ostružinyOstružiny, můžete jíst čerstvé, zmrazit je, nebo je ihned zpracovat v kuchyni na koláče, želé, džemy a mnoho dalšího.
Ostružinám se daří ve středních polohách s průměrným množstvím srážek a oproti malinám mohou snadněji vymrzat.
Jsou to obvykle poměrně mohutné rostliny, proto nejsou moc vhodné pro pěstování v kontejnerech a je lépe je umisťovat do volného prostoru. Odrůdy bez trnů, jsou méně náročné, a proto je možné udělat výjimku a do velkého kontejneru je můžeme umístit.

Ostružiny se dobře snášejí s česnekem

Výsadba:

Protože ostružiník nemá tak dobrou odolnost proti mrazu, je lépe jej vysazovat až na jaře. Než začnete s výsadbou, vyberte polohu s plným sluncem a půdní reakcí kolem 6 pH. Půda by měla být bohatá na živiny a dobře odvodněná, protože ostružiny nemají rády mokro.
Jednotlivé keříky vysaďte asi 1,5 až 2 metry od sebe, pokud chcete sázet další řadu, pak vynechejte uličku 2,5 metrů. Pokud je to možné, nesázejte v jejich blízkosti žádné jiné bobuloviny. Vytvořte asi 8 cm hlubokou díru, vložte rostlinu a opatrně zakryjte půdou. V tuto chvíli není třeba nijak hnojit, stačí jen velkorysé počáteční zavlažování. Pěstování v kontejnerech: Pěstování ostružin v kontejnerech je možné, ale musíte použít opravdu velkou nádobu. Na jeden kontejner použijte pouze jeden keřík. Kontejner musí mít velikost nejméně půl metru na šířku i na výšku. Současně musí mít dobré odvodnění.

Jak se starat o ostružiny:

Je potřeba pravidelně odstraňovat plevel a v okolí rostliny použít mulčovací kůru. Každý keřík potřebuje asi jednu konev vody týdně, pokud je sucho, měla by být půda vždy vlhká.
Na ochranu keřů před zvířaty, která by je mohla okusovat, lze použít nějakou lehkou síťku.
Na jaře, první rok po výsadbě zkrátíme výhony o 1/4 a necháme vždy jen 4 výhony na rostlinu. Průběžně odstraňujte přebujelé výhony, případně je zkrátíme na 4 očka, aby mohla rostlina soustředit všechnu svou energii do již založených výhonů. Pravidelně odstraňujte také všechny výhony, které se zdají být nemocné nebo staré (spodní část je už zdřevnatělá). V dalších letech vždy na jaře zkrátíme všechny loňské výhony  na 2-4 metry a odstraníme ty, které plodily v roce minulém.
Ostružiny lépe prospívají, mají-li oporu, ke které výhony vyvazujeme.
Pokud ostružinám poskytnete dostatek živin, mohou plodit už 3-4 týdny po výsadbě. Stačí k tomu základní zahradní hnojivo, kterým přihnojujete podle pokynů na balení.

ostružinyKdy a jak sbírat ostružiny:

Ostružiny jsou připraveny ke sběru, když jsou tmavě modré, až černé, a snadno se odpojí od mateřské rostliny. Je proto lépe je obírat častěji, přičemž by mělo lůžko zůstat, pokud možno neporušené.
Nemějte obavy, pokud ostružiny v prvním roce po výsadbě neplodí, protože to někdy trvá i několik let, než se rostlina se svým místem sžije.

Množení ostružin:

Ostružiny mají poměrně mělké kořeny, které se rozšiřují po okolí samy. Proto se ujistěte, že rostou v dostatečné vzdálenosti. Pokud je potřebujete rozdělit, rostlinu jemně vytáhněte ze země, odeberte co nejvíce kořenů a přemístěte na jiné místo podle výše uvedených pokynů pro výsadbu.

www.balconygardenideas.com/

A co říkají babičky:

Ostružiny mají mnoho léčivých účinků, které se dobře zachovávají i v džemech a sirupech. proto jsou doporučovány pro další zpracování v kuchyni.

Co vše mohou ostružiny ovlivnit?

Dobře působí na pozitivní psychický stav, zlepšují celkovou tělesnou kondici při rekonvalescenci, mají omlazující účinky a proto zlepšují stav u stařecké demence. Zrychluje metabolismus a proto jsou dobrou podporou při hubnutí.
Ostružiny jsou velmi prospěšné jak na dolní tak i horní cesty dýchací.
Při aftách používejte několikrát denně odvar z listů planých ostružin, kterými si vyplachujte ústní dutinu.
Zlepšují stav cévního systému a proto zlepšují i stav hemeroidů, křečových žil, pomáhají při trombóze a zlepšuje erekci .
Jsou velkým pomocníkem pro předcházení vzniku rakoviny (např. rakoviny tlustého střeva). Když už ale nějaké nádorové onemocnění vznikne, pomáhají při zdolávání potíží při chemoterapii a ozařování.

Salicyláty, které ostružiny obsahují dobře působí (stejně jako Acylpyrin) na srdeční choroby.

Pozor na čerstvé plody by si měli dát lidé s žaludečními vředy,  střevními či žaludečními záněty a poruchami žlučníku. Pomáhá však vývar z listů (lépe z planě rostoucích ostružin), který současně staví a tak je vývar dobrý na průjmy.