Nenápadné orchideje z podčeledi Apostasioideae se velmi obtížně pěstují. Proto dosud selhaly všechny pokusy o jejich pěstování v Evropě. Výjimkou je trojská botanická zahrada v Praze. Ta je první evropskou zahradou, které se podařilo orchidej z této skupiny nejen úspěšně pěstovat, ale aktuálně i jedna kvete.
„Orchideje máme tři roky a za tuto dobu jsou již čtyřikrát větší a jedna z nich se chlubí prvním kvetením. Květy jsou tři centimetry velké, mají sytě žlutou barvu a zvenčí jsou pokryté dlouhými chlupy. Jedná se o opravdovou senzaci, protože dosud selhaly všechny pokusy o převedení živých rostlin na evropský kontinent. Například v herbářích je najdete, ale živé jsou jen u nás,“ hovoří o mimořádném úspěchu ředitelka trojské botanické zahrady Věra Bidlová.

Na první pohled se jedná o nenápadnou a ne příliš zajímavou rostlinu, která mimo své květenství jako orchidej ani nevypadá. Spíše připomíná malou palmu. Tuto podčeleď můžeme označit za zachovalý vývojový článek z dob, kdy v evoluci orchideje teprve vznikaly. „Kvůli své nenápadnosti dokáže málokterý botanik při zkoumání pralesa poznat, co jsou její velké zelené listy zač. Rostliny jsme měli možnost studovat na expedici ve Vietnamu a odtud také pochází ty naše,“ říká Jan Ponert, kurátor tropických rostlin z trojské botanické zahrady v Praze.
Důvod, proč se daří tento unikát pěstovat právě v pražské Troji, vidí odborníci z botanické zahrady v dostatku vláhy. „Rostlina je spokojená pouze ve stále mokrém substrátu ve stínu na podlaze skleníku. Vzhledem k nárokům rostliny ji ale není možné vystavit. Snad z květů získáme klíčivá semena a rostliny se podaří namnožit, aby mohly být v budoucnu vystaveny i do expozic,“ popisuje Ponert.

Autor článku: Mgr. Lucie Herberová