zahradaV červenci nezapomínejte ani na okrasnou zahradu, kterou sice nyní hlavně zaléváme, ale je potřeba  pravidelně odstraňovat i odkvetlé květy.

Setí a sázení květin

Okrasná zahrada je nyní celá v květu. Můžeme  přímo vysévat macešky, primule, sedmikrásky, pomněnky a další dvouletky.
Přesazujeme odkvetlé kosatce (dělením) a zkrátíme jim listy na polovinu až třetinu.
Nyní už můžeme ze země vyndat cibule tulipánů, narcisů, modřence apod. a dáme je na suché, stinné místo, abychom je v září zase vysadili.
Některé trvalky po seříznutí (na výšku asi 10 cm) zase vyraší nové výhony (turan, ostrožka, vlčí bob, plamenka, petúnie, lobelky, hledíky, felície).
Astry ostříhejte asi o 1/3, rozvětví se a budou na podzim více kvést.

 

Hnojení a ochrana rostlin

Aby byla okrasná zahrada krásná, je potřeba vynaložit hodně úsilí. Pohnojte trávník nějakým rychle působícím hnojivem. trávu v horku nesekejte na krátko, vypálí ji sluníčko.
Také hortenzie potřebují pohnojit. Během léta bychom je měli přihnojovat alespoň 3x za měsíc.
Nyní mají nyní nejen růže  tak trochu obtížné období, protože nastal měsíc, kdy je potřeba je ochránit  proti škůdcům, jako např. mšice. Silný proud vody jejich množství sice sníží, ale někdy je potřeba použít nějaký silnější kalibr. Máte-li malou zahrádku, můžete použít i mytí jemným mýdlem. Rozhodně si žádnou škodu neuděláte a počet škůdců tím snížíte. Nejvíce napadené vrcholky rostlin uštípněte.
Pravidelně prohlížejte rostlinám i spodní strany listí, jestli tam nejsou motýlí vajíčka nebo dokonce už i housenky. Je lépe je odstranit dříve, než vám úrodu slupnou na večeři.

 

Obecné úkoly v okrasné zahradě

Pravidelně rostliny okopávejte, protože tím zničíte i malé zárodky plevelů a ke kořenům se dostane vláha rychleji. Protože je červenec náročný i na zalévání, můžeme snížit ztráty vody pomoci mulčování, což je vrstva organické hmoty (např. posekaná tráva), kterou přikryjeme zem a důkladně zalijeme. Pomůže to sice zachovat půdní vlhkost, ale můžeme tím prospět i slimákům, takže na to myslete a udělejte hned nějaká opatření, abyste jim život na vaší zahradě znepříjemnili. Pokud se vám ale přesto přemnožili, nezoufejte. Pamatujte na to, že i slimák je vlastně organické hnojivo. Naházejte je do kbelíku s vodou a až budou zaručeně mrtví, tak tím zalejte kompost.
Odkvetlé květy průběžně ostříháme. Růže ostříháme včetně stonků (na 2 – 3 očka), svému osudu necháme jen parkové růže. Ostříhejte i odkvetlé plamenky i tařičky.

Další příspěvky v této kategorii.