Menopauza, klimakteriu čili přechod nastává u žen obvykle kolem padesátého roku života, ale může přijít i mnohem dříve nebo později, většinou však probíhá obdobně u matky a dcery. Takže vynechání menstruace ve 35 letech nemusí vždy znamenat těhotenství. Naproti tomu nejsou výjimkou ani menstruující pětapadesátnice. Proto ojedinělé vynechání menstruace ještě neznamená, že za to může menopauza. V tomto období dochází v těle ženy k mnoha změnám, ale stejně jako je to u mnohých v pubertě, tak i menopauza proběhne u někoho bez povšimnutí a u jiného jsou změny velmi bouřlivé, proto nelze paušalizovat.

Co se v menopauze děje v těle ženy?
Za všechno mohou hormony. V tomto věku přestávají vaječníky, placenta a nadledvinky produkovat pohlavní hormony, především estrogen a V tomto věku pomalu ustává produkce pohlavních hormonů vaječníky, především estrogeny a gestageny. Nejenže vaječníky přestanou plnit svou funkci, ale s ubývajícími hormony dochází v těle i k mnoha dalším změnám.
Těm byl věnován nejen výzkum na Katedře ošetřovatelství – University of Arizona, který publikoval Journal of Clinical Nursing. Takže co je možné čekat:

 • Změní se kvalita spánku, ať už se to týká horšího usínání nebo častějšího probouzení uprostřed noci, případně zástavy dechu během spánku
 • Zvýšená náladovost, depresivní nálady, podrážděnost a nesnášenlivost
 • Zvýšené noční pocení, denní návaly horka případně zimnice přes den, kterých může být i několik denně
 • Zhoršení paměti
 • Zvyšování hmotnosti, protože nedostatek hormonů mění i metabolismus (přeměna cukrů, tuků, minerálů, vody, …)
 • Špatné vstřebávání vápníku způsobuje řídnutí kostí (osteoporóza)
 • Rovněž může dojít k poruchám štítné žlázy, nadledvinek a sníží tvorbu červených krvinek
 • Mohou přijít nebo se zhoršit i bolesti kloubů a hlavy
 • Stresová inkontinence neboli pomočování
 • V tomto věku také dochází k problémům s hypertrichózou (zvýšené ochlupení) na obličeji a zhoršuje se kvalita pokožky, protože kolagenová vlákna ztrácejí pružnost

Některé z problémů trvá jen dočasně a pak se zvolna upravují, u některých žen se vše vrátí na původní hodnoty. Je však potřeba počítat s úpravami spíše v letech než měsících. Ale i zde je to velmi individuální.
 

Rozhodně bychom se měli zastavit u podrážděnosti.

Tak jako u všeho i zde může v čase hrozit nebezpečí, že zvyk je železná košile, nedovolte proto, aby vám nějaká menopauza změnila osobnost. Mezi staršími a starými ženami se vyskytuje velké procento tzv. permanentně naštvaných lidí, které naštve i to, že fouká silný vítr. Tento věk přímo umožňuje, abychom se konečně o sebe mohly začít starat, protože už na nás neleží péče o děti. Věnujme tedy alespoň několik hodin týdně aktivitám, které zvyšují psychickou pohodu. Je jedno, co to bude, protože ať je to jóga, dlouhé procházky nebo setkání s přáteli, výsledek je stejný pohoda.
 

Poruchy spánku

Spánek je jednou z nejdůležitějších věcí, které každý člověk potřebuje a pokud se dobře nevyspíme, rovněž to může narušit naši pohodu a může způsobovat podrážděnost, ale i další zdravotní potíže.
Nemávejte rukou proto nad tím, že špatně spíte a snažte se to vyřešit jinak než léky, na kterých vzniká závislost.
V tomto věku se zvyšuje procento žen, které začnou chrápat a velmi nebezpečná je spánkové apnoe, kdy dojde na několik sekund k úplné zástavě dechu.
 
Kvalita sexu se pravděpodobně také změní, protože estrogen udržuje správné poševní prostředí a ovlivňuje i růst vaginální sliznice. Pokud se sliznice hodně ztenčí a je suchá, dochází k nepříjemným pocitům při sexu, který se stává bolestivým.
Mění sek yselost pochvy, dochází k častějším infekcím, které přímo souvisejí s infekcemi močové trubice a stresovou inkontinencí. Okolo menopauza je potřeba počítat s nočním močením a s únikem moči či smíchu či kýchnutí. Tuto poruchu proto včas řešte se svým gynekologem.

Jaké jsou etapy menopauzy:

 • Premenopauza – časové období před menopauzou, kdy je ještě menstruace pravidelná
 • Menopauza – úplné vymizení menstruace
 • Perimenopauza – čas před menopauzou a do 1 roku po menopauze
 • Postmenopauza – začíná 1 rok po menopauze, kdy menstruace trvale vymizí

 

Nebojte se menopauzy

Opravdu není se čeho bát. Každá životní etapa má své kouzlo a v podstatě vás čeká po menopauze velmi krásné období. Máte mnoho času na sebe sama a budete mnohem nezávislejší na všech závislostech světa. A kdo nevěří, nechť se zeptá svých matek, ale v podstatě záleží jen na vás, jak se s tím vypořádáte.