NEJEDLÁ – Bedla červenající (Macrolepiota rhacodes)  – po rozkrojení červená, později zhnědne. Okraj klobouku tvoří roztřepené šupiny. Třeň postrádá hadovitý vzorek.

bedla červenající

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Macrolepiota_rhacodes_(1).JPG

Význam:  Bedla červenající je nejedlá houba, může u citlivějších lidí vyvolat nevolnost. V důsledku analýzy DNA byla v roce 2003 zařazena do skupiny jedovatých hub. Přesto je ještě na některých místech označována jako dobrá jedlá houba.

Období růstu: červen – listopad

Výskyt: Nejčastěji v listnatých lesích, ale i v jehličnatých (hlavně u smrků), na okrajích lesů, v zahradách, v parcích.

Další jména: Bedla krvavějící, Bedla třepivá, Bedla zahradní, Macrolepiota rhacodes, Biskupská čepice, Biskup, Bedľa červenejúca (slovensky) Chlorophyllum rachodes (chybný název, správně rhachodes), Shaggy parasol,  Chlorophyllum rhachodes, Macrolepiota rachodes (chybný název, správně rhachodes), Lepiota rachodes (chybný název, správně rhachodes), Chlupatý slunečník, Shaggy parasol,

Záměna:

Bedla vysoká   (jedlá) – Bedla vysoká nečervená a má hadí vzorek na třeni..
Bedla dívčí (jedlá) – je mnohem menší a její dužina jen slabě růžoví.
Bedla tmavohnědá (jedlá) – Klobouk je pokrytý tmavě hnědými šupinami a má šupinkami pokrytý i třeň.
Bedla šedohnědá (jedlá)- má méně vyvinutou hlízu,  pokožka klobouku má podobnou barvu jako šupiny.  Na internetu se často zaměňují.

Popis Bedla červenající

Klobouk: velikost 50 – 200 mm, v mládí je kulovitý, pak zvoncovitý a plochý. Na povrchu jsou výrazné, šedohnědé šupiny na bělavém nebo krémovém podkladě. Střed klobouku je hladký, světle hnědý, v mládí je světle šedý, brzo rozpuká na široké tmavě hnědé šupiny (uspořádané soustředně) na bílém podkladě. Okraj klobouku tvoří roztřepené šupiny, jen zřídka kdy se rozevře do úplné roviny. Po otlačení červená, později zhnědne. Střed klobouku výrazně nevystupuje.

Lupeny:  Jsou bílé nebo krémově bílé, husté, tenké, u středu volné, při otlačení červenají, často s nahnědlým okrajem.  Lupeny jsou vysoké 12 – 16 mm.

Třeň: Dlouhý 60 – 230 mm a  8 – 25 mm široký. Tvrdě vláknitý, hladký, válcovitý, dutý, šedohnědý, bez šupinatého tygrovaní, na bázi tlustě hlízovitý.  Po otlačení červená, později zhnědne.

Prsten: V horní části je dvojitý, blanitý, po třeni se prsten pohybuje.

Dužina:  Bílá až bělavá. Po otlačení nebo rozkrojení žloutne, oranžově červená, později zhnědne.

Chuť: Nevýrazná, vůně docela příjemná.

 

Bedly Macrolepiota

______________________________________________________________________

ZDROJE:
Aurel Dermek: Huby lesov, lolí a lúk
Ladislav Hagara: Atlas hub
Reader`s Digest Výběr, spol. s r.o.: Houby, česká encyklopedie
Myko atlas
O houbách
Mushroom Expert (Houbový expert)
Biolib – bedly
Seznam ohrožených hub