Hřib koloděj (Suillellus luridus) – Vyznačuje se hlavně žlutými až oranžovočervenými póry na spodní straně klobouku, které při dotyku intenzivně modrají. Klobouk je zpravidla sametově hladký, olivově hnědý až šedožlutý. Dalším charakteristickým znakem je síťka na třeni, která bývá velmi výrazná a červenohnědě zbarvená. Po poranění dužnina rychle modrá, ale po chvíli je našedlá.
Význam – je jedlý, ale konzumovat se smí pouze po důkladném tepleném zpracování. Syrový nebo nedostatečně tepelně upravený může způsobit zažívací obtíže. V kuchyni je velmi ceněný díky pevné konzistenci dužniny a příjemné chuti. Hodí se i na sušení.
Období růstu: červen – říjen
Výskyt:
Hřib koloděj roste v listnatých a smíšených lesích, méně často v jehličnatých, spíše na okraji lesa a podél cest. Dává přednost půdám bohatým na vápník. Vyskytuje se v teplejších oblastech, v celé střední Evropě, ale můžeme ho najít i v jižnějších či severnějších oblastech, včetně České republiky, kde je poměrně běžný.
Další jména
Hřib koloděj bývá nazýván také jako koloděj obecný, nebo dříve „hřib luridní“. Modrák, Modrák dubový, Hríb siný, Netzstieliger Hexen-Röhrling, Suillellus luridus. Boletus luridus.
Možná záměna
- Hřib kovář (Neoboletus erythropus) – Modrá stejně výrazně jako hřib koloděj, ale nemá síťku na třeni, je drobně červeně pihovatý. Oba mají proměnlivou barvu klobouku. Je jedlý
- Hřib satan (Rubroboletus satanas) – Má bledší klobouk a na třeni má jemnější, často červenou síťku. Dužnina také modrá, ale slaběji. Tato houba je jedovatá a způsobuje silné zažívací potíže.
- Hřib nachovýtrusý (Imperator rhodopurpureus) – Má intenzivně červený třeň i póry a modrá při poškození. Je jedovatý a při konzumaci vyvolává žaludeční obtíže.
- Hřib medotrpký (Caloboletus radicans) – Má světlejší klobouk a bledé póry, které modrají při dotyku. Je nejedlýkvůli své hořké chuti.
- Hřib Quéletův (Rubroboletus queletii) – Klíčové rozdíly spočívají v barvě klobouku a povrchu třeně. Hřib Quéletův má obvykle tmavší klobouk, často s vínově červenými nebo hnědočervenými odstíny, zatímco koloděj má klobouk hnědý až šedožlutý. Hřib Quéletův má síˇku na třeni jen slabě vyvinutou nebo zcela chybí. Na řezu má mezi rourkami a dužninou klobouku červenou linku.
- Hřib kříšť (Caloboletus calopus) – liší hlavně svým třeněm, který je žlutý s červenou základnou, a nápadnou síťkou pokrývající celou jeho délku. Rourky zůstávají i v dospělosti žluté. Důležitým rozdílem je chuť – hřib kříšť je velmi hořký, což ho činí nejedlým,
- Hřib kavkazský (Boletus caucasicus) – jedlý Hlavní rozdíl je v geografickém rozšíření, vyskytuje se zejména v oblasti Kavkazu a není běžný v Evropě. Má odlišné zbarvení třeně, které bývá více hnědavé bez výrazné červené síťky. Síťku má jen v horní části třeně, dole má v červená plstnatá zrníčka
Zde se můžete podívat jejich na nalezižtě, případně na ohrožené druhy hub.
POPIS
Klobouk: 6–20 cm široký, v mládí polokulovitý, později až plochý. Barva je je poměrně proměnlivá, od zelenožluté po hnědou, může být olivově hnědá, šedožlutá. Povrch je v mládí plstnatý, matný, později sametový, pomačkáním trochu tmavnoucí, za vlhka lepkavý. Mívá na řezu mezi rourkami a dužninou klobouku tenkou červenou linku.
Rourky: jsou žluté, žlutooranžové, olivově žluté, v dospělosti žlutozelené nebo více červené. Ústí rourek (póry) jsou žluté, později oranžové až cihlově červené, při pomačkání modrají.
Třeň: je 50 – 150 mm na výšku, 20 – 40 mm na šířku, v mládí soudkovitý, v dospělosti se protáhne do válcovitého nebo kyjovitého tvaru. Těsně pod kloboukem je žlutý, směrem dolů načervenalý, dole až hnědý. Na třeni je červenohnědá až žlutočervená síťka z protáhlými oky.
.
Dužnina: krémová, na řezu okamžitě modrá, po se barva změní na našedlou. U starších plodnic může být dužnina vláknitější, zatímco u mladých hub je pevná a masitá. Pevná dužnina zůstává i po tepelné úpravě.
Chuť a vůně: Hřib koloděj má příjemnou chuť, mírně nasládlou, bez hořkosti. Vůně je příjemná, houbová, někdy s mírně ovocným nádechem.
Dužnina: krémová, na řezu okamžitě modrá, po se barva změní na našedlou. U starších plodnic může být dužnina vláknitější, zatímco u mladých hub je pevná a masitá. Pevná dužnina zůstává i po tepelné úpravě.
Chuť a vůně: Hřib koloděj má příjemnou chuť, mírně nasládlou, bez hořkosti. Vůně je příjemná, houbová, někdy s mírně ovocným nádechem.
Houby z rodu Boletus
- Boletus edulis (hřib smrkový) – Jedlý
- Boletus reticulatus (hřib dubový) – Jedlý
- Boletus aereus (hřib bronzový) – Jedlý
- Boletus pinophilus (hřib borový) – Jedlý
- Boletus radicans (hřib medotrpký) – Nejedlý
- Boletus calopus (hřib kříšť) – Nejedlý
- Boletus pruinatus (hřib plstnatý) – Jedlý
- Boletus fechtneri (hřib Fechtnerův) – Jedlý
Napsat komentář