Naplnili jste pračku a ona se po zapnutí ani nepohnula, anebo se sice pohnula, ale vypustila veškerý svůj obsah na koberec? Pak je více než pozdě přemýšlet, jakou pračku si koupit. Asi to nakonec dopadne tak, že zajdete do nejbližší prodejny a dáte na doporučení prodavače, který o pračkách možná ví právě tak málo jako vy. Jste-li ale jen ve fázi očekávání této události, je nejvyšší čas se zamyslet nad tím, jakou pračku byste si měli pořídit.
Kvalitní pračka by vám měla vydržet deset i více let, proto si dejte při jejím výběru pozor. Výrazně levný kup může znamenat, že se někde hodně šetřilo a to se pak projeví i na její životnosti, můžete si totiž koupit pračku, která vůbec nepere a katastrofický scénář může hovořit i o roztrženém bubnu a zraněných členech domácnosti. Dokonce se někdy nemůžete spolehnout ani na značku, protože některé společnosti nemají stejnou kvalitu u všech výrobků a výrazně se liší u jednotlivých typů.

Řekněme si tedy jak vybrat tu správnou pračku.

Pračky dělíme na dva základní typy – přední plnění a horní plnění, což nemá na kvalitu vypraného prádla žádný vliv. Každý z nás je ale zvyklý na jinou variantu a „horňáci“ budou chrlit z rukávu plno důvodů, proč by si dolní plnění nikdy nekoupili a naopak.
Pračka s horním plněním je užší a trváte-li na tom, že pračka má být v koupelně, pak je to mnohdy pro nedostatek místa jediné řešení, navíc se ve stísněných prostorách koupelny lépe vybírá prádlo. Je ale problematická, pokud byste chtěli na pračku cokoli umístit. Hlavním kritériem pro výběr pračky je tedy její rozměr.
Máte-li raději pračky s bočním plněním, zvažte, zda by se vám pračka nevešla třeba do kuchyně. Je potřeba se rozmyslet, zda ji jen do linky zakomponujete anebo ji zabudujete jako jeden z vestavných spotřebičů. Nebude-li pračka skrytá, můžete si vybrat nějaký zajímavý design nebo zvolit barvu, která se v interiéru bude dobře vyjímat. Dnešní pračky s předním plněním mají lepší stabilitu, větší manipulační otvor a jsou velmi tiché. Některé mívají možnost změny strany při otevíraní dvířek.
Stejně jako různý způsob plnění, tak ani rozměr pračky nemá vliv na kvalitu praní, proto se v této oblasti můžete plně vyřádit.
Roční spotřeba energie potřebná na praní prádla v běžné domácnosti je zhruba 500 kWh. Je dobré od pračky vyžadovat, aby byla spotřeba energie pod 1 kWh, ale není nutno spotřebu energie moc přeceňovat a honit se za ekonomickou třídou na úkor kvality praní. Spotřebu energie je nutno řešit a vybírat důkladněji spíše u sušiček, kde se spotřeba může u různých typů výrazně lišit (20 – 40 tisíc Kč).
Spotřeba vody je při této intenzitě praní asi 20 000 litrů, proto by vaše nová pračka měla mít spotřebu vody do 40 litrů na jedno praní. Těchto parametrů dosahují dnes téměř všechny nové typy praček. Extrémy jako, že pračka pere jen s pár litry vody však raději „nebrat“, protože se prádlo nemusí dobře vyprat.
Existuje však super ekonomická pračka, která si prádlo sama zváží a pak si sama dávkuje potřebné množství vody – pračka s množstevní automatikou (Fuzzy Logic).
Je dobré, když je pračka vybavena úsporným programem, který umí snížit množství vody, teplotu prací lázně a prodloužit prací cyklus. Pračka tím ušetří elektrickou energii, kterou potřebuje k zahřátí prací lázně. Ušetřit lze i tak, pokud máme přívod horké vody přímo z vodovodu.
Menší spotřebu vody při praní mají i pračky, které mají přímé sprchování prádla, neboli Twin Jet sysém. Tato funkce pracuje tak, že je ze spodní části pračky odsávaná horká voda a shora je pak rozstřikována na prádlo. Tím se zvýší promočení prádla a zlepší se praní i u menší spotřeby vody, které se takto sníží asi o 15% a spotřeba energie asi o 30%.
Je dobré, aby byla vana a buben z nerezové oceli, protože má pak větší trvanlivost. Čím má pračka buben prostornější, tím je její praní efektivnější, proto není dobré pračku přeplňovat. Prádlo by mělo mít dostatek místa ke vzájemnému tření a prádlo se jen převaluje.
Vysoké otáčky při odstřeďování urychluje sušení prádla na sušáku i v případě, že používáte sušičku. Není však potřeba to přeceňovat, protože vysoké otáčky mohou poškodit velmi jemné prádlo. Nemáte-li sušičku, stačí vám otáčky do 1200-1400otáček za minutu. Počet otáček pro sušičku může být vyšší, protože vám ušetří peníze za energii potřebnou k usušení prádla. Má-li pračka automatickou kontrolu vyvážení prádla, pračka má i menší hlučnost, protože tato funkce zabraňuje otřesům při odstřeďování.
Určitě oceníte, bude-li mít vaše nová pračka odložený start. Večer si naprogramujete, aby se pračka zapnula až v pět ráno a hned po probuzení jej můžete dát na sluníčko. Tuto funkci doceníte i v případě, že využíváte tzv. noční proud.
Pokud jste si u vaší staré pračky vždy ponadávali při čištění filtru, protože se vám udělala na koberci loužička ze zbytkové vody, pak vás mile překvapí taková drobnost, jako je hadička v blízkosti filtru, která vám tuto zbytkovou vodu pomůže vypustit tam, kam patří.
Mnoho dodavatelů navíc u praček deklaruje tzv. dětský zámek, kdy jsou dvířka pračky opatřena pojistkou, která zabrání náhodnému otevření pračky. Protože jde v současnosti o funkci velmi běžnou, není třeba se o ni zmiňovat.
Na trhu se dnes nabízejí i parní pračky, které jsou cenově poněkud výše. Tuto funkci lze použít všude tam, kde chceme prádlo jen osvěžit např. po kuřáckém večírku. Páru lze přidat k běžnému praní i všude tam, kde chceme snížit mačkání prádla.
Přestože jsou dnes pračky k prádlu mnohem šetrnější než kdysi, asi by se vám líbila funkce – ruční praní, kterou rovněž některé pračky mohou mít.
Když jste tedy dočetli až sem, tak byste si měli dát pozor na pračku:

  • s velmi nízkou spotřebou vody
  • s krátkým pracím procesem
  • s malým bubnem