Výklad karet je věštecké umění staré zřejmě několik tisíc let. Lidská touha po odhalení budoucnosti a zodpovězení otázek, na které neznají odpovědi, provází člověka asi od počátku našeho bytí. Proto asi i vznikala různá věštecká umění jako jsou horoskopy, čtení z ruky, čtení z kávové sedliny, snáře, runy, tarot … A samotných karet je taky mnoho druhů – Tarot, Cikánské karty, Andělské karty, karty kanastové a mariášové, atd.
Asi se už nedozvíme kdy, a jak karetní výklad vznikl, protože každý zdroj vypráví jinou historii.

Podle jedněch vznikly vykládací karty ve staré Číně a jiný má ještě zajímavější vyprávění o tom, že karty přišly z Egypta, kde byly uchovávány jako dědictví po Atlantech. Ať už je to ale jakkoli, popularitu získaly až po vynálezu papíru a nikdo asi nepochybuje o tom, že vynález knihtisku jim taky ke slávě dopomohl.

Výkladu se u nás asi nejdříve začali věnovat Cikáni, kteří je před několika staletími přivezli do Evropy, zřejmě z Egypta a asi i proto je výklad karet považován za starý cikánský obyčej.
Výklad karet měl hned od počátku své příznivce ale i nepřátele. Jedním z největších nepřátel byla církev, protože vše co se kolem karet dělo naprosto odporovalo církevní věrouce. Dlouho tedy probíhalo veškeré věštění přísně utajeno. Pronásledování věštců vyvrcholilo obdobím honů na čarodějnice, kdy každý, kdo měl něco s nadpřirozenem, byl upálen na hranici. Není žádným tajemstvím, že na hranicích končili i ti, kteří se církvi jakkoli znelíbili, nebo se našel někdo, kdo měl zálusk na jejich majetek. A pak byl pochopitelně veškerý majetek zabaven. Během pogromů na čarodějnice byly církví povražděny statisíce lidí a tím bylo nenávratně poškozeno i umění výkladu karet. Toto období temna skončilo až v osmnáctém století.

Znovu objevení kartářského umění nastalo až díky legendární francouzské kartářce Marie-Anne Adélaide Lenormand (1772-1843) – madame Lenormand. Tato kartářka založila v Paříži věštecký salon, kde se scházela tehdejší elita. Ona sama se stala osobní kartářkou Napoleonovy ženy. Vynikající pověst a uznání získala zejména proto, že její předpovědi byly vždy naplněny. Díky jejímu věhlasu nastalo vítězné tažení výkladu karet celou Evropou.

Věštění z karet má dobrou tradici i v současné době, a i dnes má své věrné zastánce a odpůrce. Naštěstí se dnes už neprolévá krev těch, kteří se snaží svou věštbou pomáhat.
Kartářky si za výklad nechávají obvykle platit, protože je-li kartářka opravdu dobrá, přichází věštěním o mnoho času, který by mohla věnovat jiné výdělečné činnosti.
Dostatečně vnímavá osoba se naučí karty vykládat vcelku rychle. Jsou k tomu např. potřeba Tarotové karty. Jste-li empatičtí, můžete s tím tedy zkusit začít taky.

  • Otázka, na kterou neznáte odpověď by neměla mít charakter tzv. uzavřené otázky, čili takové, na kterou se dá odpovědět ANO-NE. (Např. “Mám jít na VŠ?”, měla by znít spíše jako “Co se stane, když půjdu na VŠ?”)
  •        Zápisník, kam si své výklady zapíšete. V čase, až se věštba naplní, pochopíte, co jste si v kartách vyložili špatně. Pro začátek je dobré se učit výkladu na své minulosti.


Cikánské karty jsou na učení složitější, protože tam nejsou vidět probíhající děje. Vyzkoušejte raději tarot. Než si koupíte první tarotové karty nastudujte si význam alespoň pár karet. Pak si zamýšlené karty prohlédněte, najděte kartu, kterou už znáte a podívejte se, jestli v této kartě vidíte, co jste se naučili. Pokud se v kartě nevyznáte, hledejte takové, které s vám začnou “hovořit”.
Pamatujte, že karty za vás nic nerozhodnou, ukáží vám jen cestu a důsledky vašeho rozhodnutí. Ukáží vám, zda bude cesta trnitá či schůdná. Karty vás tedy mají jen nasměrovat na tu správnou cestu na vaši životní křižovatce. Konečné rozhodnutí pro tu či onu cestu máte ve svých rukou. Důkladně si tedy promyslete, na co se chcete karet zeptat. Otázka by totiž neměla specifikovat vaše přání, ale jen žádost o odpověď na důsledky činu nebo situace, kterou se chystáte udělat.
Čím dlouhodobější je předpověď, tím je pravděpodobnější, že tuto budoucnost můžete vy nebo někdo ze zúčastněných změnit, protože i všichni máme na výběr dát se tou či onou cestou.