Sukulenty jsou rostliny, které pocházejí ze suchých pouští jižní Afriky a Ameriky. Jsou zvyklé na tamní podnebí, které přináší občasné přívalové srážky v létě a téměř žádné v zimě. Nedostatek vláhy si rostlinky dokázaly kompenzovat tím, že si vytvořily schopnost zadržovat vodu ve svých dužnatých listech. Tato schopnost se nazývá sukulence a dala této botanické skupině její název.
Chceme-li tyto zelené společníky pěstovat v bytě, měli bychom jim zajistit podobné podmínky, jako v jejich domovině.
V létě proto stačí zalévat jednou za dva až tři týdny v podvečer a jen pokud je hlína již suchá, zatímco v zimě jim stačí zálivka tak jednou za čtyři až šest týdnů. Na zalití je nejvyšší čas, pokud rostlina vysává své spodní listy, ty se sesychají a odpadávají. Tento jev můžete pozorovat například u netřesků na zahradní skalce. Sukulenty jsou také zvyklé na bohatý přísun světla, kterého bývá v pouštích vždy dostatek. Stavíme je tedy co nejblíže oknu, nejlépe na okenní parapet či do prosklené lodžie.
 

Kaktusy a sukulenty

Mezi sukulenty se mimo jiné řadí i kaktusy, jedná se o takzvané tvrdé stonkové sukulenty. Pravidla pro jejich pěstování by proto měla být podobná jako u sukulentů měkkých, potřebují však ještě méně zálivky. Kromě různých druhů kaktusů nalezneme v nabídce obchodů i celou řadu listových sukulentů, například známé kvetoucí kalanchoe, oblíbené aloe, tlustice nebo nevšední “živé kameny”- lithopsy.
 

Přesazování sukulentů

Vidíme-li, že je květináč plný kořenů, je vhodné sukulent přesadit. Nová nádoba by měla být jen o málo větší než ta původní. Přesazovat sukulenty můžeme kdykoli během roku. Vzhledem k vysokému obsahu vody (až 98%) není nutné sukulenty hnojit, potřebné látky si vytáhnou z půdy, ve které rostou. Ta má být, pokud možno lehká, písčitá a málo výživná, v těžším kupovaném substrátu rostlinky většinou uhnijí. Půdy nemusí být mnoho, stačí zakrýt kořeny a rostlinu v nádobě dobře ukotvit. V létě rostliny uvítají umístění venku pod širým nebem, zpočátku je však vhodné chránit je před ostrým sluncem tím, že je postavíme do mírného stínu, třeba pod ovocný strom.
 

Sukulenty v bytě

Sukulenty jsou vhodné zvláště do suchých teplých panelákových bytů s velkými okny a pro lidi, kteří nemají příliš času na péči o bytové rostlinstvo. Občasné opomenutí zálivky spíše uvítají. Z těchto nenáročných rostlin si můžete sestavit malou zahrádku v jednom nebo několika květináčích nebo jimi osázet porézní kámen. Velmi půvabné jsou také sukulenty ve skle, třeba ve skleněné baňce nebo hranaté nádobě. Jsou malé, nikdy vám nepřerostou a vaše skalka vás bude těšit doma za oknem po celý rok.
 
 

Zdroj: www.ferencik.cz