pepřPepř je běžně používané koření a v našich kuchyních se usídlil díky výrazné, pikantní chuti. Za svou chuť vděčí pepř piperinu, který obsahuje. Má ale smysl zabývat se pepřem jen kvůli jeho zvláštní chuti? Jaké má piperin ještě další vlastnosti? Co je to ale piperin? Piperin je alkaloid, který se vyskytuje především na povrchu pepře. Má formu čtyř chemických sloučenin: trans – trans, cis – trans, cis – cis, trans – cis a zejména formě trans – trans vděčí za svou pálivou chuť. Piperin je velmi účinný v boji proti hmyzu, proto jej lze nalézt v insekticidech a pesticidech. Existuje nicméně i oblast, kde našel i daleko širší uplatnění, a to je medicína.

Piperin a hubnutí

Piperin stimuluje sekreci trávicích enzymů, výrazně snižuje dobu průchodu trávicím traktem a urychluje tak trávení potravy. Vysoká dávka piperinu může také snižšit hladinu glukózy v krvi. Kromě toho, piperin snižuje i aktivitu genů, které řídí tvorbu nových tukových buněk, čímž snižuje jejich množství v krvi a zpomaluje tvorbu nových tukových buněk.
“Piperin je substance, která si zaslouží pozornost “– říká zaměstnanec FarmEKO Ewa Bryl – “účinně urychluje látkovou výměnu, a pomáhá spalovat přebytečný tuk. Proto se těší velkému zájmu našich klientů.”

Piperin je užitečný doplněk minerálně – vitaminových přípravků

Zvyšuje vstřebávání některých složek, jako je například beta – karotenu, selenu, vitamínů skupiny B a rovněž usnadňuje vstřebávání koenzymu Q10. Díky této vlastnosti se často přidává do minerálně – vitaminových preparátů, čímž zlepšuje jejich stravitelnost.

Piperin kontra rakovina

Studie na myších prokázaly, že podávání piperinu a alkoholického extraktu z rostliny Piper longum působí toxicky na rakovinné buňky. Dále bylo zjištěno, že piperin a alkoholický výtažek z Piper longum brzdí růst nádorů a může přispívat k prodloužení života myší s rakovinotvorným nádorem.

Piperin spojený s jinými lékysteak

Piperin, který je současně podáván s některými léky, má schopnost zvýšit jejich účinnost. Bylo prokázáno, že propranolol a teofylin podávaný s piperinem mají delší účinnost s vyšší koncentrací v krevním séru. Zvýšená účinnost léků vč. lepší vnímavosti pacienta na daný lék zlepšuje kontrolu nad terapií.

Piperin – účinný antioxidant

Piperin je také účinný “požírač” volných radikálů, které přispívají nejen ke vzniku řady onemocnění, ale současně i urychlují stárnutí. Díky antioxidačním vlastnostem zabraňuje piperin výskyt oxidačního stresu v těle. Oxidační stres je stav narušené rovnováhy mezi volnými radikály a antioxidanty. To může vést k ateroskleróze, srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici. K výskytu oxidačního stresu může mimo jiné přispět i strava s vysokým obsahem nasycených tuků.
Ve studii provedené na potkanech, byla zvířata rozdělena do dvou skupin, jedna skupina měla stravu s vysokým obsahem tuku, druhé skupině byl do stravy přidán piperin. U krys, které dostávaly zároveň i piperin, došlo ke snížení oxidačního stresu.

O bezpečnosti piperinu jako potravinářském doplňku bylo zpočátku zdokumentováno několik kontroverzních zpráv. Studie na zvířatech však ukázaly, že piperin není genotoxická látka, a má dokonce i anti-mutagenní a protinádorové schopnosti, proto námi může být konzumován.

Zdroj: http://diety.wp.pl

Další příspěvky z této kategorie