cibuleNikdy nevyhazujte slupky z cibule, které vám vznikají v kuchyni. Je to velmi dobrý prostředek nejen na nachlazení, ale i na jiné choroby. Je to všelék, proto ji naše babičky dávaly téměř do všech jídel. Těžit z ní mohou i vaše rostliny na zahradě.
Vývar ze slupek obsahuje hodně živin, které podporují růst rostlin a zabíjí patogeny.  Skladujete-li zeleninu či ovoce (jablka, hrušky, mrkev), prosypejte je drcenými cibulovými slupkami.

Cibule je dvouletá rostlina. Má ráda slunné místo s teplou, písčitou půdou. V jílovité půdě špatně roste a trpí chorobami. Nedaří se jí ve vyšších polohách ani vlhkých oblastech.

Plodina se kterou se dobře snáší je mrkev. Mrkev ochrání cibuli  před květilkou cibulovou, a cibule ochrání mrkev před pochmurnatkou mrkvovou.

Pěstování ze semen:

Ne každá cibule se pro tento způsob výsevu hodí. Některé mají velmi dlouhou dobu zrání a proto se hodí spíše pro dvouleté pěstování. Na plochu 10 m2 zasejeme v březnu asi 5 g osiva, což je přes 1000 semen. Řádky vyseté cibule by měly být 25-30 cm od sebe. Abychom neseli moc hustě, můžeme semínka smíchat s pískem, budete mít při výsevu větší cit v ruce. Když semena vzejdou, tak cibuli vyjednotíme (vytrháme) tak, aby mezi cibulkami vznikly mezery 8-10 cm. Během růstu pravidelně vytrhávejte plevel a kypřete půdu. Cibule je připravena ke sklizni v září.
Přihnojujeme fosforem a draslík. S dusíkatými hnojivy je potřeba zacházet opatrně, protože se nám bude rychleji kazit. Nikdy cibuli nezalévejte chlorovanou vodu. Není-li zbytí, nechejte ji odstát aby chlor vyprchal.

Pěstování cibule ze sazečky:

Prvním rokem se zasejí semínka, ze kterých se na podzim sklidí malé cibulky – sazečka, které se znovu do záhonů vysazuje na jaře (koncem března). Když ji skladujeme v bytě, v teplotě kolem 22 st, oklameme trochu přírodu a cibule nám díky tomu v létě nevykvete a veškerou sílu nevydá na další rozmnožování.
Sazečku sázejte mělce, aby vyčnívala ze země. Sklízet na uskladnění ji můžete na přelomu července a srpna. Před skladováním ji nechejte pořádně vysušit. Můžete ji svázat do svazků a zavěsit na suchém místě.

cibuleVýživný i ochranný roztok pro rostliny:

Vezměte 200g slupek a povařte ve vodě asi pět minut. Potom vývar přeceďte, rozřeďte na 10 litrů roztoku. Slupky můžete dát na záhon nebo do kompostu.

  • Žloutnutí listů na okurkáchpostříkejte celou rostlinu rozprašovačem.
  • Výživa rostlin: Zbývající vývar rozřeďte 1:10 a můžete tím zalít všechny rostliny.
  • Postřik na svilušky a roztoče: Vezměte si česnek + cibule (1 sklenice nasekaného česneku a cibule) zalejte 3 litry vody – louhovat 3-4 hodiny a pak zředit v 10 litrech vody. Postříkejte rozprašovačem listy i ze spodní strany.

 

Z babiččiny lékárny

Je to přírodní antibiotikum a antiseptikum.

Pomáhá při nachlazení, rýma a kašel.