Okrasná zahrada v říjnu

Chryzantéma

Okrasná zahrada v říjnu stále ještě kvete. Jan musíte zvolit tu správnou květinu. Při práci na zahradě se můžete potěšit nejen krásně zbarveným listí, ale krásnými barevnými plody či květy.

Může jít o ořechoplodce, abelie, blahokeře, mochyně nebo vysoké kvetoucí trávy.

Květy, které ozdobí zahradu v říjnu

Begonie (Begoniaceae), hvězdnice  neboli astry (Asteraceae), chryzantémy (Chrysanthemum), jiřinky (Dahlia), krásnoplodky (Callicarpa), netýkavky (Impatiens glandulifera), ocúny (Colchicum autumnale), atd.

 

Okrasná zahrada v říjnu

Begonie

Okrasná zahrada v říjnu

Astry

Okrasná zahrada v říjnu

Jiřinky

Krásnoplodka

Krásnoplodka

Netýkavka

Netýkavka

Ocún

Ocún

Setí a Sázení

Zaměřte se na výsadbu okrasných cibulovin jako jsou tulipány, narcisy a hyacinty. Současně je ještě možné vysadit růže a řebříčky. Nastala doba i pro výsadbu jehličnanů, listnatých dřevin i keřů. Výsadbu jehličnatého živého plotu, odložte až na jaro. U vysazovaných rostlin byste měli znát nároky na půdní podmínky a vzdálenost od dalšího porostu.

Plánujete-li sázet něco nového, připravte si už nyní jámy pro sadbu nových stromů a keřů a natlučeme do nich i kůly, i když budete sázet až ke konci října (na jaře). Může být sychravo. U jílovitých půd je nutno jámu vykopat hlubokou a zasypat ji pak drenážní vrstvou (nebo drenážní trubky), aby stromy nestály ve vodě. Stromy pak zasypat jen kvalitní zeminou (zemina + humus + písek).

 

Zazimování okrasné zahrady

Začněte zabezpečovat zahradu proti mrazům, které už brzy přijdou. Všechny rostliny, kterým by mohl mráz ublížit postupně přesuňte do sklepů, chodeb nebo skleníku, kde se jim bude dařit lépe. Květináče, které nelze nikam přenést obalte alespoň bublinkovou folií. Kořeny choulostivých rostlin přikryjte jehličnatou hrabankou nebo mulčovací kůrou.

Okrasná zahrada v říjnuVykopejte hlízy okrasných rostlin (jiřinky), které budete chtít vysadit příští rok. Vykopejte je, očistěte od hlíny, nechejte oschnout a pak je dejte na suché, chladné a tmavé místo (sklep). Begonie vyjměte z truhlíku, zbavte zeminy a uložené v rašelině dejte do sklepa.

Nezapomeňte zasypat skalku mulčovací kůrou, listím nebo chvojím.

Jezírko přikryjte hustou ochrannou sítí, která zabrání tlení spadaného listí.

 

Hnojení a prevence

Stále ještě můžete zasít zelené hnojení, které bude na záhonu přezimovat. Trávu přihnojte podzimním hnojivem (železo a draslík), které snižuje tvorbu houbových plísní.

U prázdných ploch záhonů určené na jarní setí a sázení uděláme brázdy, do kterých dejte hnůj, který poté zaryjte. Je dobré použít tzv. hluboké rytí, abyste zúrodnili záhony i do hloubky. Zamrznutí a následné rozmrznutí půdy hroudy roztrhá na kyprou zeminu. Tam, kde je kyprá půda, není hluboké rytí každým rokem potřebné.

 

Trávník v okrasné zahradě

Na konci měsíce máte poslední šanci posekat trávník. Dlouhá tráva by pod sněhem zahnívala a moc nízká nebude chránit kořínky před vymrznutím.
Stromům ostříhejte poškozené a nemocné větve. Při likvidaci nemocných a starých stromů a keřů je potřeba vykopat i kořeny.

Ošetřete trávník ochranným postřikem proti plísni sněžné  Z travnatých ploch pravidelně odklízejte napadané podzimní listí, aby trávník mohl lépe dýchat. Předejdete tím šíření plísní i případnému usídlení hrabošů.

 

Okrasná zahrada v říjnu – obecné úkoly

Sestřih a rozdělení trvalek na menší trsy, prořezejte pnoucí růže a živý plot. Prořezat i keříčkové růže – tzn. odstranit všechno staré listí a odkvetlé květy, které by mohly být sídlem škůdců. Dokud neopadne listí ořezat z jabloní a hrušní ořezat zaschlé větve.

Obryjte stromy a keře, a přitom zapravte do země kompost. Odstřihněte poškozené a nemocné větve. Důkladně zalejte stálezelené dřeviny.
Objednejte si semena pro příští rok.

 

Další příspěvky v této kategorii