encefalitidaKlíšťová encefalitida (zánět mozku a mozkových blan) – můžete se jí nakazit nejen přenosem viru přímo od klíštěte, ale také z  mléka nakaženého zvířete, které není tepelně zpracováno.
Jde o velmi nebezpečné virové onemocnění, a na viry antibiotika nepůsobí. Neexistuje zatím léčba, léčí se pouze příznaky nemoci a může skončit i smrtí.

Výskyt nakažených klíšťat je velmi rozsáhlý a to od Evropy až po Dálný východ. Klíšťovou encefalitidou se můžete nakazit při běžných venkovních aktivitách  nebo při odstraňování klíštěte ze srsti zvířete.

 

Příznaky

K přenosu nemoci dochází už po 2 hodinách od přisátí infikovaného klíštěte a inkubační doba trvá asi 2 týdny. Nebezpečí tkví v podcenění nemoci, protože průběh je stejný jako u chřipky.

Projevy klíšťové encefalitidy mohou mít 2 fáze,  jen jednu či vůbec žádnou, tedy úplně bez příznaků.

Chřipková fáze trvá asi 4 dny –  bolesti kloubů, hlavy, svalů, teplota, nechutenství, nevolnost, únava. Potom přichází tzv. období klidu, které může trvat až 20 dní.
Potom se mohou po dobu asi 2 týdnů objevit vysoké horečky, zvracení, světloplachost, bolesti hlavy, poruchy spánku či spavost,  nervová obrna, poruchy paměti, poruchy hybnosti svalů, třesy.

Trvalé následky – např. chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, soustředění , deprese, třes, obrna svalů. Asi 1 % případů smrtí.

 

Očkování

Existuje očkování proti klíšťové encefalitidě a očkovat lze děti od jednoho roku věku, dospělé i seniory, a to kdykoli během roku. Očkuje se třemi dávkami, druhá dávka se aplikuje po 1 – 3 měsících po první dávce, třetí pak po 5 – 12 měsících po druhé dávce. Existuje i zrychlené očkovací schéma, jež lze využít v teplých měsících roku.

V létě zkracuje na 2 týdny, zatímco v zimě se jedná o období 1–3 měsíců. Nejpoužívanější vakcínou je FSME-IMMUN, která má 99% účinnost s více než 30letou prověřenou praxí.  Někteří lidé uvádějí malou bolest v místě vpichu či  otok, což do několika dní odezní.
Po očkování první dávkou se  začínají tvořit protilátky, nicméně téměř 100% ochrana nastupuje asi za 14 dní po druhé dávce. Po třetí dávce trvá ochrana asi 4 roky. potom stačí přeočkování.

Ani očkování nezabrání tomu, aby se na vás klíště nepřisálo.