Dlužicha (Heuchera) je barevný klenot zahrady. Je to trvalka, která se v posledních letech stala oblíbenou volbou zahradníků po celém světě. Její původ sahá do Severní Ameriky, kde roste především v lesních oblastech. Dlužicha je ceněna pro své nádherné listy a nenáročnost na pěstování, což z ní činí ideální rostlinu pro začátečníky i zkušené zahradníky.
Vzhled a rozmanitost
Dlužicha má stovku odrůd, je známá svou ohromující paletou listů, které mohou být zelené, stříbrné, červené, fialové, hnědé nebo kombinací těchto barev. Listy jsou často výrazně žilkované, což přidává na jejich estetické hodnotě. Vytváří krásné koberce.
Květy dlužichy jsou malé, zvonkovité a obvykle bílé, růžové nebo červené, kvetou na dlouhých stoncích a dodávají rostlině jemnost a půvab. Kvete od května do července. Zvonkovité květy kvetou na jaře a na počátku léta na vysokých stoncích. Jsou bohaté na nektar, proto přitahují motýly.
Existuje mnoho kultivarů dlužichy, z nichž každý nabízí něco jedinečného. Mezi oblíbené patří například ‘Palace Purple’ s tmavě fialovými listy, ‘Lime Marmalade’ se světlými, limetkově zelenými listy, nebo ‘Caramel’ s listy v teplých karamelových odstínech.
Pěstování a péče
Dlužicha je velmi adaptabilní a může být pěstována v různých podmínkách. Preferuje polostinná až stinná stanoviště, ale některé druhy snesou i slunce, pokud mají dostatek vlhkosti. Půda by měla být dobře propustná a bohatá na organickou hmotu. . Jsou vhodné do polostínu, ostré slunce by je mohlo spálit. Nemají rády sucho. Jsou to krátkodobé trvalky, každé tři až pět let je na jaře nebo na podzim rozdělte na několik dalších částí a přesaďte.
Zalévání by mělo být pravidelné, zejména v horkých letních měsících, ale je důležité vyhnout se přemokření, které může vést k hnilobě kořenů. Na jaře je vhodné přidat kompost nebo hnojivo, které podpoří růst a kvetení. Odkvetlé květy a staré listy je vhodné pravidelně odstraňovat, aby rostlina vypadala stále upraveně a zdravě.
Na podzim je důležité zajistit, aby dlužichy měly dostatečnou vlhkost před příchodem zimy. V zimě raději nezalévat kvůli přemokření. Odstraňte poškozené nebo odumřelé listy s ohledem na riziko houbových chorob.
Je to mrazuvzdorná, snese až -40°C, ale můžete kořeny zamulčovat listím, abyste chránili kořeny.
Množení dlužichy
Lze ho provést několika způsoby v závislosti na dostupných podmínkách a zkušenostech zahradníka.
Dělení trsů je vhodné zejména pro starší rostliny.Nejlepší čas pro dělení trsů je na jaře nebo na podzim, kdy jsou podmínky pro růst optimální.
- Opatrně vykopněte celou rostlinu.
- Rozdělte trs na několik menších částí, každá by měla mít dostatek kořenů a alespoň jeden růstový bod.
- Odstraňte staré a poškozené části.
- Nově vzniklé části zasaďte zpět do půdy na vhodné stanoviště.
Řízkování je další efektivní metoda, která se často používá pro množení nových kultivarů.
- Nejvhodnější období je pozdní jaro až léto.
- Vyberte zdravý, nepoškozený výhonek bez květů.
- Odřízněte výhonek pod úhlem, asi 10–15 cm dlouhý.
- Odstraňte spodní listy, aby zůstaly jen 2-3 listy na vrcholu.
- Řízek zasaďte do směsi vlhkého substrátu (písek a rašelina) a udržujte ve vlhkém prostředí.
- Umístěte řízky na světlé místo, ale mimo přímé slunce.
- Po několika týdnech by měly řízky zakořenit a být připraveny k přesazení do zahrady.
Množení semeny je méně běžné, protože některé kultivary nemusí věrně přenášet své vlastnosti.
- Semena se vysévají na jaře na povrch substrátu. Lehce se zatlačí a jemně zasypou tenkou vrstvou písku nebo vermikulitu.
- Substrát udržujte vlhký a nádobu umístěte na světlé místo, ale mimo přímé slunce.
- Semena klíčí při teplotě kolem 15-20°C během 2-4 týdnů.
- Jakmile sazenice dorostou do velikosti, kdy je lze snadno manipulovat, přesaďte je do jednotlivých květináčů.
Využití v zahradě
Dlužicha se skvěle se hodí jako podrost pod stromy a keře, do stinných záhonů nebo jako součást květinových rabat. Je také ideální pro pěstování v nádobách, což umožňuje zahradníkům vychutnat si její krásu i na terasách a balkónech.
Dlužicha je velmi univerzální rostlina, která může být kombinována s mnoha dalšími rostlinami, pokud mají podobné požadavky k růstu.
Léčivé vlastnosti
Dlužicha (Heuchera) není běžně známá pro své léčivé vlastnosti, proto se nedoporučuje k těmto účelům využívat. Moderní kultivary mohou mít zcela jiné vlastnosti než původní divoké druhy.
Heuchera americana, známá také jako “American Alumroot”, byla jedním z nejčastěji využívaných druhů u domorodými obyvateli Severní Ameriky pro různé léčebné účely. Dále to byla Heuchera cylindrica (Dlužicha válcovitá), druh, známý také jako “Roundleaf Alumroot” nebo “Tall Alumroot”
Kořeny a listy: Některé druhy dlužichy byly používány pro své adstringentní (stahující) vlastnosti a omezují krvácení. Kořeny a listy dlužichy byly žvýkány nebo z nich byl připravován odvar, který se používal na ošetření drobných ran a popálenin.
Odvar z kořenů dlužichy byl někdy používán na ošetření různých kožních problémů, vč. vyrážek a ekzémů byl aplikován přímo na postižená místa. Také se používal jako kloktadlo při bolestech v krku.
Kořeny používali na léčbu žaludečních potíží a průjmů. Adstringentní vlastnosti rostliny mohly pomoci zklidnit zažívací trakt.
Heuchera richardsonii, známá jako “Prairie Alumroot”, byla využívána k léčbě různých zdravotních problémů. Domorodí obyvatelé používali její kořeny na přípravu odvarů k léčbě žaludečních a střevních potíží.
Napsat komentář