malinyMaliny jsou bohaté na vlákninu, obsahují vitamín A a C,  kyselinu listovou, antioxidanty a mnoho minerálních látek. Semínka obsahují vitamín E.  Maliny můžeme sbírat a jíst každý den až do mrazů a něco si můžeme zamrazit.

Mezi hlavní zásady pro úspěšné pěstování malin je pečlivý výběr rostlin a systém pevných opor, které odpovídají potřebám rostlin.

Maliny kolem sebe nemají rády  hrozny, petržel, rakytník, jahody, rajčata, papriky, nebo brambory, vyhnete se chorobám (plíseň Verticillium), které tato zelenina mívá.

Dobrými sousedy jsou jabloně, keře rybízu nebo třešně. Můžeme je pěstovat na místě, kde byly okurky, luštěniny a cukety.

Proč mít různé druhy malin?

Různé druhy jsou doporučovány pro různé oblasti.  Mohou rodit od jara až do podzimu, mohou mít různé tvary, velikosti a barvy (červené, fialové, zlaté, bílé). Udělejte si proto čas pro výběr vhodné odrůdy.
Letní maliny plodí asi měsíc a je potřeba čekat až do příštího roku. Stále plodící maliny plodí dlouho a většinou 2x za sezonu.
Letní odrůdy plodí obvykle o dříve než stále plodící.

Jak velký záhon

Maliny mají rády slunné stanoviště, kyprou, písčitohlinitou půdu, s mírně kyselou půdní reakcí a nemají rády velké zamokření.  Maliny byste neměli vápnit chlorovým vápnem, protože nemají rády chlór.
Velmi rády se rozrůstají po okolí. Pokud jste vysadili jednu sazenici, budete jich mít v příštím roce tucet i více, protože z kořenů neustále vyrůstají nové výhony.
Vhodný je dvouřadý záhon malin (uprostřed s chodníčkem), který je asi 3 metry široký a 10 metrů dlouhý.  V hlavní sezoně lze sklidit  5 až 10 litrů malin denně, později se plodnost snižuje.

 

malinyVyvýšené záhony

Maliny nemají rády mokré podloží, proto je vhodný navýšený záhon. Naplňte jej ze 4/5 dobré zahradní ornice smíchané s 1/5 písku, rašeliny, a dobře uleželého hnoje. Maliny dávají přednost pH půdy okolo 6,0. Jednu stranu záhonu nechejte otevřenou pro snadný přístup kolečka.

Tam kde je bohatá, hluboká půda, a není tam mokřina, můžete maliny zasadit i na volné ploše. Jinak můžete o maliny přijít díky kořenové hnilobě.

Vyvýšené záhony si udržují stálou vlhkost, díky hluboké ornici, která rovnoměrně udržuje vlhkost a výborně odvádí přebytečnou vodu.

 

Jaro je pro výsadbu nejvhodnější

I když lze zasadit zdravou a zakořeněnou sazenici kdykoliv v létě, nejlepší čas na výsadbu je brzy na jaře.  Jarní rostliny lépe koření a mohou mít pár bobulí hned tentýž rok. Sazenice namočte asi na šest hodin do roztoku nějakého růstového stimulantu. Neodkládejte ale výsadbu. Malé rostlinky nemohou být v roztoku dlouho a po vyndání jim rychle odumírají kořeny.
Koupili-li jste si tzv. spící sazenice poštou, než se rozhodnete pro výsadbu, dejte je do lednice, aby se předčasně neprobudily.

 

Zajistěte svým sazenicím dobrý start

Je dobré mít po ruce dobře vyzrálý hnůj, kompost, nebo alespoň dobré organické hnojivo na maliny.
Vykopejte si do připraveného místa pro každou rostlinku díru, do které dejte hrst hnojiva a trochu vody. Pak opatrně zasadíme sazenice tak, aby kolem vznikl malý kráter, kam bude stékat voda. Znovu posypejte kompostem nebo uleželým hnojem, případně i stimulátor pro růst. Pokryjte okolní půdu slámou a cestičku dřevní štěpkou.

Aby byly rostliny zdravé a produktivní, neměly by v létě vyschnout. Díky slámě nebo jinému mulčování, udržíte dostatečnou vlhkost. Nemáte-li kapénkový zavlažovací systém, je potřeba asi 2x týdně maliny důkladně zalít hadicí.

 

malinyHnojivo na maliny

Maliny potřebují pro svůj růst hodně dusíku, ale jakmile se blíží čas úrody, tak jej omezte. Těsně před květem můžete hnojit maliny vlastní směsí.

  • dolomitické vápno (vyrovnává kyselost) – 1 díl
  • drcené řepkové semeno nebo rybí moučka – 4 díly
  • fosfát nebo 1/2 této části kostní moučka – 1 díl
  • kelp (Kelp je hnědá mořská řasa) – 1 díl

Vždy na jaře rostliny u kořenů vyplejte a přidejte vrstvu dobře uleželého hnoje nebo kompostu (hnojivo), máte-li kyselou půdu, tak i trochu vápna.

Opora pro maliny

Maliník má velmi křehké výhony a má proto tendenci se ohýbat k zemi. Aby se časem cestička úplně nevytratila, udělejte jim oporu z drátů, který ukotvíte na dřevěné opěry.
Na konci každého řádku malin dejte do země vysoký hranolek, napříč se dvěma příčkami.  Potom mezi ně ve dvou výškách napněte pomocí vrutů drát. Spodní (asi půl metru nad zemí) pro mladé rostliny a horní pro starší. Dráty ukotvěte za záhonem i do země, protože by se díky hmotnosti rostlin a ovoce desky ohýbaly směrem k sobě.

Vyřešit to můžete i pomocí svařované konstrukce z roxorů (armovací tyče).

Prořezávání malin

Výhony malin jsou dvouleté. První rok jsou hladké a zelené, druhým rokem zhrubnou, ztmavnou a zdřevnatí.

Prořezávání malin provádíme po celou dobu vegetace. Vystříhávejte slabé výhony, případně i výhony, které zbytečně zahušťují porost. Výhony by neměly být hustější než co 10-15 cm výhon.

malinyMaliny jednoleté

Maliny rostou na jednoletém výhonu. Výhon na jaře vyraší a ještě téhož roku plodí. Všechny  výhony proto příští jaro ostříháme a na jejich místě vyraší nové výhon

Stálepodící maliny

Maliny rostou i na dvouletém výhonu. Výhon na jaře vyraší, během léta vyroste do určité výšky a na podzim plodí. Každé jaro zkrátíme loňské výhony v místě, kde naposledy rodily. Tyto výhony obrazí z boku a v létě budou mít plody. Tyto výhony můžete potom vystříhat, protože na podzim už budou plodit letošní výhony.

Škůdci a choroby maliníku

Maliny mohou napadnout háďátka půdní, ovocní červi (bejlomorka), malinovník plstnatý, mšice (mozaika), rez maliníková, plíseň šedá… Když napadne maliny nějaký škůdce, je lépe všechny výhony ořezat, spálit. Zbytek ošetříme vhodným insekticidem.

 

Víte že maliny:

    • jsou vhodné pro těhotné ženy, protože uvolňují svalstvo dělohy.
    • vývar z listů maliníků je vhodný i při riziku potratu, upravuje nepříjemné ranní nevolnosti  v těhotenství.
    • obsahují velké množství fenolové sloučeniny, a proto se považují za bohatý zdroj vlákniny. Pomáhají při trávícím procesu a regulují zánět žaludku.
    • podporují růst zdravých vlasů
    • jsou velmi dobré i na šeroslepost očí. V šeru vidí každý mnohem hůře, ale u šerosleposti vše jakoby splývá do jednobarevné šedi.
    • upravují i ledvinové potíže