Echinacea purpureaTřapatka je nejen vytrvalá, okrasná zahradní květina, ale i léčivka, která dosahuje až 1 metru a je vhodné i k řezu do vázy. Množí se vegetativně semeny, dělením trsů nebo ji lze množit kořenovými řízky. Je to velmi nenáročná rostlina, má ráda slunné místo, na půdu a zálivku nemá rovněž žádné extrémní nároky a vydrží i menší sucho.

Rod Echinacea má devět odrůd, jako léčinky se ale používá Echinacea purpurea,  angustifolia (úzkolistá) a  pallida (bledá). Nejdekorativnější je echinacea purpurea (nachová), které se pro její krásnou barvu říká i červená slunečnice.

 

Sklízení třapatky 

Třapatka se využívá celá: kořen, listy i květ, každá část však obsahuje jiné látky, proto je velmi důležité si vybrat zvolit tu pravou část rostliny. Nejvíce aktivních látek je v kořeni, který chutná nejdříve sladce, posléze kysele a hořce.

Květy a listy sbíráme v době květu. Kořen sklízíme na podzim.

Účinky třapatky

Severoameričtí indiáni ji dlouho používali k hojení ran, na spáleniny, proti infekcím i při hadím uštknutí.

Echinacea má okamžitý, ale krátkodobý účinek. Proto se pro udržení účinků užívá několik dávek denně (3-4). Začíná se užívat při prvních příznacích onemocnění, maximálně po dobu několika týdnů. Dobře se snáší s antibiotiky nebo jinými prostředky proti infekčním onemocněním.

  • třapatkaTřapatka také tiší bolest.
  • Pomáhá při chronických zánětech kloubů a močových cest.
  • Ničí celou řadu virů, bakterií, je to přírodní antibiotikum, které mírní příznaky nemoci.
  • Zvyšuje imunitu, čili odolnost proti infekcím a virům, proto se doporučuje se při rýmě, chřipce, ucpanému nosu, zánětu horních cest dýchacích a pod. Při vysokých teplotách je ale celkem neúčinná.
  • Má velmi dobrý vliv na pleť, zlepšuje kožní ekzémy, plísně, akné, bércové vředy a proleženiny.
  • Používá se i při otravách potravinami.
  • Její užívání je doporučeno i při leukémii, nádorových onemocněních a následné chemoterapii.
  • Na onemocnění močových cest se nejčastěji používá kořen.

Upozornění:

Alergici s pylovou alergií, případně na bylinky jako je sedmikráska, chryzantéma, čekanka a heřmánek musejí s echinaceou postupovat opatrně.
Při předávkování při = značném překročení doporučené dávky, se může objevit mravenčení na jazyku nebo k dýchacím potížím.
U kupovaných preparátů se podívejte na složení a podle toho si nastavte denní spotřebu. Některé obsahují pomletý kořen, jiné extrakt z kořene. Účinek extraktu je asi čtyřikrát silnější. Doporučená dávka byliny je 200 – 900 mg byliny. Extraktu by tedy mělo být jen 50 – 225 mg.
Třapatka není vhodná v těhotenství a při kojení.
_____________________________________________________________________________________________________________
Odvar: 2 lžičky kořene na šálek vody povaříme asi 15 minut. Užití: Denně vypít 3 šálky.
Tinktura z kořene:  Do láhve 500 ml se 40-60% alkoholem nadrťte 100 g nadrceného kořene třapatky asi  2  týdny nechejte za občasného protřepání macerovat. Potom sceďte, přefiltrujte a dáme do tmavé lahvičky. Užití: každé ráno 1 lžička. Při chřipce a pod. – co 3 hodiny 1 lžička.
Tinktura z květů:
Do skleněné nádoby 400 ml se 40-60% alkoholem nadrťte 100 g okvětních lístků třapatky asi  2-3  týdny nechejte za občasného protřepání macerovat. Potom sceďte, přefiltrujte a dáme do tmavé lahvičky. Užití: každé ráno 1 lžička. Při chřipce a pod. – co 2 hodiny 1 lžička.
Sirup z květů: 5 lžic květů nakrájet a 1-2 minuty povařit v 500 ml vody. Po vychlazení přidat šťávu z 1 velkého citronu a 500 ml medu. Potom na mírném plameni necháme probublat do sirupové konzistence. Užití: 3x denně 1 lžička.