Drtič kuchyňského odpadu je moderní a praktický pomocník, který je používán v USA mnoho desítek let a pomalu se zabydluje i v našich domácnostech. Stará se totiž o likvidaci veškerého kuchyňského odpadu organického původu a tím eliminuje vynášení koše s odpadky na minimum. Šetří nám tím nejen čas, ale současně udržuje naše odpadní potrubí v čistotě, protože tvrdý rozdrcený odpad strhává usazeniny ze stěn odpadního potrubí.
 

Jaké jsou plusy tohoto přístroje

Do drtiče můžete vhodit veškerý odpad, který vzniká při přípravě jídel, jako jsou slupky, vaječné skořápky, drobné kosti, slupky od ořechů, zvadlé květiny, cigaretové nedopalky, čajové sáčky, papírové utěrky, …
Bude se vám lépe vařit, protože vám např. slupky od brambor nebudou překážet na stole.
Už nikdy nebudete mít ucpaný odtokový kanálek ani sifon, který se zanáší při umývání nádobí.
Rozdrcený odpad je lépe zpracovatelný ať už se to děje ve velkokapacitních nádržích úpraven vody nebo ve vašich čistírnách, protože se rychleji rozkládá.
Už nikdy vám nebude zapáchat koš, kolem kterého poletuje hejno much, protože zbytky organického původu se rychle kazí, hnijí a plesniví.
Odpadne vám každodenní vynášení koše, které je mnohdy příčinou nejednoho rodinného konfliktu.
Sníží se výskyt hlodavců, kteří se odpadem živí a množí na skládkách.
Nepřímo přispívá i na vaše zdraví, protože kazící se potraviny produkují spory, které zhoršují projevy alergie, astmatických potíží nebo ekzémů.
Technické informace
Drtič je malý, výkonný a lze jej snadno nainstalovat do nové i do starší kuchyně, protože se upíná přímo na výtokový otvor dřezu, který je typizovaný a nahradí tak dnešní sifon. Drtič spouštíme jen v případě, že si přejeme něco rozdrtit. Pustíme studenou vodu, vhodíme zbytky do dřezu a postupně je shrnujeme přímo do komory drtiče, kde se na dně komory zlikvidují rozdrcením na malé kousíčky. Takto zpracovaný odpad odtečou z drtící komory společně s vodou do odpadní trubky, která je napojena na stávající kanalizační řád stejně jako to máte nyní. Pokud spadne do odpadu např. lžička, drtič se zastaví.
V klidové poloze drtič neodebírá žádnou energii a dřez je plně funkční pro běžné použití.

Co do drtiče nikdy nedávat:

Rozhodně tam nemůžeme dávat věci, jako je sklo, porcelán, kameny, kov, alobal, plasty, plastové sáčky, kožené věci, textil, provazy, atd. Rozhodně se také nedoporučuje dávat tam suché slupky z cibule nebo kukuřice ani sušené rostliny.

Jak vybrat ten správný drtič

Velikost nadrceného odpadu by měla být asi 0,5 mm.
Drtič by měl mít pojistku, která přístroj zastaví, když tam spadne např. lžička.
Drtič by měl mít pojistku proti přehřátí.
Vhodné je, aby měl vyjímatelnou ochrannou manžetu, která je umístěna v hrdle odtoku, protože je potřeba ji občas umýt či vyndat zapadnutý předmět. Navíc se pak dá snadno vyměnit při opotřebení.
Drtící komora by měla být odolná proti korozi (niklovaná ocel, nástrojářská ocel a nerezová ocel)
Pro domácí drtiče je vhodnější motor s permanentním magnetem, který má vysoké otáčky 2600 – 2800 ot/min., protože má rychlý rozběh, je lehký a malý. Nevýhodou je, že pokud jej použijeme ve větších provozech, mohou se rychle opotřebovávat uhlíky, které je nutné často vyměňovat. U těchto drtičů nelze drtit nepřetržitě, protože by se motor přehřál.
Naproti tomu je indukční motor sice pomalejší a dosahuje okolo 1400 – 1725 ot/min., má větší rozměry i hmotnost, ale výborně se hodí do průmyslových drtičů, které se používají např. v restauracích. Výhodou totiž je i to, že mohou běžet nepřetržitě.
Rozhodně by měla mít odrušovací filtr, protože jinak dochází k rušení TV a rádia.
Dobrý je i dodatečný vstup pro připojení vypouštěcí hadice myčky, nebo pračky
Ptejte se na certifikát, protože výrobek musí být v souladu s evropskou normou s označením CE. Dodržování kvality může být dokazovat i certifikát kvality ISO. Což zaručuje seriózního výrobce, kde je kvalita prvořadá.
Zajímejte se o to, jakou má drtič životnost, která může být i 25 let a nezapomeňte se zeptat na možnost zakoupení náhradních dílů. Zvažte ale i cenu, protože pokud vám dá někdo záruku třeba 4 roky a jiný jen dva roky a cena je 3x větší, pak je asi lepší sáhnout po kratší životnosti a pokud se přístroj pokazí, koupit si nový.