Koupili jste zahradu s ovocným sadem a nevíte kdy, která jablka dozrávají? Způsobů jak určit jejich zralost  je více. Nejdříve si všimnete, že pod stromem se povalují už zralá jablka. Když uchopíte jablko na větvičce a párkrát s ním pootočíte, tak vám zůstane v ruce. Po rozkrojení začínají být jádra zbarvena do hněda.
Jablka sbírejte pokud možno ráno a snažte se je rychle zpracovat. Letní jablka rychle mění svou strukturu i chuť, a proto je dobré jabloně omezovat ve vzrůstu, protože s nadúrodou je pak problém si poradit a často končí v kompostu.
 

Letní jablka

Allegro – Zraje začátkem srpna, konzumní zralost 1 měsíc. Plody jsou středně velké, kulovitě kuželovité, žlutozelené, pokryté červenou barvou. Dužnina je pevná, křehká, velmi šťavnatá, sladká. Je rezistentní ke strupovitosti, padlím netrpí. Vhodná do všech poloh.
Ametyst – kříženec Nela x Vista Bella. Zraje koncem srpna, konzumní zralost 1 měsíc. Plody jsou menší až střední velikosti, purpurově červené barvy s ojíněním. Dužnina je nažloutlá, křehká, jemná, šťavnatá. Chuť je navinule sladká, výborná, aromatická. Nevyžadující silný každoroční řez. Je rezistentní ke strupovitosti, málo náchylná k padlí, lze pěstovat i bez chemické ochrany.
Astramel – Zraje v polovině srpna. Skladovatelnost asi 3 týdny. Plody jsou velké, kulovitě zploštělé, ve spodní části mírně žebernaté, žlutozelené s červeným líčkem. Dužnina je krémově bílá, šťavnatá, sladkokyselá, velmi chutná.
Daria – Zraje začátkem srpna. Plody jsou středně velké, žluté s červeným krytím, dužnina je bílá, aromatická. Chuť velmi dobrá. Je méně náchylná na strupovitost a padlí.

Dalily Ambassy – Zraje koncem srpna. Plody jsou větší, protáhlé, zelenožluté překryté červeným rozmytým ruměncem. Dužnina je křupavá, sladká s výborným poměrem cukrů a kyselin.
James Grieve Double Red – Zraje koncem srpna, skladovatelné jsou do konce září. Velikost plodů je větší, krásně červené barvy. Chuť je velmi dobrá. Po rozkrojení dužina málo hnědne. Je středně odolná ke strupovitosti, vnímavá k padlí.
Julia – Zraje počátkem srpna, vydrží 4 týdny. Velice atraktivní celo červené plody. Chuť je dobrá, ve středních a vyšších polohách je však chuť podřadná. Dužnina je suchá. Je značně odolná ke strupovitosti i padlí. Dá se pěstovat i bez chemické ochrany.
Mantet – Zraje v polovině srpna. Plody jsou kulovité, střední velikosti, jejich zbarvení je žlutočervené. Chuť je výborná. Nevýhodou této odrůdy je střídavá plodnost. Velká náchylnost ke strupovitosti a padlí, chemická ochrana je proto nutná.

Mio – Zraje koncem srpna, vydrží 3 týdny. Plody jsou menší velikosti, červené barvy, chuť je výborná. Nutná probírka plůdků a letní řez uvnitř koruny. Ke strupovitosti je velmi odolná, padlím trpí středně.

Mivibe – Zraje v polovině srpna, vydrží dva týdny. Plody jsou větší, fialově ojíněné, jejich chuť je výborná. Je tolerantní ke strupovitosti a padlí. Dá se pěstovat i bez chemické ochrany.
Paula Red – Zraje koncem srpna až začátkem září. Plody jsou střední velikosti, celo červené s atraktivním ojíněním. Má výbornou navinulou chuť se silným aroma. Nutná probírka plůdků. Je méně náchylná ke strupovitosti, silně trpí padlím.
Průsvitné letní – Zraje koncem července, skladovatelnost 5 dní. Je to nejranější odrůda jablek, která je vhodná do všech oblastí. Chuť je sladce navinulá. Dužina velmi šťavnatá, křehká, později sypká. Odolná na houbovité choroby.
Vista Bella – Zraje koncem července, skladovatelnost 3 týdny. Kyselkavá chuť. Vhodná do teplejších oblastí, Není odolná proti strupovitostí a padlím

Podzimní odrůdy

Diadém  – Podzimní odrůda, zraje v polovině září. Plody jsou atraktivní, velké, celočervené, jejich chuť je velmi dobrá. Vydrží do listopadu. Je středně citlivá ke strupovitosti i k padlí.
Doris – Podzimní odrůda, jež se sklízí v polovině září a vydrží do prosince. Plody jsou střední velikosti, červeně žíhané, soudkovitého tvaru. Chuť je dobrá až velmi dobrá. Odrůda je náchylná ke strupovitosti i k padlí.
Prima – Jedná se historicky o první rezistentní odrůdu ke strupovitosti. Je to podzimní odrůda, sklízí se v polovině září, vydrží 4 týdny. Plody jsou střední až větší červeně zbarvené. Chuť je pouze dobrá. Je nutné provádět probírku plůdků, jinak má sklony ke střídavé plodnosti. Je resistentní ke strupovitosti, padlím trpí středně.
Red Jonaprince – Tato podzimní odrůda je barevnou mutací odrůdy ‘Jonagold‘. Sklizeň probíhá v polovině září, vydrží do listopadu. Plod je velký, celočervený, velice atraktivní. Chuť je aromatická, výborná. Je náchylná ke strupovitosti i k padlí. Vyžaduje chemickou ochranu a dobrou agrotechniku. Jediná mutace ‘Jonagoldu‘, která se hodí i do vyšších poloh.
Šampion Reno – Barevná mutace odrůdy z Polska. U nás není v sortimentu, v Polsku je běžně v prodeji. Sklízí se koncem září, vydrží do ledna. Plody jsou střední až velké, pěkněji vybarvené než ‘Šampion‘. Chuť je nasládlá, velmi dobrá. Odrůda je velmi plodná. Vyžaduje pravidelnou probírku plůdků a pravidelné zmlazování plodonosného obrostu, jinak se zhoršuje kvalita plodů. Kvalitní plody jsou jen na mladém dřevě. Je náchylná ke strupovitosti, středně náchylná k padlí. V Polsku se rozšiřují ještě více vybarvené mutace této odrůdy pod názvy.
Wealthy Double Red – Jde o barevnou mutaci odrůdy Wealthy. Zraje ve třetí dekádě září, vydrží do prosince. Plody jsou střední velikosti, atraktivně zbarvené, chuť je pouze dobrá. Má sklon ke střídavé plodnosti. Je méně citlivá ke strupovitosti i k padlí, naopak je vysoce odolná k mrazu ve dřevě. Může se použít jako kmenotvorná odrůda pro vyšší tvary.

Zimní odrůdy

Dantes – Jedná se o ranně zimní odrůdu. Sklízí se v polovině září, dá se skladovat do ledna. Plody jsou menší velikosti, celočervené. Je nutné provádět každoročně probírku plůdků. Chuť je pouze dobrá. Je rezistentní ke strupovitosti, padlím trpí málo. Dá se pěstovat i bez chemické ochrany.
Denár – Ranně zimní odrůda, sklízí se od třetí dekády září, vydrží do ledna. Plody jsou žluté barvy, podobné odrůdě ‘Golden Delicius‘, chuťově však kvalit této odrůdy nedosahují. ‘Denáru‘ se říká také ‘Golden Delicius‘ vyšších poloh, protože není tak náročný na teplo. Strupovitostí i padlím trpí středně.
Vanda – Jde o podzimní až ranně zimní odrůdu, její sklizeň probíhá v polovině září, vydrží do ledna. Plody jsou velké, chuť je výborná. U mě patří k chuťové špičce. Je rezistentní ke strupovitosti, středně trpí padlím. Její nevýhodou je její náchylnost k fyziologické skvrnitosti dužniny (je způsobena blokací přísunu vápníku do plodu). Tato fyziologická porucha se projevuje zejména u bujně rostoucích stromů, u největších plodů a po přeroubování. Jako prevenci doporučuji buď postřik chloridem vápenatým (6 x za sezónu) nebo agrotechnickými opatřeními – opatrně s dusíkem, letní řez a dobrá zásoba vápníku v půdě před výsadbou.
Greens Lewes – Podzimní až ranně zimní odrůda, která se sklizí v polovině září, vydrží do prosince. Plody jsou zářivě žluté barvy, střední až velké, velice podobné odrůdě ‘Golden Delicius‘, chuť je velmi dobrá až výborná. Odrůda je velice plodná. Doporučuji ji jako náhradu za ‘Golden Delicius‘ do středních a vyšších poloh, kde golden dostatečně nevyzrává. Odrůda není v ČR registrována, roubový materiál se pohybuje asi jen mezi zahrádkáři. Přesto ji velmi doporučuji. Není náchylná ke strupovitosti.
Sentima syn HL VI/37-8 – Tato podzimní až ranně zimní odrůda byla registrovaná teprve nedávno. Já ji pěstuji již přes 20 let pod selekčním číslem. Sklízí se koncem září, vydrží do prosince. Plody protáhlé, střední velikosti, červeně žíhané. Zelená barva na skládce přechází ve žlutou. Chuť je velmi dobrá až výborná, silně aromatická, plody také silně voní. U mě patří k chuťovým špičkám. Doporučuji probírku plůdku, jinak přeplozuje. Plodnost je vysoká, pravidelná. Strupovitostí trpí slabě, padlím středně.
Florina – Zimní odrůda, sklízí se v první dekádě října, vydrží do února. Plody střední velikosti, s fialovým ojíněním. Chuťově je pouze dobrá. Je rezistentní ke strupovitosti, středně napadána padlím. Je odolná k nektriové rakovině ve dřevě.
Gala Must – Barevná mutace odrůdy ‘Gala‘. Jedná se o ranně zimní odrůdu, sklizeň probíhá od poloviny září, skladovatelnost je možná do února. Plody jsou celočervené, atraktivní, menší až střední velikosti. Chuť je nasládlá, velmi dobrá až výborná. Vyžaduje probírku plůdků. Je náročnější na polohu i agrotechniku. Lépe se jí daří v teplejších oblastech, dá se však s úspěchem pěstovat i u nás při zvýšené agrotechnice (výživa na list). Je citlivá ke strupovitosti a středně trpí padlím. Chemická ochrana je nutná.
Jonagold – Jedná se o zimní odrůdu. Ze svých zkušeností doporučuji k pěstování barevné mutace ‘Jonagold Marnica‘, ‘Jonagold Rubinstar‘, ‘Jonagold Navajo‘, ‘Jonagold Jonagored Supra‘ a ‘Jonagold Red Jonaprince‘ (posledně jmenovaná mutace však má zkrácenou skladovatelnost).
Jedná se o zimní odrůdu. Sklizeň přichází začátkem října, skladovatelnost je možná do března. U barevných mutací jsou plody červeně zbarvené, střední až velké, velice atraktivní. Chuť je výborná. Jedná se o chuťové špičky. Odrůda je náročná na agrotechniku, nehodí se do vyšších poloh, silně trpí padlím, středně strupovitostí. Vyžaduje chemickou ochranu.
Rubín – Klasická česká odrůda, sklízí se ve třetí dekádě září, vydrží do března. Plody jsou velké až velmi velké, červenožlutě proužkované. Chuť je aromatická, nasládlá, výborná. U mne Rubín a všechny jeho mutace patří k absolutní chuťové špičce. Plody mají tenkou slupku, proto je nutná opatrnost při sklizni a kontrola při skladování, snadno hnijí. Odrůda plodí na dlouhém dřevě, proto vyžaduje trochu jiný přístup k řezu než běžné odrůdy. Doporučuji prvních několik let vytvarovat korunu a potom raději neřezat, zásadně nezkracovat jednoleté výhony. Tím se může pěstitel připravit o plodnost. Když už řezat, tak letní řez.
Rubín má vyrovnané plody, plodí každoročně, nevyžaduje probírku plůdků. Středně trpí strupovitosti, málo padlím. Barevné mutace ‘Rubínu‘: ‘Bohemia‘ – plody jsou celočervené, ‘Top Bohemia‘ – plody dříve vybarvují, než u ‘Bohemie‘, ‘Gold Bohemia‘ – plody jsou celé žluté, ‘Dark Rubín‘ – plody se červeně vybarvují i uvnitř koruny.
Golden Delicius Reinders – Jedná se o mutaci odrůdy ‘Golden Delicius‘ bez rzivosti. Zimní odrůda, jež se sklízí v polovině října, skladuje se do března. Plody j

sou střední velikosti, atraktivní žluté barvy. Chuť je výborná pouze z teplých oblastí, ve středních polohách je pouze dobrá, ve vyšších polohách odrůda nevyzrává. Odrůda je náročná na agrotechniku a chemickou ochranu. Je náchylná ke strupovitosti, středně náchylná k padlí.
Goldstar – Zimní odrůda, sklizeň přichází v polovině října, vydrží do dubna. Plody jsou střední velikosti, zelené až žluté barvy. Chuť je výborná pouze z teplých poloh, ve středních polohách je jen dobrá. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti, padlím trpí jen málo. U mne trpí fyziologickou skvrnitostí dužniny.
Rosana – Zimní odrůda, sklízí se ve druhé polovině září, skladovatelnost trvá do února. Plody jsou střední velikosti, zploštělé, s červeným líčkem. Plody je nezbtné sklidit včas, jinak mohou předčasně opadnout. Chuť je velmi dobrá. Odrůda je rezistentní ke strupovitostí, silně trpí padlím.
Jonalord – Zimní odrůda, sklizeň je koncem září, vydrží do března. Plod je velký, s červeným žíháním nebo líčkem. Chuť je navinulá se zvláštním aroma, dobrá až velmi dobrá. Ke strupovitosti je odrůda odolná, padlím trpí silně.
Melodie – Ranně zimní odrůda pro milovníky kyselých jablek. Sklízí se koncem září, je adovatelná do prosince. Plody jsou velice atraktivní, fialově červené s ojíněním, chuť je silně navinulá, pouze dobrá. Je rezistentní ke strupovitosti, středně náchylná k padlí. Dá se pěstovat bez chemické ochrany. Je velmi vhodná na moštování.
Melrose – Pozdně zimní odrůda. Sklizeň v polovině října. Skladovatelnost do dubna i déle. Plody velké, celočervené. Chuť velmi dobrá. Plodnost je u mne slabší. Středně náchylná ke strupovitosti i padlí.
Svatava – Pozdně zimní odrůda vhodná do teplejších poloh, sklizeň přichází v polovině října, skladovatelnost je možná do dubna. Plody jsou střední velikosti, žluté s oranžovým líčkem. Chuť je u plodů z teplých poloh velmi dobrá. Odrůda roste dost silně, vyžaduje probírku plůdků a letní prosvětlovací řez. Je rezistentní ke strupovitosti, málo vnímavá k padlí. Dá se pěstovat bez chemické ochrany, ale vysokou kvalitu plodů docílíme pouze v teplých polohách.
Topaz – Tato pozdně zimní odrůda se sklízí v polovině října, skladovatelnost trvá do dubna. V mých podmínkách se dost pozdě vybarvuje. Plody jsou menší velikosti, červeně žíhané až s červeným líčkem. Pro dosažení kvalitních plodů nutně vyžaduje probírku plůdků v červnu a nejspíše i o něco bujnější podnož než je M9 ve středních polohách. V teplejších polohách jsou plody dostatečně velké i na slabě rostoucích podnožích. Chuť je výborná, připomíná Coxovu renetu. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti a odolná k padlí. Dá se pěstovat i bez chemické ochrany. V poslední době je rozšiřována barevná mutace , která dříve vybarvuje.
Angold – Zimní odrůda, její sklizeň přichází koncem září až začátkem října, je skladovatelná do března. Plody jsou velké, červeně zbarvené nebo žíhané, atraktivní. Na stromě jsou vzácně vyrovnané. Chuť je velmi dobrá. Stromy vyžadují probírku plůdků, jinak se projevuje střídavá plodnost. Odrůda je tolerantní ke strupovitosti, středně vnímavá k padlí. Dá se pěstovat bez chemické ochrany. Výborně se hodí i k moštování.
Rubinola – Zimní atraktivní odrůda, jejíž sklizeň přichází ve třetí dekádě září, skladovatelnost trvá do března. Plody jsou střední velikosti, atraktivní, leskle červené, jejich chuť výborná – patří k chuťové špičce. V roce 2010 tato odrůda v Krnově s přehledem vyhrála v soutěži o nejlepší jablko okresu. Odrůda plodí na dlouhém dřevě, proto je potřeba takto přistupovat k řezu, stejně jako u odrůdy ‘Rubín‘. Je rezistentní ke strupovitosti, málo vnímavá k padlí. Dá se pěstovat bez chemické ochrany.
Rubinstep – Tato zimní odrůda se sklízí koncem září, skladuje se do března. Plody jsou střední velikosti, oranžovočervené, chuť je výborná. Odrůda je středně citlivá ke strupovitosti i k padlí.
Rozela – Novější zimní odrůda, sklizeň plodů je na koncem září, vydrží do března. Plody jsou velké, mírně zploštělé, celočervené, se špičkovou chutí. Roste slaběji, do středních poloh volíme raději středně vzrůstné podnože typu M26. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti, padlím netrpí. V mém sadu však dost trpí fyziologickou skvrnitosti dužniny.
Pinova – Tato pozdně zimní odrůda není v ČR registrována. V Německu a zbytku Evropy je hojně vysazována. Zraje v polovině října, vydrží do dubna. Plody jsou menší velikosti, žlutě zbarvené s oranžovým žíháním. Chuť je velmi dobrá až výborná, ale nesmíme uspěchat sklizeň. Hodí se zejména do teplejších poloh, ve středních polohách je nutná pravidelná probírka plůdků a raději středně vzrůstná podnož. Je náročná na agrotechniku, vděčná za přihnojování na list. Strupovitosti trpí středně silně.
Elise – V ČR tato odrůda zatím není registrovaná, pěstuje se v celé západní Evropě a poslední dobou i v Polsku, kde se dají koupit stromky této odrůdy. Jedná se o zimní odrůdu, její sklizeň nastává koncem září, skladovatelnost trvá do března. Plody jsou velké, atraktivní, červeně zbarvené, jejich chuť je velmi dobrá až výborná. Strupovitosti trpí středně. Na pozemcích s vysokou hladinou spodní vody stromy této odrůdy trpí rakovinou.
Biogolden – Zimní odrůda, sklízí se v polovině října, je skladovatelná do února. Plody bývají střední velikosti, atraktivní, žluté, typu ‘Golden Delicius‘, chuť je velmi dobrá. Zatím se mi zdá, že odrůda je méně plodná. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti, padlím netrpí. Dá se pěstovat bez chemické ochrany. Ve středních polohách je nutné ji sklízet co nejpozději, jinak nevynikne její chuť.
Luna – Pozdně zimní odrůda se sklizní v polovině října, vydrží do dubna, ve sklepě nevadne. Plody jsou žluté, velké, kulaté, chuť je velmi dobrá. Je vhodná spíše do teplejší polohy, kde lze docílit výborné aromatické chuti. Ve středních polohách ji musíme sklízet co nejpozději. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti, padlím netrpí.
Orion – Jde o zimní odrůdu, jejíž sklizeň přichází v polovině října, vydrží do března. Má sklon k vadnutí v suchém sklepě. Chuť je velmi dobrá až výborná. Je rezistentní ke strupovitosti, padlím netrpí. Stromy rostou bujně, proto raději volíme slabě vzrůstné podnože typu M9.
Sirius – Pozdně zimní odrůda se sklizní v polovině října, její optimální skladovatelnost je do dubna. Plodí středně velká až velká, žlutá jablka, jejichž chuť je velmi dobrá až výborná. Při dokonalém vyzrání patří k nejchutnějším odrůdám vůbec. Hodí se do teplejších poloh, avšak, pokud neuspěcháme sklizeň, má špičkovou chuť i ve středních polohách. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti, padlím netrpí.
Primera – Americká zimní odrůda, která v ČR není registrovaná a nemnoží se. Rouby však mají zahrádkáři. Sklizeň probíhá v polovině října, optimální skladovatelnost bývá do dubna. Plody typu ‘Golden Delicius‘ žluté barvy, jsou vzácně vyrovnané ve velikosti i tvaru na celém stromě. Chuť je velmi dobrá. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti, padlím netrpí. Dá se pěstovat bez chemické ochrany.
Heliodor – Tato pozdně zimní odrůda se sklízí v polovině října, lze ji skladovat do dubna. Plody jsou střední velikosti, velmi atraktivní žluté barvy se znatelnými žebry, chuť je dobrá až velmi dobrá. Stromy rostou silně, pozdě ukončují vegetaci, listí drží dlouho na stromech. Odrůda se dobře skladuje a nevadne ve sklepě jako většina žlutých odrůd. Je rezistentní ke strupovitosti, málo náchylná k padlí a netrpí sazovitostí. Nehodí se do vyšších poloh.
Lipno – Tuto zimní odrůdu sklízíme ve třetí dekádě září, můžeme ji skladovat do března. Její plody jsou velké, zploštělé, červeně žíhané. Chuť je velmi dobrá, dužina velice jemná. ‘Lipno‘ je rezistentní ke strupovitosti, padlím trpí slabě. V mém sadě se na něm projevuje fyziologická skvrnitost dužniny.
Meteor – Pozdně zimní odrůda, její sklizeň nastává v polovině října, skladovatelnost lze do dubna i déle. Plody bývají velké, protáhlého tvaru, celočervené. Chuť je výborná – ‘Meteor‘ patří k nejchutnějším odrůdám. Odrůda je středně odolná ke strupovitosti. U mne je dost „líná“ v plodnosti.
Enterprize – Pozdně zimní odrůda, která není v ČR registrovaná, ale díky svým kvalitám se určitě rozšíří. Sklízí se v polovině října, lze ji skladovat do dubna. Plody jsou střední až velké, tmavě červené s ojíněním, mají silnou slupku, velmi dobře se skladují. Chuť je dobrá až velmi dobrá. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti, padlí jsem u ní v mých podmínkách nezaznamenal. Plody jsou na stromě vzácně vyrovnané. Je to hodnotná náhrada za odrůdu ‘Idared‘.
Idared – Váhal jsem, jestli tuto zimní odrůdu mám do svého výběru zařadit. Sklízí se v polovině října. Vyniká dlouhou skladovatelností do června, není však výjimkou, že plody lze skladovat až do října, takže na výstavách ovoce se občas objeví ‘Idared‘ z loňské sklizně. Plody jsou velké, atraktivně červeně zbarvená. Chuť je však podprůměrná. Plodnost je vysoká a pravidelná. Růst bývá slabší, proto do středních poloh volíme raději podnože typu M26. Je odolná k nektriové rakovině. Odrůda je citlivá ke strupovitosti i k padlí, takže vyžaduje chemickou ochranu.
Santana – Tato odrůda zatím není v ČR registrována. Stromky se však dovážejí z Holandska a není velký problém je sehnat. Rouby lze sehnat i mezi zahrádkáři. Tato odrůda má jednu unikátní vlastnost. Je to jediná odrůda ze všech, které znám, již mohou konzumovat i lidé, jež trpí alergií na jablka. Tuto deklarovanou vlastnost jsem si měl možnost ověřit u své známé, která je na jablka alergická. ‘Santana‘ je podzimní až ranně zimní odrůda, sklízí se od poloviny října, lze ji skladovat do prosince. Plody jsou střední až větší, celočerveně zbarvené, atraktivní. Jejich chuť je velmi dobrá až výborná. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti, padlím u mne netrpí. Dá se pěstovat i bez chemické ochrany.