Pozor ale na rychle vysýchání hlíny, papír nedrží vodu tak dobře jako ostatní nádoby. Před výsadbou můžete roličku opatrně nastřihnout a hlavně dejte pozor, ať papír ze země nevykukuje, protože bude rychleji vytahovat vodu z hlíny.
Některé rostliny je možno vysévat několikrát v roce, jako např. ředkvičky. Budou tak průběžně plodit a sklizeň nebude nárazová. Klidně zasejte každý týden 10 cm ředkviček.
Sázení – Pokud máte předpěstované sazenice, můžete nyní sázet růžičkovou kapustu, letní zelí, celer, pórek, kedlubny, …
U pórku je dobré pravidlo sázet sazenice silné jako tužka. Nejlépe sázejte tak, že např. rýčem odklopte otvor asi patnáct centimetrů hluboko a sazenici jen pusťte dovnitř. Pokud použijete sázecí kolík, ubije zeminu kolem sazenice (zvláště u těžkých půd) a ta se hůře spojí se zeminou. Nezapomeňte vždy po sázení rostliny zalít.
Je čas také vysadit jiřiny, mečíky, lilie a begonie. Zkontrolujte loňské bylinky. Pro množení si nařízkujeme tymián, mateřídoušku rozmarýn, šalvěj, a levanduli. Mátu dělíme jako trsy.
 

Skleník

Ve skleníku můžete vysazovat lilek, papriky, okurky, rajčata, …
Za teplých dní otevřete ve skleníku všechny otvory a dveře, jinak hrozí rostlinám přehřátí.
 

Hnojení a ochrana

Nezapomeňte, že s jarem se na zahradě objevují i slimáci a ti dokáží přes noc zlikvidovat velké množství sazenic.
V této době je také ohrožena úroda mrkve, kterou je lépe přikrýt rounem a zajistit i okraje. Zabráníme tím pochmurnatce (moucha) v nakladení vajec. Larvy totiž napadají kořen mrkve a tím ničí úrodu.
Také je nejvyšší čas na postřik cibule proti cibulové vrtuli. I zde pomůže místo postřiku, přikrýt cibuli netkanou textilií a to od vzejití až do začátku června. Moucha totiž klade vajíčka pouze na mladé rostlinky.
Švestky nejvíce ohrožují pilatky. Je to moucha, která klade vajíčka do květů švestek. Proto je dobré ještě před květem zavěsit do koruny desky bílého kartonu, které natřeme nějakým lepem. Pilatky se na desky přilepí. Nepřehánějte to ale s množství, protože i pilatka má na zahradě své místo a provádí nám přirozený opad švestek. Jinak by byl strom přetížený
 

Kultivace

Pravidelně plejte záhony od plevele, protože ten obvykle roste mnohem rychleji než vaše sazenice a jejich husté kořeny je budou oslabovat.
Nejhorší jsou úporné plevele jako pampeliška, kde bude muset kořeny odstranit úplně, aby se zabránilo opětovnému růstu. I svlačec a přeslička může být vaši noční můrou, protože se každý malý kousek kořene znovu poroste. Někdy je nejjednodušší použít herbicid, který zabije rostlinu i s kořeny a lze jim jen potřít jeden z listů plevele.
Proto je kypření nejdůležitější prací tohoto měsíce. Je potřeba se zbavit plevele dokud je malý. Pro kypření potřebuje ale suchou, maximálně vlhkou půdu, proto záhony neokopávejte po silném dešti. Hroudy hlíny nalepené na kopačce poškodí i kořínky sazenic. Důležitá je i ostrá motyka, ale tu jste si již asi naostřili v klidnějších měsících.
Dalším důležitým úkolem je protrhat mrkev a pastinák, pokud jsou hustě zasety. Pamatujte „Co je husté, není tlusté.“
Každý týden sekejte okrasné trávníky. Ještě i nyní můžete vysévat trávníky, ale je potřeba je občas zalít, protože vláha už bývá v květnu vytahována sluníčkem.
Zastřihněte živé ploty a okrasné keře, ale nezapomeňte zkontrolovat, zda tam nehnízdí nějací ptáci. Zástřih je nezbytný pro dosažení požadovaného tvaru.
Po odkvětu vyryjte a rozdělte husté trsy narcisů a dalších na jaře kvetoucích cibulovin.
Máte-li zasazené brambory, tak se zhruba po 10-14 dnech vždy trochu přihrňte hlínou.
Do jezírek vraťte lekníny.
Ostříhejte zvadlé větve zlatého deště a průběžně i květy u rododendronů, sakur, dřínů, šácholanu a šeříků (hlavně semeníky), aby zbytek rostliny měl sílu dále kvést. Můžete ještě prosvětlit koruny hrušní, nebo jabloní, které bujně rostou – omezíme tím růst.
U zmlazovaných a roubovaných stromů vylámejte koncem měsíce “vlky”(rovné větvičky). Vlky vystřihněte i u všech ostatních stromů.
Stejně tak je potřeba udělat kosmetický sestřih i u bytových květin.