Kdysi bylo naprostým pravidlem, že se na jaře i před vánocemi dělal. tzv. velký úklid. Před Vánocemi proto, že během roku bylo hodně práce na poli, které s přicházejícím chladem ustávaly. Doma se proto začalo “smejčit” a připravovat vše na svátky.

Spíže se vyklidily a vybílily se vápnem,  aby se tam mohly bezpečně uložit zásoby na celou zimu. Na jaře se úklidem vítalo sluníčko a poloprázdné spíže se tedy znovu čistily a kontrolovaly se zbytky zásob.
Dnes tento velký úklid dělá jen málo které domácnosti, ale podvědomě v tomto období malujeme, nebo přemisťujeme nábytek, čímž se tomuto úklidu velmi blížíme.

 

Podlaha

  • Černé šmouhy od bot – Máte světlou podlahu a zůstaly na ni šmouhy od gumových bot. Snadno je odstraníte gumou na gumování.
  • Slehlé koberce po stěhování nábytku – Pokud rádi stěhujete nábytek, asi vás nepřekvapí informace, že skříně a stoly zanechávají na koberci nehezké prohlubně. Snadno si pomůžeme, když na slehlé místo položíme kostku ledu. Vlas se zase postaví.

 

Svislé plochy

  • Zrcadlo vyčistíme směsí vody a octu.
  • Starožitný nábytek bude zase lesklý, když ho naleštíme včelím voskem.
  • Pavučiny odstraníte ze stropu tak, že na smeták navlečete navlhčené staré ponožky a pavučinu na ně namotáme.
  • Jak na plíseň v koupelně Ne každý má tu výhodu, že má v koupelně okno a tak se tam často dělá plíseň. Nejlépe je zasáhnout, když tam ještě není. Pokud už je pozdě, tak ji důkladně odstraňte, kachlíky omyjte a pak všude naneste leštěnku na auta, která je odolná proti vodě a tak plíseň ke  stěnám nepustí.
  • Eliminace zatuchlého vzduchu – vrátili jste se po dlouhé době na chalupu a ve vzduchu visí zatuchlý vzduch, který ne a ne vyvětrat. Dejte do nějaké staré punčochy pár lžic sody a zavěste ji někde v místnosti.

 

nádobíNádobí

  • Zašlé stříbrné nádobí – stříbro se bude zase lesknout, když jej vyčistíme kašičkou ze škrobu a vody. Můžete vyzkoušet i pastu na zuby.
  • Odvápnění varné konvice Varnou konev je občas potřeba odvápnit. Nalejte do ní 1:1 ocet / voda a dejte to zavařit. Pak vylejte a dejte znovu zavařit čistou vodu, abyste zítra nepili kávu s octem.
  • Hrnky špinavé od čaje – Na usazeniny od čaje nebo kávy není potřeba hned brát čistící prostředky. Čím méně chemie, tím lépe. Strčte mokré prsty přímo do soli a usazenina hned pustí. Nebo: Udělejte si kašičku ze soli a octu a tím jednoduše hrníčky vydrhněte. Nebo: Stejnou službu nám udělá soda.
  • Výměna vody ve váze – Jste milovníci květin, ale neradi vyměňujete vodu ve váze, protože se vám pak aranžmá nedaří dát do původním stavu. Pořiďte si, nebo vyrobte si sací balonek, do kterého vodu jednoduše nasajete a pak přidáte vodu novou.
  • Mytí vázy s úzkým hrdlem – Máte sice krásnou vázu na jedinou růži nebo orchidej, ale hrdlo je tak úzké, že tam nestrčíte ani štětku na čištění? Nasypejte do ní písek, trochu saponátu a vodu a nechejte odmočit. Pak vázu důkladně protřepejte. Všechny usazeniny se uvolní.
  • Jak na špinavý odpadkový koš – Nevyhazujte obaly od vajec, ale recyklujte je tak, že vám udělají i jinou službu. Důkladně jej umyjte, pak na dno položte obal od vajec a teprve pak dejte do koše sáček. Stane-li se, že se sáček protrhne, a proteče, zůstane koš čistý.

 

Textilie a doplňky

Rychlejší žehlení – Žehlící prkno obalené alobalem vám umožní žehlit až 3x rychleji, protože se teplo od něj odráží směrem vzhůru a vyžehlí vám současně druhou stranu prádla. Sundejte tedy látkový potah, kostru prkna obalte alobalem a potah dejte zpět.

Renovace bílé kabelky či bot Nejraději kupujete bílé kabelky, protože brzy zajdou? Krásu bílé kabelky nebo bot zase trochu obnovíme tak, že si vyrobíme roztok čpavku a vody 1:1 a tím ji vyčistíme.
Skvrny od ovoce Blíží se doba, kdy začne dozrávat ovoce. S jeho obíráním souvisí i s jeho úpravou a znečištěnými rukami. Zašlé ruce zase vybělíme neředěným octem.

Slepené fotografie? Pokud se vám k sobě přilepily fotky, tak je netrhejte od sebe násilím. Vezměte dentální nit a opatrně je oddělte.  Nebo: Dejte je na půl hodiny do mrazáku a potom je jemně nějakým tupým předmětem od sebe oddělte.

 


 

Granule s mravenčí příchutí – Dáte svým miláčkům něco dobrého do misky a v tu ránu to objeví i hladoví mravenci. Je tu jednoduchá pomoc, aby psi si nemuseli plnit břicha štípajícími mravenci. Kolem misky nasypejte jedlou sodu.

 

 

 

Další příspěvky v této kategorii