melounLéto je časem melounů. Stále se najdou lidé, kteří o nich moc nevědí a neradi jej kupují, protože se domnívají, že je meloun jen sladká voda.

Na to, zda je meloun ovoce nebo zelenina může mít různý názor zahradník, botanik, zemědělec, nebo kuchař. Protože je meloun sladký, měl by být ovocem. Rovněž botanik řekne, že je ovocem bylina nebo dřevina, která má semena v dužnatém plodu. Z pohledu zahradníka jde ale o zeleninu, protože je plodem jednoleté byliny. Meloun je z čeledi tykvovitých, a tím se řadí mezi plodovou zeleninu.

 

Pěstování melounu

Chcete-li si meloun vypěstovat, myslete na to, že miluje teplo. Měl by tedy být umístěn na slunném místě.  Pokud na zeminu dáte černou, netkanou textilii, teplota země se zvýší a nebudete muset myslet na pletí. Teplotu země pomáhá zvýšit i tlející hnojivo (hnůj, nezpracovaný kompost). Při tlení se vytváří teplo, které meloun potřebuje. Dobře prohnojená půda vystačí rostlině na dlouhou dobu. Další hnojivo (hnůj nebo kompost) rostlině případně přidejte až ve chvíli, kdy dobře zakoření.

Ranné odrůdy dozrávají i ve vyšších nadmořských výškách. Meloun  je však velmi náročný na “obytnou” plochu. Rostlinka potřebuje alespoň 1-3 m2, protože se různě větví. Meloun nevysazujte tam, kde byly v minulém roce nějaké tykvovité rostliny. Nejlepší předchůdci, brambory, zelí, fazole. Pro lepší vyklíčení doporučujeme semena nechat naklíčit na buničité vatě a poté vysadit.

S předpěstováním je možné začít už v únoru – březnu. Semena sázíme do hloubky 0,5 cm do humózní půdy. Minimální teplota pro klíčení je 18-20 °C. Semena vyklíčí asi za 10–20 dní.

Stejně jako okurky a rajčata, nedáváme jej na venkovní stanoviště dříve než v polovině května. Z počátku je rostlina velmi náročná na zálivku, zejména, když kvete. Můžete tedy meloun vysadit do jamky, kde se bude voda při zalévání držet. Když dostatečně zakoření, starost o zálivku nemusíte nijak přehánět, protože mívá kořeny více než 1,5 m hluboko. Zaléváním ochlazujete půdu, tak jej prostě nepřehánějte i když si meloun dokáže poradit i s  přebytkem vody.

meloun

Kdy začít sklízet

Pro zdárné pěstování byste měli znát vegetační dobu vysazené odrůdy melounu. Může to být 70 dní, ale i dvojnásobek. Zahrádkář pozná zralý meloun podle zaschlého listového úponku. Ten na obrázku je ještě zelený.

Já zralý meloun  poznám podle poklepání – měl by pěkně dunivě zvonit. Vyzkoušejte si to při nakupování melounů přímo v obchodě. Z počátku to bude něco jako “kočka v měchu” a snadnější to budou mít ti s hudebním sluchem. Nevýrazný, hluchý tón značí, že je ještě růžový. Hluboký, dunivý, že je už přezrálý – dužina se rozpadá a vy bušíte do prázdna.

Složení melounu

Meloun obsahuje až 92% vody a není třeba se obávat jeho konzumaci, protože má jen 36 kalorií na 100g. Dokonce ani lidé, kteří jsou na dietě si jej nemusejí odpírat, když to s jeho množstvím nebudou přehánět. Obsahují totiž poměrně hodně cukru – 11 g sacharidů, 9 g cukry.
Meloun se neskládá jen z cukru a vody. Má mnoho vitaminu A a C, je skvělým zdrojem železa, vápníku, fosforu, draslíku, mědi, manganu, selenu, cholinu, thiaminu, riboflavinu, niacinu, vitaminu B6, kyseliny listové a lykopenu.

Léčebné účinky

  • Odkyseluje organismus.
  • antioxidační účinky a jsou mu přičítány protinádorové účinky.
  • Aminokyseliny snižují rozvoj aterosklerózy, protože  pomáhají při rozšíření cév.  Snižuje tuhost aorty a tepen u obézních postmenopauzálních žen s hypertenzí. Snižuje krevní tlak u lidí s nadváhou.
  • Omezuje nárůst hmotnosti.
  • Pomáhá trávení a zabraňuje zácpě.
  • Obsahuje mnoho vody, zlepšuje činnost ledvin,  zabraňuje dehydrataci, což snižuje bolest svalů.

Jezte i semínka melounu, pomáhají při vstřebávání vápníku, zlepšují látkovou výměnu  a tvorbu kolagenu vazů.  Díky velkému obsahu hořčíku upravují správnou činnost srdce a upravují krevní tlak.

 

Další příspěvky z této kategorie.