Bolest je průvodním jevem vnitřního nebo vnějších zranění. Má nás chránit a upozornit, že něco není v pořádku, každý má ale jiný práh bolesti a její intenzitu tedy řídí mozek u každého jinak. Co někdo vnímá jen jako drobnou ranku, u jiného vyvolá prudkou reakci. Neposuzujme ji tedy z vlastního hlediska.

Pokud vám pomáhá proti bolesti hlavy nebo kloubů chlad, lze použít jako obklad např. mražený hrášek, který vám může někdo vzít na vaření. Lepší varianta je alpa 1:3 s vodou.

Pytlík s ledem totiž nikdy nezamrzne úplně a vytvoří se ledová tříšť, která se snadno přizpůsobí bolavému tělu.
Šťáva z plodů černého bezu  je výborným prostředkem proti bolesti, nepůsobí tlumivě, jako jiná chemická analgetika. Syrová šťáva se nepoužívá a vařením se ztrácejí léčivé účinky, takže se nedoporučuje moc dlouho vařit.

Listy černého bezu  se používají jako obklady na bolest kloubů, křečové žíly, na revma, otoky a záněty.

Máta peprná má protizánětlivé a dezinfekční účinky a utišuje svalové bolesti. Také meloun díky vysokému obsahu vody snižuje bolest svalů.

Ananas – má vysoký obsah bromelinu (protizánětlivá látka), který štěpí bílkoviny – mírní bolesti, otoky a podporuje hojení různých druhů ran (i popáleniny). Je tedy vhodný v pooperační péči, ale i při zhmožděninách nebo podvrtnutém kotníku.

Výhonky ze smrkových větviček (zevní použití) jsou velmi vhodné při potížích pohybového aparátu (záda, klouby).

“Bolesti v kříži nejsou nic jiného než odvápnění obratlů, protože destičky nemají na čem držet. Pokud navíc trpíte nedostatkem mědi a tím vám chybí elastická vlákna, jsou vaše destičky ty tam.” (Dr. Joe Wallacha MVDr., MUDr., v roce 1991 navržen  na Nobelovu cenu)