švestkySrpen bývá jedním z nejteplejších měsíců v roce, takže pokud chcete mít úrodu, tak je hlavní činností zalévání. Nezapomínejte hlavně na nádoby a nové rostliny – nejlépe odstátou dešťovou vodou. Nezapomeňte na zalévání ani tehdy, když se chystáte na dovolenou. Ztrátám vody sice můžete zabránit tím, že použijete mulčování (vrstva organické hmoty), ale vlhko zase přiláká slimáky.

Další dobrá metoda, jak zabránit ztrátě vody je motyka, která ničí plevel a rozrušená horní vrstva půdy napomáhá vsakování závlahy. Pravděpodobně ale budete muset stejně požádat o pomoc přátele nebo rodinu.

Sklizeň v tomto měsíci

Fazolky, Fazole, Zelí, Mrkev, Květák, Celer, Cukety, Okurky, Kapusta, Kedluben, Salát, Cibule, Hrášek, Rané brambory, Ředkev, Špenát, Rajčata, Vodnice, Brukev, Kukuřice
Při sklizni brambor je potřeba, odstranit všechny hlízy. Každá zapomenutá hlíza bude v příštím roce nejen plevel, ale bude také zásobárnou spor sněti bramborové. Pokud už plíseň brambory zasáhla, uděláte nejlépe, když nať zlikvidujte a brambory necháte v zemi ještě dva týdny, aby výtrusy nešly i do hlíz. Hlízy sklízejte brzy ráno, očistěte je od zeminy a nechejte jeden den na slunci oschnout. Skladujte v suchu, chladu a temnu. Poškozené hlízy neskladujeme. Brambory by se měly tak co 2 měsíce kontrolovat.

Setí

ředkvičkyJarní zelí, čínské zelí, kedluben, salát (použití v zimě), jarní cibulka, ředkvičky, špenát, vodnice, ředkvičky.

 

Sázení

Zelí, květák, kapusta, zimní salát, špenát.

 

Hnojení a prevence

Po sklizni brambor je dobré setí na zelené hnojení. Rychle rostoucí plodina je třeba fazole, díky které se obejdete bez dalších hnojiv.
Před deštivým počasím stříkáme rajčata a okurky postřikem proti houbovým a bakteriálním chorobám.
Stromy (hlavně broskve) přihnojit draselnými hnojivy. Lépe pak vyzrává dřevo a je odolnější proti mrazům.

Aplikujeme postřik proti hořké pihovatosti jablek.
Mějte na pozoru škůdce (např. mšice). Můžete je ničit pesticidy nebo jen umýt silným proudem vody. Nevadí ani umytí mýdlem, ale je to pracné. Rovněž je nutno průběžně odstraňovat housenky, které se drží na spodní straně listů.
Přehazujte a vlhčete kompost, teplo, vlhko a obrácení mu zajistí rovnoměrné rozložení.

 Ve skleníku

Dávejte pozor na škůdce a zabraňte jim ve vývoji. Zajistěte dostatečné větrání, případně jeho zastínění buď žaluziemi, nebo nátěrem apod.

 

zahradaOvoce

Dozrávají ostružiny, letní jablka a hrušky, broskve a švestky.

Odnožují nové jahodníky, které je nutno odstranit, případně přiložit k hlíně, aby mohly zakořenit, posléze je i vysadit.

 

Obecné úkoly

Zaštípneme tyčové fazole, které dosáhly vrcholu svých opor.
Mějte pod kontrolou rajčata, u vysokých rajčat zaštípněte vrcholy ve výši 1,5m a stále vyštipujte boční výhony. Olamujeme i spodní zvadlé listy rajčat, protože cloní plodům a zahušťují keř a podporuje houbové infekce.
Přihrňte hlínu k pórku, aby se vybělila co nejdelší část.
Prořežte vistárie a upravte živé ploty z opadavých i neopadavých dřevin.
Vystříhejte staré neplodné výhony na ostružinách, malinách, rybízu a angreštu. A zkrátíme výhony jednou plodícího maliníku.
Po sklizni peckovin, nejpozději ale do poloviny srpna provést prořezání stromů.
Dokončit očkování jabloní, hrušní, slivoní, třešní, višní, meruněk a broskvoní. Odstranit letorosty napadené padlím.
Začátkem měsíce zkrátíme petúnie, které díky tomu bohatě pokvetou. Rozsaďte kosatce a saďte pacibulky lilií.
Odebrat polovyzrálé řízky dřevin, namočit do stimulátoru a nechat pod sklenicí zakořenit.
Posbírejte semena z nejoblíbenějších rostlin pro příští výsadbu. Podpíráme větve přetížené ovocem.

 

Další příspěvky v této kategorii