Barvy na nás působí celý den, ať už si to uvědomujeme nebo ne. Jsou lidé, kteří barvám dávají zelenou a jiní by nejraději žili v černobílém světě.  Mylně bychom se domnívali, že je úplně jedno, zda se obklopujeme barvou bílou či červenou, protože barvy významně působí na naši psychiku, teplotu těla, zažívání, tepovou frekvenci atd. Každá z barev má pozitivní i negativní stránku a může na každého působit jinak. Hodně barev na jednom místě působí na některé jásavým dojmem a v jiných lidech vyvolává chaos, protože mají rádi spíše čisté prostředí tón v tónu.
Pokud jste si oblíbili nějakou barvu, ještě to neznamená, že ji budete mít rádi celý život, proto není dobré používat ve svých interiérech intenzivní barevné tóny, které nelze jednoduchou úpravou změnit. Např. novými závěsy, výmalbou, nebo použitím různobarevných svítidel, která rozsvěcujeme podle nálady, kterou chceme navodit. Není  nic neobvyklého, když někdo dočasně přejde z modré na červenou a naopak.
 Barva na nás působí i podle toho v jakou denní či noční dobu ji vnímáme. Žlutá je v umělém osvětlení teplejší, červená méně agresivní. Barvy vnímáme i podle našeho momentálního stavu mysli a jdete-li například v červených šatech vynadat sousedce, která vás právě vytopila a ona vám otevře celá rozcuchaná s hadrem v ruce, tak se ji situace bude zdát daleko vypjatější, než je.
Jak barvy vnímáme je ovlivněni tím, jak s nimi zachází příroda. Červená a žlutá bývá barvou nebezpečných a jedovatých zvířat, nebo hub. Červená je ale i barva krve, a pokud ji vidíme, znamená to její ztrátu, případnou smrt.
Barvy se používají i při léčbě (chromoterapie) a už dávno jsou pryč doby naprosto bílých nemocnic, protože některé barvy pomáhají zklidňovat, tlumí bolest nebo naopak stimulují tělo a mysl u rehabilitujících pacientů.
Přemýšlejte proto o tom jaká je „dnes“ vaše oblíbená barva a přizpůsobte tomu své životní tempo.

 
Bílá je symbolem míru, pravdy, nevinnosti, čistoty, dokonalosti a absolutní svobody.
Napomáhá přemýšlení, protože neevokuje žádné paralely a nerozptyluje. U starých Slovanů byla bílá barva barvou smutku nad smrtí blízké osoby.
Lidé: Tuto barvu mají rádi lidé otevření, upřímní a nekompromisní ale také perfekcionisti, kteří nemají rádi kompromis.
Bydlení: Bíle vymalované a zařízené prostory sice vypadají prostorně a čistě, ale právě díky této sterilitě působí nepřátelsky. Opticky zvětšuje prostor a působí rozjasňujícím a chladivým dojmem
 
Stříbrná barva symbolizuje hojnost, romantiku, naději ale také smutek. Tato barva je často oblíbená ve směsi s jinými barvami. Stříbrná pomáhá odhalit a uplatnit tvůrčí představivost a vrozenou intuici.
Lidé: Milovníci stříbrné, bývají nepraktičtí, idealisté a snílci, kteří své ideály neumí uskutečnit.
 
Černá je protipól bílé symbolizuje tajemno, mystiku, nicotu, smutek, vzdor a smrt. Je spojována s elegancí, autoritou a někdy až s agresí, a to zejména v kombinaci s červenou.
Tato barva nám pomáhá analyzovat vlastní nitro a učí otevřenosti vůči okolí a všem přicházejícím možnostem.
Také historicky je to barva temná, protože se v některých kulturách nosily černé šaty při pohřbech proto, aby je duch zemřelého přehlédl a nevzal si někoho sebou.
V módním světě je barva černá používána k zeštíhlení siluety.
Lidé: Milovníci této barvy bývají citliví lidé se sklonem k tajemnu, ale i těch, kteří odmítají svůj životní úděl nebo prožívají nějaký vnitřní konflikt. Dobře však většinou vycházejí s ostatními.
Barevnice: Černá vzniká pohlcením celého barevného spektra a je to svým způsobem nejtmavší odstín bílé.
 
Šedá je barvou stínů a podvědomého konání, omezování, opatrnosti, kompromisů, neutrality, potlačování pocitů nejistoty a strachu ze života. Evokuje pocit chudoby.
Lidé: Přitahuje opatrné a málo sebejisté lidi, kteří mohou mít strach ze života.
Barevnice: Šedá vzniká z bílé a černé. Protože tlumí sytost barev, je nazývána “upírem barev”.

 
Hnědá je barva nenápadná, solidní, realistická a je spojována s představou jistoty a pořádku, domova, ale také smutku a izolaceJe to barva země, tradice, pokory a askeze.
Jedná se o nenápadnou až nudnou barvu, která ale která současně působí klidně, důvěrně a navozuje pocit tepla a bezpečí.
Lidé: Je barvou milých, důvěřivých, trpělivých, klidných a spolehlivých lidí. Preferují ji lidé, kteří stojí nohama pevně na zemi a umí dobře hospodařit s penězi, milují pohodlí domova. Proto je asi tak oblíbená zejména mezi staršími lidmi.
Naopak ji odmítají lidé, kterým tyto hodnoty nic neříkají.
Barevnice: Hnědá vzniká z červené a zelené (modrá a žlutá).
 
Červená je barva teplá, stimulující, je plná vzrušení a energie a to ať v pozitivním či negativním smyslu, protože v nás navozuje pocit, že čas utíká rychleji. Symbolizuje dynamiku, vitalitu a životní sílu. Probouzí v nás vášeň, přináší životní sílu a dodává nám odvahu, pocit sebevědomí a důvěry ve vlastní schopnosti.
Červená barva silně přitahuje pozornost, provokuje a současně působí zneklidňujícím dojmem a to zejména na lidi slabé. U citlivých lidí zároveň zvyšuje tělesnou teplotu a tepovou frekvenci. Odlišně také působí na ženy a muže. Zatímco pro jedny je barvou atraktivní, pro druhé je přitažlivou, evokující flirt. Zajímavé je také zjištění, že červená auta jezdí asi díky svým majitelům rychleji a častěji dostávají pokuty.
Firmy: V kombinaci s černou má sexuální náboj. Je vhodná pro reklamní kampaně, protože přitahuje pozornost a láká pozorovatele si na věc sáhnout. Je proto dobrou volbou pro firemní barvu společností, které chtějí ukázat svou sílu.
Lidé: Osoby milující červenou barvou jsou většinou velmi silné a sebevědomé osobnosti, extroverti, kteří kolem sebe šíří dobrou náladu. Jsou to lidé vášniví, impulzivní, činorodí, srdeční, upřímní a spravedliví. Bývají ale i impulzivní, vzpurní a mají tendenci se při cestě za svými cíli nechat se unést k agresivitě a tvrdohlavému prosazování vlastních názorů. Odmítání červené barvy může být pro nás informací, že se cítíme být nemocní, unaveni a vyčerpaní. Pro činorodé lidi to znamení čas klidu.
Bydlení: Červená má menší koeficient lomu, proto předměty v této barvě působí jako větší, těžší a jako by byly blíže pozorovatele. V obytných místnostech je vhodná spíše jako barva doplňková pro zateplení interiéru. Můžeme ji použít v omezené míře i při zařizování dětských a studentských pokojů, na pracovištích a kancelářích protože v nás probouzí aktivitu. Nevhodná je ale do studijních prostor, protože rozptyluje.
Barevnice: Červená barva má nejdelší vlnovou délku, je barvou základní, v duhovém spektru se nachází mezi červenou a zelenou.
 
Oranžová je symbolem mládí, sebevědomí, kreativity a radosti ze života někdy však také arogance a nadutosti. Pomáhá proti stísněnosti, depresím a pesimismu, protože navozuje pocity radosti, štěstí, optimismu, zvědavosti a chuti do dobrodružství. Má blahodárný vliv na trávení a podporuje chuť k jídlu.
Lidé: Označuje se za sociální barvu, kterou milují zvídaví, energičtí, ambiciózní a společenští lidé. Ti ale dokážou ztratit nervy a pořádně vybuchnout.
Bydlení: Díky svému charakteru je barvou velmi vhodnou do obýtných místností. Protože ale navozuje chuť k jídlu, je nevhodná pro lidi, kteří se snaží zhubnout.
Barevnice: Oranžová vzniká ze žluté s příměsí červené (fialové), v barevném spektru se nachází mezi červenou a žlutou.
 
Růžová je barvou něžných citů, romantické lásky, současně nezralosti a naivity. Prozrazuje sentimentalitu a jemnost. Uvolňuje napětí ve svalech a v mysli. Zejména méně intenzivní odstíny mají uklidňující efekt.
Je označována jako barva srdce a obsahuje jemnější kvality červené.
Barevnice: Barva vzniká přimícháním červené do barvy bílé.
 
Fialová je barvou mysticky a spirituality, je barvou duchovna, melancholie ale i srdečnosti. Pomáhá při meditaci a může mít až hypnotické účinky. V některých světlých odstínech může vzbuzovat neklid a rozpolcenost.
Milovník fialové je samostatná a velmi originální osobnost, má nezávislé názory a většinou i umělecké sklony.
Barevnice: Vzniká spojením dvou protikladných barev energické červené a klidné modré, které se navzájem vyrovnávají. Fialová je stejně jako modrá chladnou barvou. V duhovém spektru se nachází na obou krajních polohách u modré i u červené.
 
Modrá symbolizuje konzervatizmus, tradici, stálost, spolehlivost, komunikaci, povinnosti, opatrnost, rozvážnost, něhu, věrnost a důvěru, mír a spokojenost. Čím je tmavší, tím více působí uklidňujícím dojmem.
Světle modrá
 připomíná oblohu, přináší inspiraci pocházející z našeho nitra a dává nám pocit svobody. Vyjasňuje duši, protože je pravým ztělesněním ticha a pohody. Vyjasňuje a rozšiřuje ducha a naplňuje nás touhou.

Modrá je velmi vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem, protože snižuje dechovou frekvenci, pulz i tělesnou teplotu. Navíc zlepšuje schopnost se soustředit.
Firmy: Velmi často je používána jako barva institucí, které si zakládají na těchto hodnotách, jako jsou např. banky, pojišťovny. Není vhodná pro potravinářské společnosti, protože evokuje nezdravou barvu potravin a nevyvolává chuť na jídlo. Výjimkou jsou obaly potravin, které naznačují jejich chlad (mražené výrobky, máslo, voda,…)
Lidé: Modrou barvu mají rádi lidé klidní, rozvážní, citliví, lhostejní, nemající rádi změny, ale i lidé unaveni a toužící po klidu. Naopak ji odmítají ti, kteří se nechtějí konfrontovat se svým vnitřním já, nejsou spokojeni se svým citovým životem, touží po aktivitě, nebo stojí na startu nějaké velké věci.
Bydlení: Působí na centrální nervový systém uklidňujícím dojmem, vyvolává spánek, proto je vhodná do ložnic, stejně tak do nemocnic. Její chladivý efekt můžete vykompenzovat nějakou teplou barvou, např. tlumenou červenou. Modré prvky v kuchyni jsou vhodné tam, kde se jejich obyvatelé snaží zhubnout, protože je to barva nechutenství. Velmi pozitivně působí na lidi při pocitech klaustrofobie, proto je vhodná i do koupelen.
Barevnice: Patří ke studeným barvám a je barvou základní, v duhovém spektru se nachází mezi zelenou a fialovou.
 
Tyrkysová v mnoha kulturách symbolizuje svobodnou duši, spojuje blahodárné účinky modré a zelené a čímž nás očišťuje a současně i posiluje. Má zklidňující účinky na tělo i psychiku. Je to barva podporující sebevědomí a podněcující fantazii a spontánnost. V negativním chápání je tyrkysová symbolem sobectví a nezdravé touhy po uznání.
Lidé: Barvu modrozelenou mají rádi lidé stateční, kteří jsou ochotni jít hlavou proti zdi, protože bývají často paličatí.
Barevnice: Tyrkysová je směsicí modré a zelené (žluté).
 
Zelená je barvou vnitřní energie, rovnováhy, naděje, bezpečí a jistoty. Působí uklidňujícím dojmem, napomáhá regeneraci, načerpání nové síly a dává nám pocit vyrovnanosti a míru. Představuje kreativitu, citlivost a ochotu pomáhat, posiluje empatii a zkvalitňuje všechny mezilidské vztahy vč. lásky. Čím méně zelené kolem vás je, tím máme větší pocit nedostatku peněz, proto bychom se měli častěji obklopovat přírodou. Světle zelená barva působí na pravdomluvnost a snáze se přiznáme ke svým prohřeškům právě pod vlivem této barvy.
Lidé: Lidé mající rádi tuto barvu, jsou lidé dobrosrdeční, trpěliví, zásadoví, mají chuť rozdávat lásku a motivovat ostatní, chtějí ale mít vše pod kontrolou.
Tuto barvu odmítají lidé zklamaní, fyzicky slabí a lidé s originálním myšlením. Často ji také odmítají např. lidé se slabým srdcem.
Bydlení: Zelená je barva změn, asimilace a tvorby. Proto je vhodná do tvůrčích prostor. Je také velmi vhodná do kuchyní a jídelen, ale sluší i ložnicím. Velmi pozitivně působí na lidi při pocitech klaustrofobie, proto je vhodná i do koupelen.
Barevnice: Zelená je směsicí modré a žluté, v duhovém spektru se nachází mezi žlutou a modrou.
 
Žlutá je vedle zelené nejsilnější barvou. Je to nejsvětlejší z výrazných barev, vyvolává napětí, které směřuje k uvolnění, působí proto povzbudivě, zahřívá a rozveseluje. Je symbolem moudrosti, vysoké inteligence a dynamické energii, která vystupuje ven. Zvyšuje aktivitu mozku, povzbuzuje přenos impulsů a zlepšuje tak i paměť a zlepšuje rozhodování. Svým vyzařováním působí povzbudivě na nervy, způsobuje uvolnění, vyvolává touhu po rozvoji, napomáhá při komunikaci a při navazování kontaktů. Stimuluje lymfatický systém.
Ačkoli si to neuvědomujeme je nepříjemná pro oči, a špatně zvolený odstín zvyšuje frustraci, úzkost, depresi a říká se jí barva sebevrahů. Proto je ostrá žlutá vhodná spíše pro výstrahu a pro běžné použití jsou vhodnější teplejší tóny s příměsí červené.
Firmy: Je to barva vhodná pro společnosti, které chtějí působit otevřeně, srdečně, dynamicky a chtějí se zviditelnit. Se žlutou se stanou ve svém okolí nepřehlédnutelné, zvláště v kombinaci s červenými prvky.
Lidé: Milovníci žluté jsou takoví malí světoběžníci, kteří jsou neustále v pohybu, jsou velmi kreativní, mají rádi vše nové, včetně změn ať už pracovních nebo osobních a nadevše milují nezávislost. Vystupují skromně, velkoryse, mile a obvykle zvládají velké pracovní vytížení. Bývají to velmi nadaní a praktičtí lidé, mívají však sklon k sebepřeceňování a zklamání nesou velmi těžce.
Bydlení: Žlutá podporuje metabolismus, je vhodná do kuchyní, jídelen ale vzhledem pro jijí vliv na komunikaci rovněž do všech společenských místností. Ve svých chladných tónech je nevhodná do dětských pokojů, protože vzbuzuje frustraci a hněv.
Barevnice: Je to barvou základní, v duhovém spektru se nachází mezi červenou a zelenou.
 
Zlatá mění porozumění v moudrost, podněcuje k řešení psychických problémů, dává pocit hojnosti a bohatství. Je to barva správného, pravého středu, barva univerzální lásky a nejvyšších hodnot, které zastupují idealismus, velkorysost a šlechetnost. Zlatá dělá cokoliv hodnotné, drahocenné a žádoucí. Vyjadřuje klid a vyrovnanost duše i těla.
Pomáhá nám změnit poznání v pochopení, na cestě k univerzální moudrosti ale taky při dosahování světských cílů, bohatství a uznání.