Hřib Kluzákův (Suillellus queletii) – se vyznačuje výrazným kloboukem s hladkým a sametovým povrchem, který může být zbarvený v různých odstínech hnědé až oranžové. Třeň bývá silný a robustní, často s jemnými zrníčky na povrchu.Po poranění nebo na řezu modrá, a to poměrně rychle a intenzivně. Rourky pod kloboukem jsou zpočátku světle žluté, později se mění na žlutoolivové.
Význam v kuchyni, ochrana: Nejedlý. Není zvlášť chráněný zákonem, ale vzhledem k jeho vzácnosti je dobré ho nechávat na místě, pokud ho najdeme, aby nedošlo k jeho ohrožení.
Období růstu: červenec – září
Výskyt:
Stanovištěm hřibu Kluzákova jsou především světlé lesy, a to zejména listnaté lesy s duby a buky. Někdy se může vyskytnout i ve smíšených lesích, kde se střídají listnaté a jehličnaté stromy. Má rád vápenité půdy a najdeme ho spíše na dobře osluněných místech. Ve střední Evropě se jedná o vzácnou houbu.
Další jména:
Hřib Kluzákův byl podle dřívější klasifikace řazen do rodu Boletus – Boletus Kluzakii
Možná záměna:
- Hřib žlučník (Tylopilus felleus): Nejedlý, má podobný tvar, jeho dužnina chutná velmi hořce. Póry jsou zpočátku světle růžové a postupně tmavnou.
- Hřib kovář (Neoboletus luridiformis): Jedlý, ale dužnina při poranění modrá, což je odlišný znak od hřibu Kluzákova.
- Hřib koloděj (Suillellus luridus): Jedlý, má výrazně síťkovaný třeň a při poškození modrá.
Zde se můžete podívat jejich na nalezižtě, případně na ohrožené druhy hub.
POPIS
Vzhled: Robustní, s klasickým hřibovitým tvarem. Klobouk je široký, polokulovitý až ploše rozložený. Třeň je silný, válcovitý a masitý.
Klobouk: Velikost klobouku se pohybuje od 5 do 15 cm v průměru, nejprve polokulovitý, potom klenutý až poduškovitý, s dlouho podvinutým okrajem. Povrch klobouku je hladký, sametový a za vlhka může být mírně lepkavý.
V mládí klobouk zbarvený spíše hnědě, oranžově až světle kaštanově . Povrch klobouku je zpočátku jemně plstnatý, později hladký a za vlhka může být lepkavý.
Rourky a póry: Rourky jsou v dospělosti 7-15mm dlouhé, okolo vrcholu třeně trochu stlačené. Pod kloboukem jsou zpočátku světle žluté a později se mění na žlutoolivové, na řezu modrající. Póry jsou drobné a mají podobné zabarvení jako rourky.
.
Třeň: Velikost třeně bývá od 5 do 10 cm na výšku a 2–4 cm v průměru. V mládí vejčitý, později víceméně kyjovitý. Povrch třeně je žlutý až citronově žlutý, u starších plodnic na bázi občas hnědě skvrnitý s jemným zrněním nebo tečkováním na povrchu. V horní části pokrytý žlutou, po doteku tmavnoucí síťkou, která někdy sahá až do spodní části třeně a jindy je jen málo vyvinutá.
Dužnina: Bílá až světle žlutá, v bázi třeně někdy hnědavá až špinavě červená, na řezu modrající a to zejména v klobouku a směrem od báze třeně. Je pevná a masitá. Po poranění nebo na řezu modrá, a to poměrně rychle a intenzivně.
Chuť a vůně:
Chuť je jemná, , ale po krátké chvíli nahořklá a vůně nenápadná, příjemně houbová.
Houby z rodu Suillellus :
- Suillellus queletii (Hřib Kluzákův) – Nejedlý
- Suillellus luridus (Hřib koloděj) – Nejedlý
- Suillellus mendax – Nejedlý
- Suillellus comptus – Nejedlý
- Suillellus rubrosanguineus (Hřib rubínový) – Jedovatý
- Suillellus amygdalinus – Nejedlý
- Suillellus albidipes – Nejedlý
Napsat komentář