Za chvíli vyrazíme do přírody a s tím souvisí i riziko, že se na nás sesypou komáři či se na nás přisaje klíště. Mohou nás nakazit nějakou bakteriální nemocí, někdy i se smrtelnými následky. Proto není třeba příznaky podceňovat a tělo si po pobytu v přírodě pravidelně kontrolovat.
Nejčastěji se nakažení objevují od časného jara do pozdního podzimu, což přímo souvisí s aktivitou tohoto hmyzu. Velmi účinnou obranou je přírodní insekticid vyrobený z kopretiny stračkolisté, který je ale při požití vysoce toxický.
Jde o nervový jed s rychlým účinkem na létající hmyz, který se projevuje během několika vteřin. Pozor tedy na včely a další užitečné druhy hmyzu, případně i ryby a teplokrevné živočichy, aby jej nepožili. Pyrethrum lze vyrobit extrakcí sušených drcených květů.

Klíšťová encefalitida

K nákaze může dojít buď díky infikovanému klíštěti, nebo pitím čerstvého kozího mléka, které nebylo tepelně ošetřeno.
Jakoby „chřipka“ může přijít asi týden po nákaze. Projevuje se bolestí hlavy, kloubů a zad. Je možné mít i žaludeční potíže. Problémy trvají necelý týden a pak se vše zklidní. Do deseti dnů ale přijdou silné bolesti hlavy, horečka, světloplachost, třes, zmatenost a podrážděnost. Úmrtnost u encefalitidy je kolem 3 % nakažených.
Nejlepší obranou je očkování, které se provádí tak, že se dvě dávky píchnou asi měsíc po sobě a třetí vakcína za rok. Očkování by se mělo opakovat každých 3-5 let.

Lidská granulocytární anaplazmóza

Přenašečem je klíště, které sáním infikuje zvířata, a od nich se zase nakazí další klíšťata, která tuto nakaženou krev sají. Jde o nejrozšířenější infekci, kterou klíšťata roznášejí. Původce napadá buňky imunitního systému a oslabuje jej.
Příznaky jsou horečka, bolest hlavy, svalů a chudokrevnost. Léčí se tetracyklinem.

Babesióza

Přenašečem je opět klíště a i právě protože je to vzácné onemocnění, tak často končí smrtí. Průběh nemoci je velmi rychlý a projevuje se velmi vysokými horečkami, chudokrevností a žloutenkou. Dá se léčit chininem.

Skvrnitý tyfus

Nemoc se přenáší trusem vší šatní. Při pokousání vší a následným škrábáním se trus
parazita zanáší do ran na kůži. Asi za 2 týdny přichází vysoká horečka, za další týden se na hrudníku udělá vyrážka, která se až na obličej, dlaně a plosky nohou rozšíří po celém těle.
Tyfus se léčí tetracyklinem, dokud nepřejdou horečky. U neléčených případů je úmrtnost kolem 50% infikovaných.

Malárie

Člověk se nakazí díky štípnutí komárem a původce nemoci usídlí v játrech a odtud jsou vyplavování do krve, kde napadá červené krvinky, díky čemuž jsou některé důležité orgány špatně zásobované krví.
Záchvat malárie začíná zimnicí s třesavkou, která trvá asi 15 minut. Potom následuje několikahodinová vysoká horečka, která když odezní, cítí se člověk zcela zdráv. Záchvaty přicházejí ale v pravidelných intervalech.