Zahrada v říjnu stále vyžaduje mnoho práce, protože zima se blíží mílovými kroky. Nemusíte ještě spěchat s důkladným hrabáním listí. Zatím uklízejte jen místa s vyšší vrstvou. Vítr se totiž postará, aby vám práci zhatil a zafoukal perfektně uklizený trávník dalším listím.

Začněte raději zahradu zabezpečovat proti mrazům, které už brzy přijdou. Všechny rostliny, kterým by mohl mráz ublížit postupně přesuňte do sklepů, chodeb nebo skleníku, kde se jim bude dařit lépe. Květináče, které nelze nikam přenést obalte alespoň bublinkovou folií. Kmeny stromů obalte něčím, co zajícům nechutná (třeba novinami). Také réva, broskve a nektarinky vám za nějaký „zimní oděv“ poděkují.

Sklizeň zeleniny v tomto měsíci

Brambory asi už máte sklizeny, ale pokud ne, vykopejte je nejlépe během nějakého suchého slunečného dne. Očistěte je od přebytečné zeminy, nechejte oschnout a uložte do tmavého sklepa. Oberte zbývající fazole, listí dejte do kompostu a kořínky nechejte v půdě, aby obohatily půdu. Sklidíme i okurky, papriky, cibule, tykve, kapustu, červenou řepu atd.

Hlávkové zelí a květák nechejme i s kořenem a můžeme je uchovat přes zimu v suchém sklepě nebo skleníku.
Oberte rajčata, i když jsou zelená. Necháte je dozrát v interiéru. Celé trsy rajčat můžeme zavěsit ve sklepě nebo na půdě, kde budou postupně dozrávat (oberte z nich listy).

Se sklizní kořenové zeleniny počkejte co nejdéle. Mráz by neměl zastihnout hlavně celer a červenou řepu. Mrkev a ostatní kořenovou zeleninu skliďte i s natí a uložte do bedýnek s pískem nebo zeminou.
Venku může zůstat bílé zelí, čínské zelí, růžičková kapusta, kadeřávek, pórek, pastinák, čekanka, polníček a petržel. Pórek hodně zahrneme zeminou. Pastinák bude sladší, když projde mrazem.

Ovoce

Sklizeň jablek, hrušek, hroznů a ořechů. Pokud nehrozí mrazy, sklizeň nechejte ještě někde pod střechou, ořechy usušte na slunci, nebo v nějaké suché místnosti. Zdravá jablka dejde do bedýnek a uložte je do sklepa. Potlučené zpracujte na zavařeniny, mošty a sušení. moštů a ovocných šťáv. Stáleplodící maliny jsou asi plné plodů a také na borůvkách ještě mohou být plody.

Ovoce a brambory neuskladňujte ve stejných prostorách. Ani jablka a hrušky neukládejte do stejné místnosti, protože by se vám hrušky rychle roztekly, kvůli ethylenu, který jablka uvolňují.

jahodníku odstraňte velké listy a odstraňte jim zbytečné výhony. Z ovocných stromů odstraňte i scvrklé plody napadené moniliózou.

 

Setí a sázení

Je možné zasít zimní salát, špenát, kapustu, petržel a mrkev. Dařit se bude i černému kořeni, který můžete sklízet hned na jaře.

Můžete vysadit zimní cibuli, kterou přikryjete textilií, která jim zaručí rychlý start.
Koncem října už můžete zasadit česnek, který občas pokropte. Brzy zasazený česnek brzy vyroste a přes zimu mu zmrzne nať . Sledujte předpověď počasí. Sázet byste měli den před zamrznutí půdy.

Připravte si  jámy pro výsadbu nových stromů a keřů,  včetně kůlů i když se začíná sázet až koncem října (na jaře). Když začnete sázet, může být sychravo. U jílovitých půd je potřeba jámu vykopat hluboko a vysypat ji drenážní vrstvou (nebo drenážní trubky), aby nové stromy nestály ve vodě. Stromy pak zasypejte kvalitní zeminou (zemina + humus + písek).
Je čas i na výsadbu vinné révy, rybízu, angreštu i živých plotů, kterou můžete provést hned na začátku měsíce. Sazenice rachle zakoření, když je před vysazením dáte na 1 až 2 dny do vody.

Hnojení a prevence

Stále ještě můžete zasít zelené hnojení, které bude na záhonu přezimovat. Postřik jabloní a hrušní proti strupovitosti postřik krystalickým hnojivem močoviny – koncentrace 6%. Trávu přihnojte podzimním hnojivem (železo a draslík).

U prázdných ploch záhonů uděláme brázdy, do kterých dejte hnůj, který poté zaryjte. Je dobré použít tzv. hluboké rytí, abyste zúrodnili záhony i do hloubky. Zamrznutí a následné rozmrznutí půdy hroudy roztrhá na kyprou zeminu. Tam, kde je kyprá půda, není hluboké rytí každým rokem potřebné. Hnůj nedávejte tam, kde mudete pěstovat cibulnatou a hlíznatou zeleninu.

Někam umistěte hromadu větví a zasypejte ji listím nebo přikryjte chvojím. Bude to domeček pro ježka, který má velmi rád slimáky.

Ve skleníku

Je čas pořádně uklidit skleník. Očistit skla i rámy, a vydezinfikovat záhony, protože tam všichni hledají místečko pro přezimování. Pokud jej budete používat i v zimě, zateplete jej třeba bublin kovou folií.

 

Obecné úkoly

Ostříhejte rybízy a angrešty, které by měly mít tak 6–7 výhonů – dva jednoleté, dva dvou, tří, čtyř, pětileté.
Objeví-li se na kmeni stromů borka, pečlivě ji seškrábejte a spalte. Místo ošetřete vápenným mlékem.  Při likvidaci nemocných a starých stromů je potřeba je vykopat i s kořeny.
Přeházejte kompost a posypte jej páleným vápnem. Máte-li mulčovač, můžete jím prohnat i spadané listí, bude rychleji tlít. Obryjte stromy, a přitom zapravte do země zralý kompost.
Zapište si, co bylo na kterém záhoně, abyste věděli, co tam zasadit příští rok. Objednejte si semena pro příští rok.

 

Další příspěvky v této kategorii