hortenzieHortenzie (Hydrangea) byla oblíbená už u našich babiček, protože se k nám dostaly někdy na počátku 19. století. Nějaký čas byla trochu opomíjená a dnes se s ní setkáváme na každém rohu. Je to zřejmě také proto, že bylo vypěstováno mnoho barevných variant.

Hortenzie jsou opadavé keře, které potřebují prostor. Mívají kolem 1,5 metru, ale některé  dorůstají  3 metrů. Byly vyšlechtěny i popínavé druhy, které se popínají až do 20 metrů. Zjistěte si tedy, co jste si to právě přinesli v květináči.

Zvláštností hortenzie je to, že uschlé květy zůstávají zimu a lze je využít jako dekoraci do suché vazby.

Koupili jste si modrou hortenzii a ona změnila barvu. Proč? 

Barvy mohou být různé od bílé a žluté přes červenou k modré.  Podstatné je to, že jejich barva závisí na kyselosti půdy. V kyselých půdách jsou modré, v alkalických růžové.  Chcete-li vědět jakou barvu budou mít květy vaší hortenzie, udělejte si rozbor půdy. Chcete-li mít jinou barvu než umožňují půdní podmínky, budete muset měnit při nakvétání měnit pH půdy. Snadnější je smířit s tím, co si zvolí samy.

Některé hortenzie mění barvu v průběhu stárnutí.  Z bílých se stanou červené nebo zelené, z modrých jsou bordó nebo fialové. Někdy jsou  na jednom keři i tři různé barvy.

 

hortenziePěstování hortenzie velkolisté

Tato hortenzie u nás nejrozšířenější. Nemají rády vápno a daří se ji v kyselé, propustné půdě s pH 3,5 až 4,5.

Není to typická rostlina pro jižní části naši země. Spíše se jim bude líbit ve vyšších polohách, kde je chladněji a půda je tam přirozeně vlhká. Vyberte ji světlé ale ne příliš slunné místo, nejlépe chránění před větrem. Zvládají ale i stinná místa. Do pěstební jámy je dobré přidat rašelinu, zetlelý kravský hnůj a hrabanku z jehličnatého lesa, jehličnaté hrabanky či listovky. Při zalévání zvažte zda budete zalévat tvrdou vodou, které muže rostlinu poškodit.

Hortenzie nemají rády velké mrazy a je potřeba přisypat v zimě kořeny holinami, chvojím a pod. Vrstva mulče na zimu by měla být alespoň 10 cm vysoká a potom zakryjeme chvojím.

Zjara odstraníme z keře suché a slabé větve a suché květy. V polovině května ořežeme hortenzie za 3-4 pupenem.

Každým rokem je musíme pohnojit a přidat humus a rašelinu, abychom měli krásné květy.