Klematis

Přichází jaro a s ním i touha většiny žen – krásně rozkvetlá zahrada. Klemantis je jedna z květin, která ozdobí zahradu a zakryje nehezká zákoutí. Při správné volbě, můžete mít zahradu rozkvetlou od jara až po podzim, protože jsou odrůdy, které kvetou na jaře, v létě nebo na podzim.
Pnoucí plaménky se plazí po jakékoli lehlé opoře, kde se přichycuje listovými úponky. Mají nejrůznější barvy a nejrůznější květenství. Původní rostliny jsou méně náročné na pěstování, ale jejich květy jsou mnohem menší než u šlechtěných rostlin, dorůstají však větších délek. Množit se dají řízky ale i dělením.

 

Vysazuje se zešikma směrem k opoře a utopí se do hlíny nejméně tolik, kolik je výška nádoby, ve které rostl. Po výsadbě je dobré kořeny zastínit třeba dlaždicí,  nebo na ně pravidelně přisypávat posekanou trávu. Klematis potřebuje bohatou zálivku a nemá rád kyselou půdu.

Množí se na jaře nebo na podzim dělením trsů.

Kvete od června do července.

Klemantis se výborně hodí k vysazování kolem plotu místo tújí.

 

clematisKlematis obsahuje protoanemonin, proto je lépe s nim pracovat v rukavicích, aby  nedošlo k podráždění pokožky (puchýře a zarudlá pokožka). Šťáva rostliny by rozhodně neměla přijít do styku s otevřenou ránou. V minulosti tuto rostlinu používali žebráci, k potírání ran, které se nehojily a vzbuzovaly soucit. Suchá rostlina nezpůsobuje žádné podráždění, protože svou jedovatost ztratila.
Rostlina může způsobit otravu, má však hodně nepříjemnou chuť a proto nehrozí, že by jej okusovala zvířata.  Při případném požití poškozuje žaludek a střeva, současně má projímavé a močopudné účinky.

Dnes se používá jen v homeopatii na  nemoci mužských pohlavních orgánů.

 

Další příspěvky v této kategorii